Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuruları

Başvuru tarihlerinin yaklaşması ile birlikte, KOSGEB’den gelen açıklamaya göre 1 Ocak 2016’dan sıfır faizli kredi desteği programı açıklanana kadar veri tabanına 56810 adet firma kayıtlıydı, 10 Aralık 2016 tarihinden bugüne kadar ise KOSGEB veri tabanına 105 bin 463 adet yeni firma kaydoldu. 10 Aralık 2016’ya kadar 147 bin 710 firma KOBİ bilgi beyannemesini güncellerken, 10 Aralık tarihinden sonra KOBİ bilgi beyannamesini güncelleyen firma sayışı şimdilik 178 bin 629’da kaldı. Bu nedenle, sistemin aktif çalışmasında bir sıkıntı yaşanmadığını ancak sistemdeki yoğunluğun ciddi bir seviyeye ulaştığı bildirildi.

KOSGEB Nedir?

Açılımı küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme ve destekleme idaresi olan KOSGEB, 1990 yılında kurulan ve yeni işletmelerin açılmasını, girişimcilerin eğitiminin artmasını ve esnaf desteğini amaç edinmiş bir kurumdur. Gelişimine bugün hala devam eden KOSGEB her ne kadar tam potansiyeline erişmemiş olsa da, yüz binden fazla esnaf ve firmaya destek olmakta, ülkemizde girişimciliği yukarılara taşımaya çalışmaktadır.

Hangi Bankalar KOSGEB Kredisini Veriyor ve Bankaların Ne Gibi Hakları Var?

KOSGEB’den belirli bir miktar kredi için onay alınmış olsa bile, kredi çekilmek istenen banka krediyi verip vermeme ve KOSGEB tarafından onaylanmış kredi miktarı hakkındaki söz hakkını saklı tutuyor.  Başvurunun yapılması ardından onay alınması halinde, aşağıdaki bankalardan kredinizi çekebiliyorsunuz;

  •         Kredi Garanti Fonu
  •         Türkiye İş Bankası A.Ş.
  •         DenizBank A.Ş.
  •         Akbank A.Ş.
  •         QNB Finansbank A.Ş.
  •         Halk Bankası
  •         Vakıflar Bankası T.A.O.
  •         Yapı Kredi Bankası A.Ş.
  •         Garanti Bankası A.Ş.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuru Şartları Neler?

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, faizsiz kredi programı için işletme başına verilecek kredi için kredi üst limitinin 50.000 TL olacağını ve bankalar üzerinden alınacak bütün kredilerin KOSGEB tarafından karşılacağını belirtti. Kredi vadesi ise esnaflar için ayrı bir önem taşıyor. Toplam 36 ay vadesi olan faizsiz kredilerin ilk 12 ayı ise ödemesiz olacak, kalan borç üçer aylık taksitler halinde olacak. Veri tabanında kayıtlı olmayan ve vergi beyannamesini güncellemeyen esnaf, firma ve KOBİLER sıfır faizli kredi başvurusunu yapamayacak. Sıfır Faizli İşletme Kredisi programı için başvurular 31 Aralık 2016 tarihine kadar açık olacak.

Esnafın KOSGEB Faizsiz Kredi Hakkındaki Düşünceleri

Birçok yeni işletme için gereken sermayenin buradan karşılanabileceği belirtirken, giyim, ulaşım, hizmet, tarım hayvancılık sektörü ile uğraşan birçok esnaf, bu kredinin, zor geçen 2016 yılından sonra işletmelerinin devam etmesi adına çok önemli olduğunu ve birçok işletmenin borcunu kapatacağını belirtiyor. Antalya İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturan KOSGEB Faizsiz kredi, işletme giderleri için önemli bir gelir kalemi olma özelliğini taşıyor.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

KOSGEB’in faizsiz 50 bin TL kredisinden yararlanmak isteyen kişiler öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmalıdırlar. Bu işlemden sonra KOBİ giriş sayfasından gerekli alanlar doldurulmalıdır. Alanlar doldurulduktan sonra, söz konusu sayfanın çıktısını alarak KOSGEB müdürlüğüne müracaat ederseniz, başvurunuz tamamlanmış demektir.

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden tıklayacağınız ‘’KOSGEB’e ilk kayıt’’ linki üzerinden karşınıza gelen formu doldurduktan sonra bütün işlemlerde kullanacağınız E-KOBİ kullanıcı adı ve şifreniz verilecektir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.