Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KPSS Sonuçları Sorgulama

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani daha çok bilinen ve kullanılan kısa ismi olarak KPSS adı üzerinden de belli olduğu gibi kamu kurumlarına personel alımında kişilerin tabi tutulduğu bir değerlendirme sınavıdır. Bu sınav kamu personeli alımında uygulanır ve sadece bir alandan yapılmaz. KPSS sınavının uygulandığı alanlardan bahsedelim. Genel Kültür, Genel Yetenek, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri,Ekonometri,İstatistik,Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler sınavlarından oluşan KPSS birçok alandan adayları denemektedir. Müracaat edeceğiniz alana göre girmeniz gereken sınavlar da değişmektedir. Fakat herkesin girmesi gereken sınavlar da bulunmaktadır. Ortak olarak girilmesi gereken sınavlar Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarıdır. Bu alanlarda hazırlanan sınavlara tüm adayların girmesi zorunlu tutulmuştur.

Personel adaylarına uygulanan KPSS adı ile bilinen bu sınav kamu kurumlarına göre kendi içinde farklılık göstermektedir. Genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi ayrı alanlara ayrılmakta olup her kişi kendi ile ilgili alanların sınavına girmektedir. Böylelikle kişiler kendi alanı dışındaki bölümlere hazırlanmak yerine bu şekilde kendilerine uygun olan sınavlara girebiliyorlar. KPSS sonuçları sorgulama işlemi ile kişiler kamuda iş imkanı bulabilmek için girdikleri sınavın sonuçları öğrenebilmektedirler.

Aynı zamanda ne kadar net çıkardıklarını başarı sıralarını da görebilirler. KPSS sınav sonuçları sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gerekenleri bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

KPSS ÖABT Sınav Sonuçları Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

KPSS Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

KPSS sonuçları sorgulama işlemi ÖSYM resmi sitesi sayesinde anında ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlem için öncelikle yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantı adresine tıklayınız. KPSS sınav sonuçları sorgulama işlemi için açılan sayfada ilk olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz.

Devamında sınava kayıt yaptırırken temin etmiş olduğunuz aday şifrenizi giriniz.

Son olarak bilgilerimizi kontrol ettikten sonra ise “Gönder” butonuna tıklıyoruz.

Bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınız taktirde KPSS sınav sonuçları sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

KPSS Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

KPSS Önlisans Sonuçları

KPSS sınavı kadrolara ayrılarak yapılmaktadır. KPSS sınavı A kadrosu, B kadrosu ve öğretmen adayları için olmak üzere 3 farklı kadroda yapılmaktadır.

KPSS B grubu yani ortaöğretim/Ön lisans başvuruları Temmuz ayında yapılmaktadır. Sınav ise Eylül ayının son haftasında uygulanır. KPSS ortaöğretim/ön lisans sınavı 2 yılda bir olmak üzere tekrarlanmaktadır. KPSS sınavı ÖSYM tarafından yapılmakta olur sonuçlar da ÖSYM tarafından sınav sonucu tarihlerinde açıklanmaktadır. KPSS Önlisans sonuçlarına ulaşmak için sınav sonuçları açıklandığı tarihte ÖSYM resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. ÖSYM internet sitesi üzerinden doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.