Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KPSS Tercih İşlemi Nasıl Yapılır?

KPSS sonuçlarına göre yılda 2 defa merkezi atama için tercih işlemi yapılır. Adaylar tarafından yapılan KPSS tercih işlemleri, her yıl Temmuz ve Kasım aylarında merkezi atamalar için gerçekleştirilir. Merkezi atamalar dışında kurumlar tarafından personel ihtiyacı olması durumunda belirli zamanlarda da ilana çıkılır. Tercih dönemleri öncesinde, kurumların personel ihtiyaçları için kadro sayıları belirlenir. Belirlenen kadro sayıları ÖSYM Başkanlığı’na gönderilir. ÖSYM, kendisine gelen kadrolar için osym.gov.tr internet sitesi üzerinde KPSS tercih kılavuzu oluşturur. Adaylar, KPSS puanlarına göre kılavuzda yer alan kadrolar için tercih işleminde bulunur. Tercih işlemi yapılırken adayların, kadrolar için belirlenmiş olan nitelik kodlarını dikkate alması ve bu doğrultuda KPSS tercih işlemlerini yapması gereklidir.

KPSS Tercih İşlemleri

KPSS tercih işlemleri, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden yapılır. Adaylar, T.C. kimlik numaralar ve aday şifreleri ile sisteme giriş yaparak KPSS tercih işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ekranın sol tarafında yer alan menüden ”Başvuru Sürecindekiler” butonuna tıklanır. Açılan sayfadan ilgili KPSS tercih butonu tıklanır.

Adaylar, KPSS tercihleri için 30 tercih yapabilir. Kadrolar için belirlenen nitelik kodları dikkate alınarak yapılacak tercih işlemlerinin sonrasında, KPSS tercih ücretinin de ilgili yerlerden yatırılması gereklidir. Tercih işlemini yapan ancak tercih ücretini zamanında ödemeyen adayların yapmış oldukları tercih işlemi geçersiz sayılır. Tercih ücretleri için ödeme süresi, başvuru süresinden bir gün sonra sona erer.

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra adaylar, tercihlerinde değişiklik yapabilirler. Tercih değişikliği de aday işlemleri sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Tercih süresi tamamlandıktan sonra değişiklik yapılamaz.

Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olan adaylar, KPSS tercih işlemi gerçekleştiremez. KPSS tercih işleminin yapılabilmesi için ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’ne giderek gerekli güncelleme işlemleri yapılmalıdır. Güncelleme işlemleri için adayın, şahsen başvuru yapması gereklidir. Ayrıca başvuru için mezuniyet belgesinin örneği ile nüfus cüzdanı da adayın yanında olmalıdır. Eğitim bilgilerinde yapılacak olan işlemler için adaylar 5 Türk Lirası hizmet ücreti öderler.

KPSS Tercih İşlemi Yapmak için TIKLAYINIZ!

KPSS Tercih Ücreti Nereye Yatırılacak?

KPSS tercih ücreti ödenecek yerler, ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunun son bölümünde yer alır. Tercih kılavuzuna göre adayların KPSS tercih ücreti ödemesi yapabileceği yerler  şunlardır;

  • Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olanlar hariç)
  • Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olanlar hariç)
  • Finansbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olanlar hariç)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olanlar hariç)
  • Halkbank şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı
  • Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ile internet bankacılığı
  • T.C. Ziraat Bankası mobil bankacılık ve internet bankacılığı

KPSS tercih ücreti, belirlenen bankalar dışında ÖSYM’nin ”Ödemeler” bölümü kullanılarak da yapılabilir. Ödeme için banka kartı/kredi kartı kullanılabilir.

Ödeme işlemlerini bankalar aracılığı ile yapacak olan adaylar, mesai saati bitimine kadar ödemelerini yapmalıdırlar. ÖSYM’nin ”Ödemeler” bölümünü kullanacak adaylar ise son ödeme gününde saat 23.59’a kadar ödemelerini gerçekleştirebilirler.

KPSS Tercih Ücreti Ödeme İşlemi için TIKLAYINIZ!

KPSS Sonuçlarının Duyurulması

KPSS tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçları ilan edilir. Yerleştirme sonuçları için adaylara herhangi bir belge gönderimi yapılmaz. Adaylar sonuçlara sadece ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirler. Bir kadro ya da pozisyona yerleşen adaylar, atanmak üzere doğrudan yerleşmiş oldukları kuruma başvuru yapacaklar. Atanmak için gerekli olan evraklar ve bu evrakların hangi tarihler arasında nereye teslim edilmesi gerektiği bilgisi bu kurumlar tarafından paylaşılacaktır.

Yerleşen adaylardan, öngörülen nitelikleri taşımayan adaylar ile gerekli belgeleri süresi içerisinde, yerleştiği kuruma teslim etmeyen adayların ataması yapılmaz.

KPSS Tercih Sonuçlarını Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.