Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kredi Kartı İle Bandrol Ödeme

Ülkemizde dünyada olduğu gibi araç kullanımı artmaktadır. Artan bu araç sayısı ile devletin araç sahiplerinden topladığı araç vergisi de artmaktadır. Ülkemizde araç sahibi olan bireylerin yıl içinde iki kez ödemek zorunda olduğu bu vergi, Motorlu Taşıtlar Vergisi ya da Araç vergisi olarak bilinmektedir. Ya da daha kısa adıyla MTV olarak bilinen bu vergiler, her araç için farklı şekilde alınmaktadır. Ülkemizde otomobillerin yanı sıra diğer motorlu araçlar da bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Helikopter, özel uçak, motorlu deniz taşıtları gibi araçlara sahip olan bireyler, devletin koymuş olduğu bu vergiyi ödemek zorundadır.

Bu noktada ülkemiz karayolları üzerinde düzenlenmiş olan kanunlar kapsamında yukarıda belirtilen bütün araçlar bu vergi türünü ödemekle yükümlüdür. Zamanında ödenmeyen bu vergi türleri için, devlet, cezalandırma yoluna giderek tahsilatını sağlamaktadır. Bu sebeple de MTV ödemelerinizi zamanında yapmanız faydanıza olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, günümüzde farklı iki taksit şeklinde alınmaktadır. Bu taksitler yılın başında ve ortasında alınmaktadır. Yani MTV’nin ilk taksiti Ocak ayında alınırken, ikinci taksiti Temmuz ayında alınır. Yılın ilk kısmında kayıtı silinen araçların yılın ikinci kısmında oluşan ikinci mtv ödemeleri, ve yılın ikinci kısmında kayıt silinen araçların bir sonraki dönemden itibaren bu vergi türünü ödeme gibi bir zorunlulukları kalmaz. Motorlu taşıtlardan dolayı oluşan vergilendirmeyi, isterseniz taksitlendirme ile isterseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Bunların yanında ödemelerinizi eğer nakit olarak yapmak isterseniz, daha önceden olduğu gibi vergi dairelerine, gelir idaresi kurumlarına giderek motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer motorlu taşıtlar verginizi ödemezseniz, mtv ödemelerinize faiz yaptırımı uygulanır ve bir sonraki ödemenize yansır. Bu ödenmeyen mtv faturanız, bu zaman dilimi içinde size bir uyarı şeklinde bildirilir. Ve eğer tüm bu uyarılara rağmen, hala ödeme işleminizi gerçekleştirmezseniz, ülke genelinde sahip olduğunuz mal varlığınız ve banka hesaplarınız üzerinde yaptırım uygulanır ve haciz konulur. Bu durumun ortaya çıkmaması için sahip olduğunuz her araca tanımlı olan motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizi gerçekleştirin. Bu ödemelerinizi, kredi kartı ile bandrol ödeme işlemini internet üzerinden nasıl yapacağınız konusuna değineceğiz.

Kredi Kartı İle Bandrol Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden kredi kartı ile bandrol ödeme, motorlu taşıtlar vergisi ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak sisteme dahil olmak olacaktır. Bu linke tıkladıktan sonra Maliye Bakanlığına bağlı olarak bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde İnternet Vergi Dairesi sistemine gireceksiniz. Bu sisteme giriş yaptıktan sonra kredi kartınızı kullanarak bandrol ödeme, mtv ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımızda Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinde bulunan uygulamaları kullanarak kredi kartı ile bandrol ödeme işleminin nasıl yapıldığı konusuna değineceğiz. GİB’in anlaşmalı olduğu banka kredi kartı ile bandrol ödeme işlemlerinizi  02.00 ve 22.00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile bandrol ödeme işlemi için anlaşmalı bankaları sayacak olursak;

 • T.C. ZİRAAT BANKASI
 • TÜRKİYE İŞ BANKASI
 • GARANTİ BANKASI
 • AKBANK
 • YAPI KREDİ BANKASI
 • TÜRKİYE HALK BANKASI
 • VAKIFBANK
 • FİNANSBANK
 • DENİZBANK
 • TÜRK EKONOMİ BANKASI
 • ING BANK
 • HSBC BANK
 • ŞEKERBANK
 • ANADOLUBANK
 • TÜRKİYE FİNANS
 • KUVEYT TÜRK

şeklindedir.

Kredi kartı ile bandrol ödeme için yazının sonunda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra MTV sorgulamanızı gerçekleştirebilmeniz ve ödeme işleminizi yapabilmeniz için bazı kişisel bilgileri doğru olarak doldurmanız gereklidir. Bu noktada gerekli bilgiler, Plaka, eğer varsa Özel Plaka, T.C. Kimlik No ya da Vergi Kimlik No, Tescil Tarihi gibi bilgilerdir. Bu bilgileri tam olarak girdikten sonra Tamam seçeneğini seçerek Mtv sorgulama, kredi kartı ile bandrol ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

123123

Böylece bu bilgileri doğru olarak girdikten sonra aracınızın sahip olduğu bandrol, mtv sorgulamasını yapmış olacaksınız. Bu noktadan sonra da kredi kartı ile bandrol ödeme işleminizi gerçekleştirebilir ve mtv borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Bandrol Ödeme için TIKLAYINIZ!

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.