Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KÜNYE SORGULAMA

İnternetin gelişimi ile birlikte birçok işlem internet üzerinden yapılmaya başlamıştır. Eskiden bazı kurum ve kuruluşları ziyaret ederek yaptığımız işlemleri artık internet üzerinden yapmamız mümkündür. İnternet üzerinden yaptığımız işlemler bize zamandan kazanmamızı sağlamaktadır. Aynı işlemleri kurum ve kuruluşları ziyaret ederek yaptığımızda oldukça zaman kaybederiz.İnternet üzerinden online olarak yaptığımız işlemleri ise dakikalar hatta saniyeler içinde yapmamız mümkündür.Örneğin bu yazıda internet üzerinden yapılabilen işlemlerden birinden bahsedeceğiz.

Bu yazıda sizlere künye sorgulama işlemleri hakkında bilgi vereceğiz. Künye sorgulama işlemi yasal ticaret belgesi sorgulama ve bu işlemlerin yapılması anlamına da gelir. Bu sorgulama işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu müdürlükler dışında kayıt işlemi yapılması olası değildir. Toptancı halleri haricinde etkinlik gösteren firmaların kayıt işlemi Ticaret Vilayet Müdürlüklerinin teşkilatlanma ve yenilenme süreci sebebiyle Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince gerçekleştirilir.

Hal Kayıt Sistemi Nedir?

Hal kayıt sisteminin kullanılabilmesi için kullanmak isteyen kimseye bir kullanıcı adı ve şifre verilir. Bu kullanıcı adı gerçek kişiler için TC kimlik numarası, tüzel kişiler için ise vergi numarasıdır. Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz e-posta adresine gönderilir ve güvenlik açısından sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir. Yeni şifre oluştururken küçük, büyük harf durumlarına dikkat ediniz. Şifrenizi unutur ya da kaybederseniz “Şifremi Unuttum” kısmından yeni şifrenizin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Şimdide sorgulama işleminizi nasıl yapabileceğinizden bahsedelim.

Künye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulamanızı daha önce de bahsettiğimiz gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sitesi üzerinden gerçekleştireceğiz. İnternet çağında yaşamamızın getirdiği büyük kolaylıklar sayesinde bu sorgulama işleminizi de sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. En alt kısımda verilecek linke tıklayarak sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz ve işlemlerinizi bu yolla yapabileceksiniz. Alt kısımda verilecek görsel ile de sorgulama sayfasının görüntüsüne bakabilirsiniz.Bu işlem ayrıca künye no sorgulama işlemi olarak da geçmektedir.

Künye Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Güvercin Künye Sorgulama

Güvercin künye sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. TGF yani Türkiye Güvercin Federasyonu internet sitesi üzerinden güvercin künye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Türkiye Güvercin Federasyonu’nun internet sitesine giriş yaptığınızda üst kısımda bir menü göreceksiniz. Menüden künye sorgulama seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Künye sorgulama kısmına girdiğinizde Künye no giriniz şeklinde bir yazı ve boş bir kutucuk göreceksiniz. Bu alana sorgulamak istediğiniz güvercin künye numarasını yazmalısınız.Künye No’ya göre ara butonuna tıkladığınızda istediğiniz sorgulama işlemi tamamlanmış olacaktır.

Posta Künye Sorgulama

Posta künye sorgulama işleminizi T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.Hal Kayıt Sistemi başlığı altında posta künye sorgulama işleminizi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Posta Künye sorgulama işleminiz için T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesine giriş yapınız. Anasayfa üzerinde bir menü göreceksiniz.Menüden sorgulamalar seçeneğine tıklayınız.Künye sorgulama yapabilmeniz için size verilen boş alana künye numarasını giriniz ve bul adlı butona tıklayınız.

Hal Künye Sorgulama

Hal künye sorgulama işlemi T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.Bu işlem Hal Kayıt Sistemi üzerinden yapılan bir işlemdir. Hal Kayıt Sisteminden bahsedecek olursak, bu sistemin temel amacı sebze ve meyve ticaretinin merkezi olarak izlenip kontrol altına alınmak istenmesi ve bu alandaki işlemlerin de kayıt altında tutulmak istenmesidir. Hal Kayıt Sisteminden;

  • Ülke geneli için günlük sebze ve meyve fiyat ve miktar bilgilerine
  • Toptancı hallerinin sayıları,faaliyet merkezleri,iletişim bilgileri,yöneticileri ve hizmet tesisleri bilgilerine
  • Hal Hakem Heyetlerinin faaliyet merkezlerine ve bu merkezlerin iletişim bilgilerine ayrıca üyelerin bilgilerine
  • Bakanlık tarafından belge alan üretici örgüt sayılarına,faaliyet merkezlerine ve faaliyet alanlarının iletişim bilgilerine
  • Sebze ve meyve ticareti ile ilgilenen meslek mensuplarının ve diğer işletmelerin faaliyetlerine

dair bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu işlem meyve sebze künye sorgulama işlemi olarak da bilinmektedir.

Hal Kayıt Sistemi üzerinden hal künye sorgulama işlemi için öncelikle T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesine giriş yapılmalıdır. Daha sonra Hal Kayıt Sistemi adı altında bulunan sisteme girilmelidir. Künye Numarası giriniz adlı kutucuğa hal künye numarası girilmeli ve istenen sorgulama işlemi tamamlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.