Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KYK Başvuru

KYK başvuru işlemi, Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK’nın dönemlik açılan yurtlarına giriş yapabilmek için yapılan işlemdir. Kredi ve Yurtlar Kurumu, yüksek öğrenim yapan öğrencilere, kredi, burs ve yurt imkanı sağlayan kuruluştur. Şehir dışındaki bir üniversiteyi kazanmış üniversite öğrencisinin, gittiği şehirde kalacak yer ihtiyacı doğduğundan, KYK yurtlarına başvuracaktır. KYK yurtlarına başvurabilmek için de KYK Başvuru işleminin yapılması gerekmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu bu tür başvuru işlemlerinin genel olarak internet üzerinden online yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu şekilde okullar açılmadan önce KYK başvuru işlemi ile yurt başvuruları yapılır ve sonuçlar yeni öğretim dönemi başlamadan kısa bir süre önce açıklanır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt ya da burs gibi yardımlarda bulunacağı öğrencileri seçerken belirli kriterleri bulunur. Eğer Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen bu şartları sağlıyorsanız, siz de başvurunuz sonucunda Kredi ve Yurtlar Kurumun’dan buna benzer yardımlar alabilirsiniz. Yazımızın devamında KYK sisteminden, KYK Başvurularının neler olduğundan, KYK başvurularının nasıl yapılacağından ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

KYK başvuru işlemleri, internet üzerinden yapılmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu KYK başvuru işlemlerini E Devlet aracılığı ile yaptırmaktadır. Normalde bu işlemler daha önceden Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kendi web sitesi üzerinden yapılmaktaydı. Fakat birçok vatandaşlık işleminin E-Devlet üzerine taşınması ile birlikte, KYK Başvuru işlemi de KYK nın resmi internet sitesinin yanı sıra e devlet kapısı üzerinden de yapılmaya başlanmıştır.

KYK Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu bölümünde genel olarak hem yurt hem de kredi/burs almak için KYK Başvuruları nasıl yapılır anlatacağız. KYK başvuru işlemlerini yapılma süreci ile ilgili bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru yapacak öğrencilerin sıkıntıya girmemeleri için, tüm süreci anlatan ve önemli noktaları belirten bir kılavuz yayınlamıştır. Yazımızın sonunda bulunan linke tıklayarak bu kılavuza ulaşabilirsiniz. Kılavuzu inceledikten sonra herhangi sıkıntı yaratan bir nokta yoksa, KYK başvuru işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz. KYK Başvurusu için 2 yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden ilki KYK resmi web sitesi üzerinden belirlenen tarihler içerisinde başvuru yapmaktır. İkincisi ise e devlet kapısı üzerinden KYK Başvurusu yapmaktır. E-Devlet üzerinden başvuru yapabilmek için, eğer daha önce almamışsanız, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra, e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden Kredi Yurtlar Kurumuna ait hizmetleri görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmetlerden yapmak istediğiniz işlemi seçiniz. Dilerseniz yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak ilgili  KYK Başvuru sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Ekran Alıntısı

Bu ekranda “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede gerekli yerlere T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra, sisteme giriş butonuna basınız. Sisteme girdiğinizde karşınıza KYK başvuru ekranı çıkacaktır. Başvuru yapmaya başladığınızda, sizden çeşitli bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra, başvurunuzu onaylatıp tamamlayabilirsiniz.

KYK Yurt Başvuru Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

KYK Burs Başvuru Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

KYK Yurt Başvurusu

Yazımızın ilk bölümünde bahsetmiş olduğumuz üzere Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmakta olan yardımlardan en yaygın olanı yurt imkanıdır. Üniversite bulunan her ilde KYK yurtları da bulunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumuna yurt başvurusu yapan adayların KYK Başvuruları değerlendirilirken ihtiyaç sahibi öğrenciler ön planda tutularak değerlendirme yapılır.

Özellikle üniversite kaydını yeni yapmış olan adaylar için KYK yurtlarında barınma hakkına sahip olmak büyük önem taşımaktadır. KYK yurt başvuruları her yıl üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra gerçekleştirilir. Yurtlarda kalmaya hak kazanan öğrenciler e-Devlet kapısı üzerinden yurt kayıtlarını tamamlayabilirler.

KYK Yurt Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumuna yurt başvurusunda bulunan öğrenciler sonuçların açıklanmasıyla birlikte KYK resmi internet sitesinden yurt başvurusu sonuçlarını görüntüleyebilirler. Yurt başvuru sonucunuzun açıklanmasıyla birlikte 3 ihtimal söz konusu olur. Bunlardan birincisi asil olarak yurt hakkını elde etmiş olmanızdır. Asil olarak yurt hakkı kazanan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen tarihler içerisinde yurt kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Bu öğrenciler kayıt esnasında depozito ücretini de yatırmalıdırlar. Depozito ücretleri her il hatta il içerisinde bulunan her KYK yurdu için farklı olarak belirlenmektedir. Bu farklılık KYK yurtlarının özel ve genel yurt ayrımına tabi tutulmasından kaynaklanır.

İkinci ihtimal yedek olarak yurt hakkı kazanılması ihtimalidir. Yurt sonucunda Yedek kazanmış olduğunu gören öğrenciler için her hafta pazartesi günün de yeniden yedek listeleri açıklanmaktadır. Açıklanan bu listeye göre KYK yurtlarını yedek olarak kazanmış adaylar sıra numaralarındaki ilerlemeye bağlı olarak boş kontenjan kalmayıncaya kadar yurtlara yerleştirilmeye devam edilirler. Yedek sıradan asil sıraya geçen öğrenci depozito ücretini yatırarak yurt kaydını yapabilir. üçüncü ve son ihtimal ise yurt başvuru sonuçlarının açıklanması ile yurtlarda kalmaya hak kazanamamış olmaktır. Bu durumda aday vazgeçmemeli bir sonra ki öğretim döneminde başvurusunu tekrarlamalıdır.

KYK Yurt Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

KYK Burs Başvurusu

Kredi Yurtlar Kurumu her yıl ihtiyacı olan binlerce üniversite öğrencisine karşılıksız burs ve geri ödemeli kredi vermektedir. KYK burs/kredi başvuruları her yıl ekim kasım aylarında yapılmaktadır. 2016-2017 öğretim yılı içinde KYK Başvurularının Ekim 2016 ile Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiştir.

KYK Burs Sorgulama

Yapılan KYK burs/kredi başvurularının sonuçları ise aralık ayı içerisinde açıklanmaktadır. Açıklanan sonuçlar KYK resmi web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Sonuçlar açıklandığı tarihte bazı kimlik bilgilerinizi kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Adaylar sonuçlara göre burs veya kredi kazanmış olabilirler. Burs veya öğrenim kredisi kazananların e devlet üzerinden taahhütnameyi onaylamaları gerekmektedir. Taahhütnameyi onaylamayan öğrencilerin kazanmış oldukları haklar geçerli olmaz.

kredi veya burs kazanan öğrenciler belirlenmiş olan Ziraat bankasına ait şubeye başvuru yaparak birtakım belgeleri imzalamaları koşuluyla kartlarını teslim alabilirler. Son iki yıldır burs veya öğrenim kredisi alan öğrencilere tahsis edilen kartlara aynı zamanda kredi kartı olarak da kullanabilmeleri amacıyla kredi kartı özelliği de eklenmiştir. Kredi kartı bölümünde 500 TL limit bulunmaktadır. Ocak ayından itibaren burs veya kredi kazanan öğrencilerin hesabına paraları yatırılmaya başlanır. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de ekim kasım ve aralık ayına ait miktarların hesaplarına toplu olarak yatırılıp yatırılmayacağıdır. Böyle bir toplu ödeme söz konusu değildir. Burs veya öğrenim kredileri Ocak ayından itibaren öğrencinin mezun olacağı aya kadar her ay düzenli olarak hesaplarına yatırılmaya başlanır. Geçtiğimiz 2016 yılı için 400 TL olarak belirlenen miktarın 2017 öğretim yılında ne kadar olacağı ise belli değildir.

KYK Burs Başvurusu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

KYK Geri Ödeme

KYK Başvurusu sonucunda öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler mezun olduktan 2 yıl sonra almış oldukları kredileri geri ödemeye başlarlar. Kredi Yurtlar Kurumunun resmi web sitesi üzerinden borç sorgulaması yapılması ve ücretin geri ödenmesi gerekmektedir. KYK geri ödeme işlemi de aylık taksitler şeklinde belirlenmektedir yani almış olduğunuz kredi toplamını tek seferde geri ödemeniz söz konusu değildir.

KYK İletişim

Kredi Yurtlar Kurumuna herhangi bir soru sormak, şikayet veya istekte bulunmak için kurumla mail,telefon veya posta yoluyla iletişime geçmeniz mümkündür. Kredi Yurtlar Kurumu çalışma saatleri haftanın her günü  9.00 ve 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kurumla iletişime geçmek için belirtilen saatlerde çağrı merkezini arayabilirsiniz. KYK ile iletişime geçmek için aşağıda vermiş olduğumuz iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

KYK İletişim Bilgileri

ADRES : SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA
Santral No: 0 312 551 60 00 (PBX)
ÇAĞRI MERKEZİ : 444 19 61
FAX : 0 312 551 65 73

KYK Kullanım Klavuzu için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. merve dedi ki:

  ben amasya üniversitesi 2. sınıfa geçtim de yurt başvurusu yaptım ama ara sınıf işaretlemem gerekiyomuş ben yanlış işaretledim başvurum kabul edilmemişmi dir başvuru yaptıktan sonra yanlış birşey yazmadı ama ben onaylandı zannettim ne yapmalıyım artk düzelmez mi

 2. aslıhan kaya dedi ki:

  ben aslıhan kaya kyk y mesaj gelmedi kaydımı yaptırmak icim

  aslıhan kaya kyk yedek kazandım ama kayıt yapmıyorlar geç kaldın diyorlar banamesaj gelmedi careaizim 5343587769

 3. HÜSEYİN ÖZDEMİR dedi ki:

  Yurt başvurusunu yaptım ama bana kazanamadın yazıyordu şimdi ne yapmam gerekiyor.