KYK Memur Alımı | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KYK Memur Alımı

KYK, tam adı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu bu seneki KYK memur alımı ile birlikte birçok kişiyi daha bünyesine katacak. Biz de bu yazımızda KYK memur alımı hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamında olan Kredi Yurtlar Kurumu, bu sene KYK memur alımı kapsamında 443’ü erkek ve 601’i kadın olmak üzere 1044 sözleşmeli Yurt Yönetim personelini bünyesine katacak. Kurumun KYK memur alımını yapacağını açıklamasının üzerine alımların nasıl yapılacağı, memur olabilmek için gereken şartların neler olduğu merak edilmeye başlandı. Biz de bu yazımızda KYK memur alımının nasıl gerçekleşeceğini ve başvurabilmek için gereken şartları belirteceğiz.

KYK memur alımına başvurabilmek için son başvuru tarihi 14 Nisan 2017 olarak belirlendi, bu tarihten sonra KYK memur alımı ilanı kapanacak ve başvurular alınmayacak. Şimdi KYK memur alımına başvuruların nasıl yapılacağına bakalım.

KYK Memur Alımı Başvurusu

KYK memur alımına başvurmak isteyen adaylar 5 Nisan 2017 ve 14 Nisan 2017 tarihleri arasında başvuru yapabilecekler. KYK memur alımına başvurular ise elektronik ortamda yapılacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel Alımı Online Başvuru Sistemi üzerinden yapılmayan başvurular geçersiz sayılacak. Bu yüzden başvurunun nasıl yapıldığı önemlidir.

KYK memur alımına başvuracağınız sırada sizden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Mezuniyet belgesi ya da diploma. Eğer aday yurt dışındaki bir üniversiteden mezun olmuşsa belgenin YÖK tarafından denkliği onaylanmış olmalıdır.
 • Erkek adaylar için askerlik durumu ile ilgili olan Askerlik Durum Belgesi.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık.

KYK memur alımına başvuran adaylar başvuru sırasında hangi ilde görev yapmak istediklerini seçebilirler. Burada önemli olan nokta ise, her aday sadece bir il tercih edebilmektedir. KYK memur alımında eğer aday kabul edilirse, başvurduğu il için sınava çağrılacaktır. Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların listesi ise 24 Nisan 2017 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığının ve KYK’nın resmi sitesinde ilan edilecektir. Adaylar bu siteleri takip ederek sözlü sınava katılıp katılamayacaklarını kolaylıkla öğrenebilirler.

Kimler KYK Memur Alımına Başvurabilir?

Peki KYK memur alımına kimler başvurabilir? KYK memur alımına başvurabilmek için belirtilen şartların aday tarafından sağlanması gerekmektedir. Buna göre KYK memur alımına başvurabilecek kişilerin özellikleri şu şekilde olmalıdır:

 • Türk vatandaşı olmalıdır.
 • Kamu haklarından mahrum olmamalıdır.
 • Türk Ceza Kanununun 53’ünc maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa da, belirtilen bazı suçlardan dolayı mahkum olmamalıdır.
  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde belirlenmiş olan askerlik şartını taşımalıdır. KYK memur alımı sırasında askerde olan adaylar da bu ilana başvurabilirler.
 • Adayın görevini devamlı yapmasını engelleyecek türde bir akıl hastalığı olmamalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı almamalıdır.
  Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmalıdır. Eğer aday yurt dışında mezun olmuşsa, okuduğu okulun ülkemizde denkliği kabul edilmiş olmalıdır.
 • 2016 Mayıs ayında yapılan KPSS’de, KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmalıdır.

KYK memur alımına başvurmak için gerekli olan şartlar bu şekildedir. Başvuruların yapılmasından sonra her ilde istihdam edilmesi düşünülen sayının dört katı kadar aday sözlü sınav için çağrılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.