Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KYK Wi-Fi Giriş ve Çıkış Nasıl Yapılır? [KESİN ÇÖZÜM]

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak her sene yüz binlerce öğrenciyi ağırlayan Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurt binalarında son yıllarda kablosuz ağ ile internet hizmeti de sağlanmaktadır. Bu internet ağının sadece KYK yurtlarında kalan öğrenciler tarafından kullanılması ve dışarıdan yapılacak kullanımların hizmeti aksatmaması gibi amaçlar kapsamında her kullanıcı için bir kullanıcı adı ve şifre tahsis edilmiştir. Öğrenciler bu kullanıcı adları ve şifreler ile sisteme giriş yaparak KYK’nın sağlamış olduğu internet hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Yurda yeni kayıt olan ve henüz kendisine bir şifre tahsis etmemiş olan öğrenciler ilk olarak idare aracılığıyla ya da e-devlet üzerinden şifre oluşturma işlemlerini gerçekleştirmelidir. Sonrasında kendilerine verilen şifre ile sisteme giriş yapabilir, diledikleri zaman şifreyi değiştirebilir ve işlemleri sona erdiği zaman sistemden çıkış yapıp başka ağların bağlantılarını kullanabilirler.

KYK Wi-Fi Şifre Oluşturma İşlemleri Nasıl Yapılır?

KYK öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin KYK Wi-Fi oturum açma sürecinde yapacakları taahhüt işlemlerini Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemi aracılığıyla gerçekleştirmeleri mümkündür.

 •  Gençlik ve Spor Bakanlığı aracılığıyla e-devlet sistemi üzerinden sunulan bu hizmetten faydalanmak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle kimlik doğrulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sebeple karşınıza çıkan sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayarak giriş sayfasına geçiş yapın.

 • Giriş sayfasındaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet parolanızı girin. Daha sonra mavi renkli buton içerisinde yazılı olan “sisteme giriş yap” ifadesine tıklayın.
 • Eğer e-devlet parolanızı henüz temin etmediyseniz PTT merkezlerine mesai günleri ve saatleri içerisinde giderek yetkili personele kimlik belgenizi göstermek koşuluyla içinde şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Daha önce bir şifre oluşturmanıza rağmen bu şifreyi hatırlayamıyorsanız giriş sayfasında bulunan “şifremi unuttum” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra şifre yenileme işlemlerinin yapılabilmesi için sistem tarafınızdan bazı kimlik bilgilerini talep eder. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra yakın bir akrabanıza ait T.C. kimlik numarasını ve sistemde tanımlı olan cep telefonu numarasına gönderilen kısa mesajdaki güvenlik kodunu da ilgili alanlara girmeniz gerekir. Tüm bu aşamaları geçtikten sonra yeni bir şifre oluşturup e-devlet sistemine giriş yaparak KYK şifre işlemlerinize devam edebilirsiniz. Eğer sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız yoksa bu işlemi yapmak mümkün olmayacağından tekrar bir PTT merkezine gidip yeni bir şifre zarfı satın almanız gerekir.
 • E-devlet şifresi ile giriş yapmak istemiyorsanız sistemin sunduğu alternatif giriş yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Giriş sayfasındaki üst alanda yer alan internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı, mobil imza ve elektronik imza seçeneklerinden size uygun olanı seçip gerekli aşamaları takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra doğrudan Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanan ücretsiz yurt interneti öğrenci şifre işlemleri sayfasına aktarılırsınız.
 • Eğer KYK öğrenci yurtlarından herhangi birisine kayıtlı değilseniz yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşır ve şifre işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.
 • Bir KYK yurdunda kaydınız bulunuyorsa ilk olarak sistem, taahhütnameyi okumanızı ve onaylamanızı talep eder. Okuyup onayladığınız taahhütnamenin ardından yurt internetinden faydalanmak istediğinize dair online başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Son olarak işlem sonucu aşamasına gelirsiniz ve buradan KYK kablosuz internet kullanımına ilişkin bilgilere ulaşmanız mümkün olur.

E-devlet üzerinden KYK şifre işlemlerini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ

KYK Wi-Fi Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır?

KYK internet hizmetinden faydalanmak ve giriş yapmak için ilk olarak yurt bölgesindeki yurda ait kablosuz ağa bağlanmanız gerekir. Bağlantıyı kurduktan sonra KYK Wi-Fi doğrulama sayfası üzerinden giriş yaparak internet hizmetinden sorunsuz olarak yararlanabilirsiniz.

 • Yurdunuzdan kurumun kablosuz internet ağına bağlandıktan sonra tarayıcınıza “wifi.kyk.gov.tr” adresini yazın ve giriş yapın.

 • İlgili adresi tarayıcınızdan açtığınız zaman karşınıza bir giriş formu gelir. Bu formdaki ilgili alanlara KYK tarafından size tahsis edilen kullanıcı adını ve şifreyi yazın.
 • Daha sonra en altta yer alan sarı renkli buton içerisindeki “giriş” yazısına tıklayıp bağlantıyı kurabilirsiniz.
 • Bu adresi sadece KYK kablosuz ağına bağlandıktan sonra açabilirsiniz. Dolayısıyla KYK ağı dışındaki ağlardan giriş yaptığınızda sayfa hata verecektir.

KYK Wi-Fi Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

KYK yurtlarından birinde öğrenciyseniz ve internet kullanımı için tarafınıza tahsis edilen şifreyi unuttuysanız iki farklı yöntemle şifreyi temin edebilirsiniz.

Yukarıda anlatılan yöntemle e-devlet üzerinden şifreyi alabileceğiniz gibi yurdun idaresine başvuru yaparak da şifreyi almanız mümkündür.

KYK Wi-Fi Çıkış Yapma İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK Wi-Fi çıkış işlemleri de giriş işlemleri ile benzer şekilde yapılır. Wifi.kyk.gov.tr, çıkış işlemlerinin de yürütüldüğü bir web sayfasıdır.

 • KYK Wi-Fi logout yani çıkış işlemini gerçekleştirmek için tarayıcınızın adres çubuğuna KYK Wi-Fi çıkış linki olan “wifi.kyk.gov.tr” adres uzantısını yazın ve sayfayı açın.

 • Halihazırda sisteme giriş yapmış olduğunuz için kullanıcı adı ya da şifre yazmanıza gerek olmayacaktır. Sistem karşınıza “şifreyi değiştir” ve “çıkış” seçeneklerinin olduğu iki buton sunacaktır.
 • Çıkış butonuna tıklayarak KYK’nın sağlamış olduğu internet ağı hizmetinden çıkış yapabilirsiniz.
 • KYK Wi-Fi şifre değiştirme işlemi için ise yine bu sayfada görmüş olduğunuz “şifreyi değiştir” butonuna tıklamanız gerekir. Bu butona tıkladıktan sonra yeni bir şifre belirlemeniz mümkün olacaktır.

KYK Wi-Fi Kullanıcı Aktif Değil Ne Demek?

KYK’nin kablosuz ağ sistemine giriş yaptığınız zaman “kullanıcı aktif değil” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki iki ihtimalden birisi söz konusu olabilir:

 • Size tahsis edilen aylık kullanım kotanızı aşmış olabilirsiniz. Kota aşımı ile alakalı konularda idareye başvuruda bulunarak tekrar kablosuz ağ hesabınızın aktif edilmesine yönelik talepte bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmamanız halinde gelecek ayın başında otomatik olarak hesabınız yeniden aktif edilir.
 • KYK yurduna kaydınızı yeni yaptırdıysanız resmi işlemlerde bir gecikme ya da hata söz konusu olabilir. E-devlet üzerinden kaydınızı kontrol edin ve bir hata varsa idareye başvuru yapın.

KYK Wi-Fi Hızlandırma İşlemi Yapılabilir mi?

KYK yurtlarında tüm öğrencilerin aynı şartlar altında ve eşit şekilde internet hizmetinden faydalanması için her kullanıcıya belirli bir hız tahsis edilir. Eğer resmi olarak uygulanan bir hız limiti varsa yasa dışı yollar ve üçüncü parti uygulamalarla bu sınırı aşıp kişisel bağlantıyı hızlandırma işlemi, hem yurttaki diğer öğrencilerin internet hizmetinden daha kötü şartlarda faydalanmasına hem de cezai yaptırıma sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.