Sorgulamalar artık tek çatı altında!

LİSE NOT ORTALAMASI HESAPLAMA

Lise not ortalaması hesaplama ile karne durumunuzun yanı sıra takdir ve teşekkür belgesi kalıp almayacağınız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Veliler ve öğrencilerde yıl sonunu beklemeden karne ve not durumu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu sistem sayesinde okula gitmeye gerek kalmadan takdir ve teşekkür hesaplama işlemi yapılabilmektedir. Sizlerde eğer karnenizin yanında hangi belgeyi alacağınızı merak ediyorsanız bu hesaplamayı kullanarak zaman kaybetmeden öğrenebilirsiniz. Ağırlık puan ortalamasının etkili olduğu lise not ortalaması hesaplamayı yaparken verileri doğru girmeniz çok önemlidir.

Lise Not Ortalaması Hesaplama Nasıl Yapılır?

Şimdi ağırlık puan dediğimiz bu puanın ne olduğunu sizler için detaylıca anlatalım. Her dersin ortalamaya etki eden bir ağırlığı vardır. Bu ağırlık da o dersin haftada kaç saat işleniyor olduğudur. Bir dersin ağırlık puanı hesaplanırken haftada kaç saat işlendiği ile dersin puanı çarpılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bu yüzden de lise not ortalaması hesaplama yapılırken hangi dersin haftada kaç saat işlendiği göz önüne alınmalı ve bu veriler hesaplama yapılan kısıma doğru bir şekilde girilmelidir.

[liseNotOrtalamasiHesaplamaAraci]

Ağırlıklı puanların toplamı da bir ortalama oluşturur. Buna ağırlıklı puan ortalaması denilmektedir. Ağırlıklı puan ortalaması da toplam ders saatine bölünerek ortalama puan elde edilir. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikleri göz önüne alındığında bir lise öğrencisinin takdir belgesi almaya hak kazanması için ağırlıklı puan ortalaması 85 puan üzerinde olmalıdır. Takdir belgesi söz konusu olduğu dönem ortalamalarında bir yuvarlama yapılmamaktadır.

Örnek verecek olursak 84,50 ile 84,99 gibi bir ortalamanız mevcut ise bu ortalama 85 yapılmayacaktır. Dolayısı ile öğrenci takdir belgesi değil de teşekkür belgesi almaya hak kazanmış olacaktır. Teşekkür belgesi alamaya hak kazanmak için de dönem sonu ortalamanızın 70 puan ve üstü olması gerekmektedir. Aynı şekilde 69 puan ve küsüratı olan rakamlarda bir yuvarlama yapılması söz konusu olmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.