Sorgulamalar artık tek çatı altında!

LYS Giriş Yerleri

Ülkemizde yüksek öğretime geçişte kullanılan sistemin son basamağı olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı süreci başlıyor. Her yıl milyonlarca öğrencinin başvuru yaptığı LYS giriş yerleri açıklandı. Sınavın yaklaşması ile son çalışma ve hazırlıklarını tamamlayan öğrenciler, ÖSYM’nin LYS sınav yerlerini açıklaması sonrasında LYS giriş belgelerine ulaşarak LYS giriş yerleri bilgilerini öğrenmeye çalışmaktalar. Yazımızın devamında LYS giriş yerleri sorgulama işleminin nasıl yapılabileceği konusuna değineceğiz.

Üniversiteye giriş için ilk basamak olarak bilinen YGS sınavına giriş yapmış ve bu sınavdan yeterli puan olan 180 barajını aşmış olan öğrenciler, üniversite girişte ikinci basamak olan LYS’ye başvuru yapabilirler. YGS’deki 180 barajını aşan 1 milyon 800 bin civarındaki öğrenci, her yıl Haziran ayında yapılan ikinci basamak sınavı LYS’ye girmek için gün saymaktalar. İki haftalık süreçte tamamlanacak olan LYS, oldukça zorlu bir maraton olarak karşılanmaktadır. LYS sınavında adaylar farklı bölümlerden sorulara cevap verecekler. Bu sorular, matematik, edebiyat, geometri, tarih, coğrafya ve fen bilimleri gibi alanlardan gelecektir.

Öğrenciler, LYS’ye girmeden önce yaptıkları başvuru sırasında bazı önemli detayları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu önemli detaylardan biri, öğrencinin tercih yapacağı alandan sınava girmesi olacaktır.

2017 LYS Sınav Süreci

LYS sürecinde adaylar farklı alanlardan farklı sınavlara tabii tutulurlar. Bu da farklı oturumlar halinde yapılacak sınavları ortaya çıkarır. Bu sebeple de önceden belirlenmiş bir sınav takvimi gerekir.

  • 10 Haziran 2017 Cumartesi günü LYS 4 yani Sosyal Bilimler sınavı, sınav saati 10.00 ve sınav süresi 135 dakika
  • 11 Haziran 2017 Pazar günü LYS 1 yani Matematik sınavı, sınav saati 10.00 ve sınav süresi 135 dakika
  • 17 Haziran 2017 Cumartesi günü LYS 2 yani Fen Bilimleri sınavı, sınav saati 10.00 ve sınav süresi 135 dakika
  • 17 Haziran 2017 Cumartesi günü LYS 5 yani Yabancı Dil sınavı, sınav saati 14.30 ve sınav süresi 120 dakika
  • 18 Haziran 2017 Pazar günü LYS 3 yani Edebiyat-Coğrafya sınavı, sınav saati 10.00 ve sınav süresi 120 dakika olarak gerçekleştirilecektir.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bu sınavlar, belirlenen sınav süreci takvimine göre 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacaktır. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından da LYS tercih süreci başlayacak ve üniversiteye gidiş sürecindeki son basamak tamamlanmış olacaktır.

LYS Adaylarına Önemli Bilgiler

Öğrencilerin kaygı sorunlarının giderilmesi konusunda önemli açıklamalar bulunmaktadır. Adayların sistemli çalışarak, eksiklerin giderilmesinin önemine vurgu yapılmaktadır.

Sınav süresince dikkatin öneminin altı çizilmektedir. Yapamadığınız soruların takılmanıza neden olmasına izin vermeyin. Yapamadığınız soruyu boş bırakıp daha sonra dönebilirseniz dönün. Derin nefes alış verişi ile odaklanmaya çalışın. Gözlerinizi kapatıp zihninizin boşalmasına yardımcı olun.

Adayların sınav sabahı hafif bir kahvaltı yaparak sınava gitmelerinde fayda olacaktır. Ağır ve yağlı bir kahvaltı, öğrenci üzerinde uykulu bir durum oluşmasına neden olabilir. Günün hava durumu önceden kontrol edilmelidir. Rahat giyinmeye özen gösterin. Sınav süresince yanınızda su bulundurun.

Sınavda iyi olduğunuz bölümden başlamanız yararınıza olacaktır. Dikkat dağınıklığı yaşarsanız bir dakikalık bir mola sonrasında devam edin. Sınavı erken terk etmeyin. Zamanınızı tamamen kullanın.

LYS Giriş Yerlerine Nereden Bakılır?

ÖSYM yani tam adıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin gerçekleştireceği ve üniversiteye girişte son basamaklardan biri olan LYS sınav süreci başladı. Lisans Yerleştirme Sınavı, LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5 olarak farklı basamaklarda yapılmaktadır. Her basamak için farklı bir giriş belgesi alınarak sınava girilebilmektedir. 2017 Lisans Yerleştirme Sınavına yani LYS’ye girecek olan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresine giderek burada gerekli bilgiler olan T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile LYS giriş yerleri bilgisine ulaşabilecekler.

Adsız

2017 LYS Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.