Sorgulamalar artık tek çatı altında!

MARKA SORGULAMA

Günümüzde tüm işlemlerimizi ve sorgulama işlemlerimizi internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedir. Bu yazımızda da sizlere marka sorgulama ve marka tescil süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda verecek olduğumuz bilgilerden hareketle markayı sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Marka Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Marka, belirli hizmetlerin veya ürünlerin bireyler tarafından ayırt ediciliğinin sağlanması açısından ve buna ek olarak diğer kurum ve kuruluşlardan ayrılmasını sağlayan işaretlere denilmektedir. Marka tescil işleminin uygulanmasındaki temel amaç, kullanılan unsurun ayırt edici olmasının sağlanmasıdır diyebiliriz. Marka koruma süreci başvurunuzdan sonraki 10 yılı kapsamaktadır. Marka tescil başvuru süreci yaklaşık olarak 11-12 ay arasında bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Marka başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra Türk Patent Enstitüsü markanın daha önce kullanılmış ya da kullanmamış olmasına dair araştırma yapmaktadır. Marka sorgulama işlemi yapılırken uzman bir firma marka vekili ve özel program veritabanı ile mümkün kılınmaktadır. Sorgulama işleminizi Türk Patent Enstitüsü resmi internet sayfası üzerinden kolaylıkla yapabilmenizin yanı sıra resmi vekil ofisler ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz bilgileri dikkate alarak marka sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan Türk Patent Enstitüsü sayfası üzerinden ‘Marka Araştırma’ bölümüne tıklayınız.

Adsız

Bu aşamadan sonra, yeni açılan ekran üzerinden ilk olarak sizden istenmekte olan ‘Marka Adı’ ve ‘Firma Adı’ bilgilerini giriniz.

Adsız

Ardından, ‘Bülten Numarası’, ‘Gazete Numarası’, ‘TPE Sahip Numarası’ ve ‘Nice Sınıfları’ bilgilerini giriniz.

Adsız

Bilgi girişlerinizi gerçekleştirdikten sonra, ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodlarını ilgili yere yazmanız gerekmektedir.

Adsız

Tüm gerçekleştirmiş olduğunuz bu işlemlerden sonra ‘Ara’ butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Son adımınızla birlikte markayı sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilir ve marka tescil konusunda her türlü bilginize ulaşabilirsiniz.

Marka Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.