Sorgulamalar artık tek çatı altında!

MEMUR DİSİPLİN CEZASI SORGULAMA

Memur disiplin cezası sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgilerle ile ulaşabilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan bireyler, uygunsuz davranışları sebebiyle disiplin cezaları almaktadır. Memurların almış oldukları bu disiplin cezaları da sicillerine işlenmektedir. Bu durumda sicillerine disiplin suçu işlenen memurların, şuan ki ve gelecekteki işleri tehlikeye düşmektedir.

Memur disiplin cezası sorgulama işlemlerine göre sağlanmak istenen kamu kurum ve kuruluşlarının düzenin sağlanmasıdır. Bu aşamada önceki yıllarda memur disiplin cezası alan çalışanlar işlerine son verilmekteydi. Ancak son yıllardaki düzenlemelerle birlikte disiplin cezası alan memurların işlerine son verilme durumu ortadan kaldırılmıştır.

Kanunda yayınlanan yasaya göre; ‘Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.’ ifadeleri yer almıştır.

Memur disiplin cezası sorgulama işlemlerine göre ceza alan vatandaşlarımızın, cezalarındaki zaman aşımı uygulaması da yeni düzenlemeler içermektedir. Bunan göre memur disiplin cezalarında soruşturma sırasında zaman aşımı süresi, cezanın işlenmiş olduğu süreden itibaren ilk 4 ceza için belirlenmiş olan ceza kapsamında 1 ay içerisinde atanması gerekmektedir. Bu durumda önemlilik arz eden konu ise, cezanın ne zaman öğrenildiğidir. Öğrenilme süresinden itibaren 1 aylık zaman aşımı süresi başlamaktadır.

Memur disiplin cezası sorgulama işlemlerinde cezanın verilmesindeki zaman aşımı süresi ise şöyledir; bu bahsetmiş olduğumuz cezanın işlendiği tarihten itibaren 2 yılı kapsamaktadır. Bu durumda 2 yılı aşkın süredir disiplin cezası işlenmeyen kişilerin bu zaman aşımından sonra cezaları işlenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.