Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Memur Zammı

Hemen hemen her yıl memurlar aylık maaşlarına zam bekliyorlar. Bu yılda aynı beklenti içerisine giren memurlar, 2017 yılı için yapılacak olan memur zammını dört gözle beklemekteydi. Ülkemizde şu anda memur olarak çalışan üç milyondan fazla kişi bulunuyor. Tüm bu kişilerde Ocak ayı ile birlikte aylık maaşlarına gelecek olan zammı bekliyordu.

Memurlar İçin Yapılacak Olan Zam

Ocak ayında memurların alacakları zam için belirlenmiş olan bir tarife bulunuyor. Toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde üç oranında bir zam elde edecek olan memurlar, geçtiğimizin yılın son altı aylık döneminde gerçekleşmiş olan enflasyon oranı üzerinden zam alacaktı. Fakat enflasyon oranının bu şartın gerçekleşebilmesi için yüzde beş oranını geçmesi gerekiyordu. Böylece memurların alacakları zam da toplu sözleşme ile birlikte oluşacak olan bu enflasyon farkından ortaya çıkacaktı. Toplu sözleşme ile memurlar için hesaplanacak olan zam yüzde üç oranı ile hesap edildiğinde memurların sahip oldukları konuma göre 76 ile 285 TL arasında değişiklik gösterecek.

Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre TÜFE yani Tüketici Fiyatları Endeksi 2016 yılında yüzde 8,53 oranında artış gösterdi. Esasında Aralık ayında yapılan beklenti açıklamalarına göre Aralık ayı için yüzde 0,9 iken yıllık olarak yüzde 7,6 oranında bir artışın olacağı düşünülmüştü.

Bu yıl açıklanan enflasyon oranı ise son altı aylık dönem için yüzde 4,73’te kaldı. Kararlaştırılmış olan yüzde beş oranı geçilmediği için memurların alacakları zam sadece yüzde üçlük oran üzerinden olacak.

Belirlenmiş olan enflasyon oranı ve tüketici zammı üzerinden gelecek olan oran ile birlikte 2017 yılının Ocak ayı itibarı ile 6 ay boyunca sürecek geçerli olacak olan zam doğrultusunda en düşük emekli maaşının 2.757 TL olacak. En yüksek emekli maaşı olarak da bilinen Müsteşar Maaşı ise bu yıl 9.498 TL’den 9.787 TL’ye yükseliş gösterdi.

Aşağıda yer alan liste üzerinden 2017 yılında memurlar için yapılacak olan zamları görebilirsiniz.

Burada yer alan tabloyu okumak isteyen kişilerin derece bölümünü nasıl okuyacaklarını da bilmeleri gerekiyor. Örneğin Genel Müdür maaşına baktığımız zaman, Genel Müdür’ün derecesinin 1. derecenin 4. kademesi olarak okumalısınız. Genel müdür maaşları 2016 yılının ikinci yarısında 8.335 TL iken 2017 yılının ilk yarısında 8.589 TL olacak.

Altı ay boyunca bu şekilde ilerleyecek olan memur maaşları 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde 2017 yılının ilk altı aylık döneminde oluşacak olan enflasyon oranına göre değişim gösterecek, enflasyon farkı üzerinden maaş zamları yapılacaktır.

Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen ve 2017 yılının ikinci altı aylık dönemi için yapılacak olan zamlar Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılacak olan enflasyon oranı açıklamasına göre belirlenecek. Yapılmış olan toplu sözleşme ile yüzde üçlük artış oranında ise herhangi bir değişim yapılmayacak. Memurlar her ne kadar enflasyon oranı yüzde beşi geçmese dahi belirlenmiş olan bu yüzde üçlük oran sayesinde her halükarda maaşlarına zam alacaklar.

Memur Zammına İlişkin Ek Bilgiler

Bununla birlikte maaş hesaplamalarında kullanılan ek ödemelerde bulunuyor. Bu ödemeler ise şu şekilde; ek ders ücreti, bölgesel ödemeler, döner sermaye ödemesi, yabancı dil tazminatı ve vekalet ücreti. Bu gibi ödemeler yukarıda yer alan tabloya dahil edilmedi. Fakat aile ve çocuk yardım ödenekleri yukarıda yer alan tablolarda yer alıyor. Aile yardım ödeneklerini hesap ederken yapılan hesapta ise eşi çalışmayan ve 0 ile 6 yaş grubu arasında ve diğer yaş gruplarında olan iki çocuk esas alındı.

Bu durumda eş için hesap edilen ek ücret 2017 yılının ilk yarısı için 204,99 TL iken 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için ailelerin alacakları yardım ödenek tutarı 48,03 TL oldu. Bununla birlikte diğer yaş gruplarında olan çocuklar için 24,01 TL tutarında bir ek maaş eklendi. Bununla birlikte ise aile yardım ödeneğine bağlı bir şekilde 66,66 TL asgari geçim indirimi tutarı da listede yer alıyor.

Bununla birlikte 2017 yılı ilk yarısı için avukatların kazandıkları davalardan alacakları vekalet ücretleri 1.214 TL olacak. Öğretmenlerin branşlarına ve girecekleri ek ders saatine bağlı olarak değişecek olan ek ders ücretleri de ayrıca hesap ediliyor. Bir ilkokul öğretmeni için 2017 yılının ilk yarısında net olarak 679,73 TL’ye kadar ödenebilen ek ders ücreti yer almıyor.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.