Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Mühendislik Tamamlama Sınavı

Mühendislik tamamlama sınavı, Ösym tarafından yapılan bir sınav türüdür. Bu sınav ile teknik öğretmenler, mühendis ünvanı alabileceklerdir. Mühendislik tamamlama sınavı, normalde teknik meslek lisesi çıkışlı olan ve devamında lise eğitimleri üzerine üniversiteye gidenlere yönelik bir sınavdır. Üniversitede liseden geçiş yaparak teknik öğretmenlik okuyan ve mezun olan kişiler, eğitimlerinin devamında Mühendislik tamamlama sınavı ile gerekli puanı aldıklarında, mühendis ünvanı almaya hak kazanacaklardır. Sınav, Ösym tarafından yapılmaktadır. Bu sınava girmek isteyen adayların özel olarak bireysel başvuru yapmaları gerekmektedir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında, Mühendislik tamamlama sınavı başvurularının nasıl ve nereden yapılacağına dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

Mühendislik Tamamlama Sınavı Nedir?

Mühendislik tamamlama sınavından biraz daha ayrıntılı olarak bahsedecek olursak, bu sınav, direk olarak teknik meslek lisesi çıkışlı, teknik öğretmenlere yönelik düzenlenmiş bir sınavdır. Normal şartlarda direk olarak teknik meslek lisesi çıkışlı olmak, üniversite okumadan mühendislik ünvanı almaya yetmemektedir. Bu nedenle, gelen talepler üzerine, Ösym Mühendislik tamamlama sınavı gibi bir uygulama başlatmıştır. Bu uygulama ile birlikte, teknik meslek lisesi çıkışlı teknik öğretmenlere, bir tür yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavdan belirtilen başarı barajını geçen kişiler, mühendis ünvanı almaya hak kazanacaklardır. Bu nedenle Mühendislik tamamlama sınavı teknik öğretmenler için bir nevi fırsat niteliği taşımaktadır.

Mühendislik Tamamlama Başvuru

Mühendislik tamamlama sınavına başvuru yapma hakkı, yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, teknik öğretmenlere verilmiştir. Zaten sınav, teknik öğretmenlerin mühendisliğe geçişinin önünü açmak ve kolaylık yaratabilmek adına oluşturulmuş bir sınavdır. Sınav başvuruları, genelde her sınavda olduğu gibi yine Ösym tarafından yapılacaktır. Sınav başvurularının başlayıp başlamadığını, Ösym web sitesinden takip edebilirsiniz. Mühendislik tamamlama sınavı başvuruları açıldığında, bunun duyurusu Ösym üzerinden yapılacaktır. Başvurular başladığında, sınava kayıt olmak için iki alternatif vardır. İlki, Ösym web sitesi üzerinden indirdiğiniz başvuru formunu doldurup, yakınınızda bulunan bir Ösym bürosuna gitmektir. Fakat eğer elinizde Ösym şifresi var ise, daha kolay bir yol olan Aday İşletim Sistemi üzerinden kendiniz kayıt yapabilirsiniz. Aşağıdaki verdiğimiz linke tıklayarak, Aday İşletim Sistemi web sayfasına gidebilir, başvuruları açıldığında Mühendislik tamamlama sınavına kayıt yaptırabilirsiniz.

Aday İşletim Sistemine gitmek için TIKLAYINIZ!

Mühendislik Tamamlama Avantajları

Mühendislik tamamlama sınavının avantajları arasında en çok göze çarpan seçenek, tabii ki, teknik meslek lisesi çıkışlı teknik öğretmenlere, mühendis olabilme hakkı tanımasıdır. Normalde bir üniversitede mühendislik fakültelerinde eğitim alabilmek için, önce Ösym tarafından düzenlenen YGS ve LYS gibi sınavlara girmeniz ve geçerli puanları almanız gerekmektedir. Normalde bu şekilde işleyen sistem Mühendislik tamamlama sınavı ile teknik öğretmenler için nispeten daha kolay bir hal almıştır. Mühendislik tamamlama sınavına başvurup bu sınava hazırlanan teknik öğretmenler, bu şekilde mühendislik fakültelerine gidebilir ve mühendis ünvanı ile mezun olabilirler.

Mühendislik Tamamlama Sınavıyla Öğrenci Alan Üniversiteler

Mühendislik tamamlama sınavına giren ve istenen başarı barajını geçen teknik öğretmenler, Ösym tarafından belirlenmiş üniversitelerin mühendislik fakültelerine giriş yapabilirler. Üniversitelerin öğrenci seçme prosedürleri birbirinden farklı olacağı için, Ösym tarafından yayınlanan sınav kılavuzunda, hangi üniversitelerin Mühendislik tamamlama sınavı ile öğrenci alacağına dair listeyi bulabilirsiniz. İlgili listeyi inceleyip, sınav sonucuna göre tercih yapma hakkı tanınacaktır. Yazımızın sonunda verdiğimiz link ile Ösym Mühendislik tamamlama sınavı kılavuzuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca vereceğimiz link üzerinden, sadece Mühendislik tamamlama sınavıyla öğrenci alan üniversite listesine değil, aynı zamanda sınav başvuru şartları ile ilgili ayrıntılı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Mühendislik tamamlama sınavı Ösym kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.