Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Araç Satış İşlemleri

İkinci el araçlardaki her türlü satış veya devir işlemleri noterler tarafından noter araç satış işlemleri başlığı altında gerçekleşmektedir. Kişinin devretmek istediği yahut yeni satın alacağı araçlar bazı işlemlerden geçerek satılır yada alınabilir. Alacaklı ve satacak olan kişi arasında herhangi bir anlaşma yada sözleşme ile yapabilecekleri işlemlerle halledilebilecek bir işlem değildir. Yapılacak olan bu devirler noterler aracılığıyla işlem görür. Kişilerin kendi aralarında yapacakları anlaşmalar ile aracı birbirlerine vermeleri işlemi satış olarak adlandırılamaz buna kiralama denir.

Alım satım işlemlerinde vekillerin vekaletname ile beraber her iki tarafında noterde bulunup geçerli olabilecek işlemleri yapmaları gereklidir. Aracın herhangi bir hasarının yada herhangi bir borcunun bulunmaması gerekmektedir. Tespit edilebileceği en ufak bir borçta araç devir işlemiyle birlikte satın alacak kişiye verilemez.  Borç olarak nitelendirilenler yani trafik cezası borcunun, motorlu taşıtlar vergi borcunun olmaması halini kapsamaktadır.  Yapılması istenen satıştan önce aracın muayene kontrolünün yapılmış olması gerekmektedir. zorunlu trafik sigortasının kontrolünün yapılmış olması şarttır. Bu işlem internet üzerinden online olarak e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Noter araç satış işlemleri ancak aracın herhangi bir borcunun olmaması ve bu alım satım işini yapacak olan şahısların notere gitmesiyle gerçekleşebilir. Ancak noterin bu araç devir için istediği, götürülmesi zorunlu olan belgeler vardır. Bunlar; Trafik belgesi, TC Kimlik numarası, Ruhsat veya tescile ilişkin geçici bir belge, geçerli kimlik belgesi, vergi numarası, imza sirküsü (Tüzel kişiler için), işlem vekaleten yapılacak ise vekaletnamelerin de bu taraflarca notere gittikleri zaman yanlarında bulundurması gereken belgelerdir. Noter gerekli olan bu belgeleri de yanlarında götüren kişilerin işlemlerini başlatır. Noter için bu işlem oldukça basittir. İnternetin de olduğu kendi bilgisayarında noter elektronik ortamda bu devri gerçekleştirerek satış işlemlerini o andan itibaren tamamlamış olur. Araç noterin işlemlerini tamamlamasıyla beraber el değiştirerek satıcıdan alıcıya devredilmiş olur. Noter sadece gerekli evraklarla beraber ilgili vekilleri görmek ister. Para alımı işlemleriyle noterde bulunan ilgili memurlar ilgilenmektedir. Bu noter masraflarını yani tescil belgesi bedelini, noter ücretini, trafik belgesi bedelini, noter ücretini, posta ücretini ve KDV gibi gerekli olan tüm masrafların ödenmesi alıcı tarafından karşılanmaktadır. Noter gerekli belgelerin götürülmesi ve gerekli olan para miktarının sadece yatırılmış olmasına bakar.

2016 Noter Araç Satış Bedeli Ne Kadardır?

Noterin yapacağı tescil belgeleri ve bunları elektronik ortama işleme ücreti 2016  yılında toplamda 118 TL olarak ödenmektedir. Bununla beraber plaka değişikliği yapılacak ise fiyat biraz biraz daha artmaktadır. Plaka değişikliği ile gerçekleşecek olan noter araç satış ücretini kişi  226,5 TL ödeyerek bu değişikliği yapmış olacaktır.

Plaka Değişikliğinin Yapılması Halinde İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Aracı alacak olan ve satacak olan kişinin ehliyet belgelerinin kontrolü, gerçekleşecek olan satış belgelerinin hazırlanması, aracın satışının devir ve tesciline engel bir durum oluşturacak durumunun olup olmadığının kontrolü, tarafların ve noterin sözleşmeleri imzalaması, yeni sahipler için tescile ilişkin geçici belgelerin düzenlenmesi, bulunuyorsa seferberlik görev emrinin alıcıya tebliğ edilmesi gerekmektedir.

Aracı satın alan yani aracın yeni sahibi olan kişi aracı satın aldığı günden itibaren 10 gün içinde yeni arabasına zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir. Arabasını satmış olan kişi ise ödediği sigorta bedeli olan paranın kalan miktarı için sigorta şirketine başvurusunu yapıp kalan miktarların iadesini tarafına isteyebilir. Aracı satın alan kişi de 15 gün içerisinde tescil bürosundan tescil belgesini alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.