Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Defter Tasdik Ücreti Sorgulama

Türkiye’de hizmet veren ve bu hizmeti kurumsal olarak yapmakta olan işletmelerin belli kurallar dahilinde hareket etmesi gerekmektedir. Uyulması gerekli olan yükümlülükler arasında noter defter tasdiki de bulunmaktadır. Serbest muhasebeciler ve mali müşavirlerin defter tasdikleri hakkında noterdeki herhangi bir işleri için Noterler Birliğinin Giriş sayfası üzerinden giriş yapıp işlemlerini yapmaları hakkında TURMOB tarafından bir bildiri yayınlanmıştır.

Noter defter tasdik TTK tarafından belirtildiği üzere ticari olarak tutulması gerekli olan defterlerin kullanılmaya başlanmadan öncesinde tasdik edilmesi belirtilmiş fakat bu tasdik işleminin zamanını belirtilmemiştir. Notere gidildiği zaman noterler tarafından tasdiklenmiş olan defterler genel olarak uygulanan bir fiyat tutarları yönergeleri bulunmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu fiyat yönergeleri farklı olarak ve belirlenmiş olan bu ücretlere bakılması bu konuda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu yazımızda noter defter tasdik ücreti sorgulama ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Defter Tasdik Zamanları

Önceki zamanlardan itibaren işine devam edenlerin defterlerinin kullanılacağı yıldan önce gelen en son ayda tasdiklerini yapmalıdırlar. Hesap yapacakları dönem zamanları Maliye tarafından belirlenmiş olanlar bu defterin kullanılacak olduğu hesap döneminden önceki en son ayda bu tasdikleri yapmalıdır. Sınıf değişikliği yapanlar, yeniden bir işe başlamış olanlar, yeni olan bir mükellefiyete girmiş olanlar; işe başlangıç tarihinden, sınıf değiştirme zamanından ve yeni olan mükellefiyete girmelerinin tarihinden önceki ayda;  vergi muafiyetleri kalmış olanlar ise muaflıktan çıkmış oldukları tarihten başlayarak ilk on gün içerisinde defter tasdiki yapmaları gerekmektedir. Defterlerini bir yıl daha kullanmak isteyen kişiler ocak ayı içerisinde bu tasdiklerini yapmaları gerekmektedir.

Tasdik Edilmekte Zorunlu Yasal Defterler Hangileridir?

Envanter ve yevmiye defterleri, işletme defterleri, çiftçi işletme defterleri, istihsal ve imalat vergi defterleri, nakliyat vergisi defterleri, yabancı nakliyat şirketlerinin hasılat defterleri, serbest meslek kazanç defterleri tasdik edilmekte zorunlu olan yasal defterlerin içerisine girmektedir.

Noter defter tasdik işlemleri, muhasebe işlemlerinde mükelleflerin imalat defterlerini tasdik ettirme gibi herhangi bir mecburiyetleri bulunmamaktadır. Gerçek ve tüzel kişilerin tasdik ettirmekte zorunlu olduğu yasal defterler ise, yevmiye defterleri, defter-i kebir, envanter defteri, karar defterleri olarak belirtilmiştir. Karar defterlerinin gerçek kişiler tarafından tasdik edilmesinde gereklilik yoktur. İdare meclisleri hükmi olarak şahısların tutmaya mecbur tutuldukları defterlerden farklı olarak pay sahipleri defterlerini, toplantı ve müzakere defterini ve idare meclisi kararlar defterlerini tutmakta zorunludurlar.

2016 Yılı Noter Defter Tasdik Ücreti Sorgulama

Noter defter tasdik ücretleri her il için farklı olarak belirlenmiştir. Noter tasdik ücreti sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabiliyor. Noter defter tasdik ücretleri il il olarak aşağıda belirtilmiştir. Şehirlere göre 2016 yılı Noter Defter Tasdik Ücretleri;

Ankara SMMM Derneğinin işçisiz olarak işletme ve serbest meslek defterleri 425,00 TL, işçili olarak ödenecek olan ücretler 520,00 TL; Alım ve satım işçisiz olarak çalışan işletmelerde 550,00 TL, işçili olarak ödenecek olan ücret 660,00 TL’dir. Adana SMMM odasının serbest meslekler için işçisiz olarak ödemesi gereken ücret 340,00 TL, işçili olarak ödemesi gerekli olan ücret 420,00 TL’dir. Sermaye şirketleri ise işçisiz olarak 760,00 TL işçili olarak 880,00 TL ücret ödemek zorundadır. Mersin SMMM Odasının serbest meslek defterinin işçisiz olarak ödemesi gereken ücret 500,00 TL işçili olarak ödemesi gerekli olan ücret 550,00 TL’dir. Bilanço usulü defterlerin işçisiz ücretleri 825,00 TL, işçili ücretler ise 1100,00 TL’dir. Trabzon SMMM Odasının serbest meslek defterlerinin işçisiz olarak ödemesi gereken ücret 375,00 TL, işçili ücret 625,00 TL’dir. Bilanço defterlerinin işçisiz ücreti 850,00 TL işçili ücretleri 1400,00 TL’dir.  Kahramanmaraş SMMM Odası serbest meslek işletme defterleri işçisiz ücretleri l250,00 TL işçili ücretleri 350,00 TL’dir. Bilanço defterinin işçisiz ücreti 675,00 TL  işçili ücreti 850,00 TL’dir. Nevşehir SMMM Odasının işletme defteri fiyatı 275 TL, bilanço defterleri 650,00 TL’dir. Şirketler ve tüzel kişilerin ödemesi gerekli olan bu tutar 950,00 TL olmaktadır. Kayseri SMMM Odası işletme defterlerinin işçili fiyatı 350,00 TL, işçisiz olarak ödenecek ücret 300,00 TL’dir. Fethiye SMMM Odasının işçisiz işletme defter fiyatı 275,00 TL, işçili olarak ödenmesi gereken ücret 385,00 TL’dir. Bilanço defterinin işçisiz ücretleri 600,00 TL, işçili bilanço ücreti 700,00 TL’dir. Çorum SMMM Odası işçisiz işletme defterinin fiyatı 300,00 TL, işçili ücreti ise 400,00 TL’dir. Bilanço defterlerinin işçisiz ücreti 750,00 TL, işçili ücreti 800,00 TL olarak belirlenmiştir.

Noter Defter Tasdik İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.