Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Diploma Tasdik Ücreti Sorgulama

Farklı tür okullardan kurslardan yada her türlü eğitim kurumundan alınmaya hak kazanılan diploma, öğrenci belgesi ve transkript için notere yada belirlenen kurumlardan belirli ücretler karşılığında bu belgeleri onaylanma işlemine noter diploma tasdik işlemi denir.

Her türlü okul, kurs vb. eğitim kurumundan alınan diploma, transkript, öğrenci belgesinin noter yeminli tercüman tarafından tercümesi yapıldıktan sonra notere ibrazı ve noter tarafından onaylanması işlemidir. Biz de bu yazımızda noter diploma tasdik ücreti sorgulama işlemlerini inceleyeceğiz.

Noter Diploma Tasdik Ücreti Sorgulama

İş başvurularında yada yüksek lisansa başvuru yapılacağı zamanlarda istenilecek olan bir belge diplomanın aslı gibi olan halidir. Resmi kurumlarda ve kuruluşlarda gerçekleşmesi istenen istemlerde çoğunlukla başvuruda bulunan kişilerden diploma isteğinde bulunulmaktadır.  Fakat diplomanın aslını isteyen kurumlara direk olarak bu belgeleri veremeyiz. Zaten bu kurumlar diplomanın asıl halini kabul etmezler. Kabul edecekleri belge asıl hali değil de aslı gibidir belgesini isteyeceklerdir. Bu aslı gibidir belgesini farklı farklı yerlerden alabilmemiz mümkündür. Yapılacak olan bu işlem için kamu kurum yada kuruluşlarından mezun olunan öğretim kurumunun öğrenci işleri bölümünden yada noterlerden gerçekleşmektedir. Aslı gibidir damgası için noterlere gidildiği zamanlarda noterler bu işlem için oldukça fazla ücret istemektedirler. Her noter bu işlem için farklı ücreti talep etmektedir. Üniversitelerin öğrenci işleri bölümünde bu aslı gibidir işlemini yaptırmak çok daha ucuz bir fiyatla alabilmemiz mümkündür. İş başvuruları için ve yüksek lisans için yapılacak olan başvurularda sizden istenen bu aslı gibidir belgesini üniversitelerden almak daha kolay ve uygun fiyatlıdır. Bu belgeyi alırken birden fazla almanız sizin için daha iyi bir durumdur. Çünkü bu belge birçok yerden size talep edilecek olan belgedir.

Noter diploma tasdik ücreti sorgulama işlemlerinde ilk olarak aslı gibidir belgesinin çıkarılmasında notere giderek de üniversitelerin öğrenci işlerinde yapılan işlemler gibi belirli ücretler karşılığında bu belgeyi çıkartabilirsiniz. Üniversitelerin öğrenci işlerinde bu işlemin karşılığında 1 TL alınmaktadır. Yapılacak olan noter tasdik işlemleri için noterler tarafından her yıl değişen ama belirlenmiş ücretler karşılığında bu belgelere sahip olabilirsiniz. Alınacak olan belgelerin ücretleri sayfa sayısına ve yüzlerine göre değişmektedir. Noterlerden çıkartılacak aslı gibidir ücretleri ise tek yüz kağıtta 2016 yılında geçerli olacak ücret tek nüshada 33,73 TL’dir. 2 nüsha 49,52 TL ve 3 nüshaya 65,30 TL ile sahip olabilirsiniz. Çift yüzlü evraklarda tek nüsha ücreti 35,43 TL, 2 nüshanın ücreti 52,92 TL ve 3 nüshayı ise 70,40 TL karşılığında alabilirsiniz. Noter diploma tasdik ücreti sorgulamada fotokopi ücreti 33,73 TL, yine noter onaylı bir diğer işlem olan nüfus cüzdanı fotokopisi ücreti ise yine 33,73 TL’dir.

Yürürlükte bir süre varlığını koruyan ve bu belgeyi alacağınız kurumdaki yöneticilerin aslı gibidir onayını bu belgede vermesi gerekmektedir. Elden yapacağınız iş başvuruları için götürülecek olan belgenin fotokopisi götürülmeli ve fotokopi olan belgede aslı gibi olan damga bulunmalıdır.

Diploma Eğitimi Nedir?

Herhangi bir alanda olmak üzere istenilen o alanda uzmanlaşmayı sağlamaya yarayan,  iş hayatına atılmamız için yüksek lisans programlarına bir diğer olarak alternatif sağlayarak değerlendirilmesi için gerekli olan üniversite eğitimi sonrasında katılabilip diploma verilecek olan programlar eğitim programlarıdır. Sertifika için gerekli olan ve diploma almak için programların geneli farklı bir alanda yetenek geliştirmek yada farklı bir alanda ulaşılmak istenilen kariyere ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği programlardır.  Bu programların bir diğer avantajları ise kendi eğitimlerini geliştirmek ve ek olarak eğitimlerine eğitimle gelişim sağlamak için uğraşan profesyoneller yada yeni mezun olmuş olan üniversite mezunlarına kadar herkes için uygundur. Alınacak olan bu diplomalar gerekli koşullarda onlara kolaylıkla işlemlerine yarasın diye noter tarafından diploma tasdik işlemi yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.