Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Kasko Değeri Sorgulama

Araç kasko değer listesi, aracınızın modeli, model üretim yılı, ve markası hakkında araç değerinin yer aldığı bit listedir. Bu listeler Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır. Noter Kasko Değeri Sorgulama işlemi olarak öncelikle bazı adımları takip etmeniz gerekmektedir. Sigorta şirketleri aracınız için kasko tekliflerini sizlere sunarken bu listeyi göz önünde bulundurmaktadırlar ve referans olarak kabul etmektedirler. Eğer aracınız 15 yaşın üzerinde ise kasko bedelinizi seçecek olduğunuz sigorta şirketi ile tespit edebilirsiniz. Çünkü araç kasko değer listeleri 15 yaşına kadar olan araçlar için yapılmaktadır. Aracınızın kasko sigortası hesaplaması için elde edeceğiniz değer baz alınmış olacaktır. Aşağıdaki verilen linkte aracınıza dair bilgileri seçip kasko değerini anında sorgulayabilirsiniz.  Yazı sonunda yer alan linke tıkladıktan sonra, kasko değerini hesapladıktan sonra size en uygun teklifleri alabilirsiniz. Doğru değerlerin tespit edilebilmesi için bilgileri doğru olarak girmeniz önemlidir.

Noter Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Aracınızın kasko değeri Türkiye Sigorta ve Reasürans şirketleri birliği (TSRŞB) tarafından belirlenmektedir. Her ay belirli zamanlarda güncellenen listeler, araç modeline, kullanım amacına, yaşına vb. özelliklerine bakılıp hazırlanmaktadır. Noter kasko değeri ölçütlerine bağlı hareket edebilmek için bu listede bulunan araçların 15 yaşına kadar olması gerekmektedir. Bu listede ise 15 yaşına kadar tüm araçlar ve bu araçların kasko değerleri belirlenmektedir.

Kasko Değer Listesi ve Kasko Değer Sorgulama

Noter Kasko Değeri sorgulamayla beraber güncel araç kasko değerini öğrenebilir ve kasko sigortanızı aracınızın değerine göre yaptırabilirsiniz. Kaskonuz için ödeyecek olduğunuz prim tutarınız, poliçenize eklemek ya da poliçenizden çıkarmak isteyebileceğiniz teminatlara göre en son halini almaktadır.

Araç kasko değer listeleri kullanılarak sorgulanmış olan kasko değerleri, araçların kasko sigortası kapsamında karşılanacak hasarların hesaplanmasında referans olarak alınmaktadır. Hasar oluşması durumunda ödenecek olan tazminatın belirlenmesinde ise sigorta şirketleri güncel araç kasko değer listesi baz alınabilmektedir. 2016 Araç değer listesi TSB tarafından aylık olarak hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır. Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde, araç marka, model ve yıllarıyla birlikte piyasa fiyatları da etkili olmaktadır. Noter Kasko Değeri sorgularken motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında da kasko araç değer listesindeki, araç kasko değeri baz alınmaktadır. Kasko araç değer listesi, 15 yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanmış olup daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigortalı şirketi arasında mutabık kalınıp tespit edilmektedir. Araç kasko değeri, 2. El araç alım satımlarında taraflar arasında ise referans değer olarak kullanılabilir.

Araç Kasko Değeri

Noter Araç Kasko Değeri sigorta poliçeniz hazırlandığı anda ilk karşılaşacağınız terimlerden bir tanesidir. Aracın kasko fiyatını belirlemeyi sağlayan, araç bedelidir. Belirlenmiş olan bu fiyat, motorlu taşıtlar vergisi ödenirken de yine temel alınmaktadır.

Mevcut araçların tüm modelleri ve her yaş aralığı için her ay güncellenmiş olan bir fiyat listesi hazırlanmaktadır. Bu listeler Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından takip edilmektedir. Aracınızın durumu ister 2. El ister sıfır olsun kasko poliçeniz düzenlenirken bu belirlenen listeden yararlanılmaktadır. Burada belirtilen araç değerleri kesin değildir hepsi tavsiye niteliğindedir. Aracınıza sonradan eklediğiniz aksesuarlar varsa bunlar kasko değerine dahil edilemez. Araç için sonradan eklenen aksesuarlar ek prim ile beraber kasko poliçenize dahil edilmektedir.

Araç Rayiç Bedelleri

1 Nisan 2013 tarihinde yeni kasko sistemi uygulamaya geçmiştir. Bu değişiklikten itibaren TSB’nin kasko değer listesi yanında 2. el araç satan internet sitelerinin de fiyat listelerinden de faydalanılır. Aracın o zamanda hangi değerde olduğunu belirten araç rayiç bedeli ise internet sitelerini temel alıp belirlenebilmektedir. Ve araç rayiç bedelleri yıllık olarak güncellenmektedir. Kasko değerleri artık önceki zamanlardaki poliçeye göre değil de, rayiç bedellerine bakılıp belirlenmektedir. Bu yolla hasar görmüş veya pert olmuş araçlar konusunda sigorta şirketleri ile yaşanan anlaşmazlıklara çözüm getirilmiş olunmuştur.

Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigorta çalışma prensibi size ve aracınıza gelecek maddi zararları karşılar. Yıllık düzenlenen kasko poliçelerinde yenileme döneminde, gözetim merkezi ve sigorta bilgide gerçekleşecek geçmiş hasar sorgulamanıza dair hasarlarınızı bozabilecek herhangi tazminat ödemesinin mevcut bulunmadığı gözlenirse, hasarsızlık indiriminden hala yararlandığınız anlamına gelmektedir. Devam eden bu hasarsızlık indirimi yenilenecek olan kasko poliçenizde ekstra indirim sağlayacaktır. Hasarsızlık durumunu takip eden yıllarda korunmaya devam ederse her yenileme döneminde de indirim oranı artıp devam edecektir.

Noter Kasko Değeri Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.