Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Plaka Sorgulama

Alım satımını yapacağınız ikinci el araçlardaki noter plaka sorgulama işlemleriniz önemli bir yere sahiptir. Bunun önemli olmasının sebebi ise alacak yada satacak olduğunuz araba adına kayıtlı herhangi bir borç, rehin ya da ceza durumlarını bilmeniz gerekli olmaktadır. Çünkü bu işlemlerdeki araçların üzerinde borç, rehin yada ceza bulunan araçlardaki satış veya alım işlemlerinde notere gidildiği takdirde sıkıntı yaşanmaktadır. Noter bu işlemlerle ilgilenmemektedir. Aracınızla ilgili olarak öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri yazının sonunda verdiğimiz adresten kolaylıkla öğrenebilme imkanına sahipsiniz. Alım ve satım işlemlerinde noter öncelik olarak sizden araç adına kayıtlı olan tüm olumsuz durumları sizden kaldırmanızı isteyecektir. İşlemlerinizi sadece üzerine kayıtlı herhangi olumsuz bir durum olmayan araçlar için ancak yapabilirsiniz.

Yapacak olduğunuz işlemlerde herhangi bir şekilde noter tarafından geri çevrilmemesi için plaka araç sorgulama işleminizi notere gitmeden önce yapmış olmanız sizin için daha iyi bir durum olacaktır. Herhangi bir ücret ödemeden plaka sorgulama işlemleriniz için Emniyet Genel Müdürlüğüne gitmenize artık gerek kalmamıştır. Elektronik internet ortamı ile de aracınızın plaka sorgulama işlemlerini öğrenebilirsiniz.

Plaka Değişikliği İşleminizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Aracınızda plaka değişikliği işlemleriniz devlet tarafından kontrol edilerek yapılacak olan işlemlerdir. Gerçekleştireceğiniz plaka değişim ücretini noter plaka sorgulama ile 226,5 TL’lik ücreti notere yatırmış olmanız gerekmektedir. Plaka değişikliği işlemlerini yapabilmeniz için öncelikle işlemlerinize noter plaka sorgulama başlamak gerekmektedir. Başka bir araç satın aldıysanız eğer işlemi yaptığınız notere plaka değişikliğini de  yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Arabayı satın aldıktan sonra ise plakasını da değiştirmek istiyorsanız bu işlemi satın aldığınız tarihten sonra, ilk bir ay içerisinde değişikliği yapmanız gerekmektedir. İlk bir aylık değişiklik yapabileceğiniz süreyi kaçırdığınız zaman plaka değişikliği yapabilme imkanınız yoktur.

Ancak satın aldığınız aracın plakasını muhakkak değiştirmeniz gerekiyor ve zorunlu olan bir aylık süreyi kaçırdıysanız eğer, aracı babanıza, eşinize, kardeşinize ya da bir yakınınıza noter huzurunda satma işlemini gerçekleştirdikten sonra sattığınız kişinin tekrardan sizin tarafınıza satması ile plaka değişikliği işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  Noter plaka sorgulama işleminizi iki farklı sistem üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Bunun için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfası üzerinden yukarıda verilen linke tıklayarak plaka sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ona gerek duymuyorsanız da sadece plaka bilgileriniz ile de plaka sorgulama işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için izlemeniz gereken adımlar şöyledir; noterde aracın satışını alırken notere plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Noterde aracın gerekli satışı yapılıyor ve plakanın değişmesi için 1 ay süre başlamaktadır. Emniyet müdürlüğünden almak istediğiniz plakanın tahsisini gerçekleştiriyorsunuz. Plaka tahsisinden sonra size plakanızı belirten kağıt veriyorlar. Bu kağıtla beraber şoförler odasına gidip plakanızı bastırıyorsunuz.

Noter plaka sorgulama işlemlerini hallettikten sonra plaka değişikliği için gerekli olan belgeler şöyledir:

Araç sahibi olan kişinin ya da kanuni olan temsilcisinin müracaatı, nüfus cüzdanı, araca ait olan eski trafik belgesi ile alakalı plakalar, zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, noter satışı ve geçici tescil belgesinin aslı gibidir hali ve fotokopisi, şoförler odasından nakil dosyası, araç muayenesi yapılmamış ise araç muayenesinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca aracın MTV borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Araç şirket adına alınmış ise, yukarıda belirtilen belgelere ek olarak; ticaret sicil dosyası, ilgili oda (Sanayi, Ticaret, Esnaf ve Sanatkarlar vb.) sicil kayıt sureti, İmza sirküleri ibraz edilmeleri zorunludur.

EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM’nin online internet sitesi üzerinden EGM plaka sorgulamasını yapmak için ilk olarak siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından EGM plaka sorgulamak için ana sayfada bulunan ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından EGM plaka sorgulaması yapabilmek için ”Sorgulama Yapan Kişinin Kimlik Bilgileri” kısmını sırayla doğru bir şekilde aşağıdaki görseldeki gibi girilmesi gerekmektedir. Ardından EGM plaka sorgulama işlemini yapmak için doğrula butonuna basınız.

Doğrulama işlemini yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan 4 farklı seçenekten Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama seçilmelidir. Açılacak olan ekranda ”Plaka ve Tescil Belge Seri Numarası” bilgilerini girdikten sonra sorgulama butonuna basıp aracınızla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.