Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Rehin Kaldırma Ücreti Sorgulama

Çoğumuz günümüz şartlarında kredi ile bir şeyler almak zorunda kalıyoruz. Tabi kredi almak da kolay değil. Krediyi alabilmek için sahip olacağımız şeylere rehin koydurabiliyoruz. Rehin hakkı, sahibine (alacaklıya) alacağını borçludan tahsil edemezse rehin edilen şeyleri paraya çevirterek tahsil etme yetki ve olanağını sağlıyor. Bunun için de alacaklı bakımından önemli bir teminat demektir. Teminat olduğu için rehin edilen taşınır ve taşınmaz mallar üzerinde alacaklının bir mülkiyet ve tasarruf hakkı yoktur. Kredi taksitlerini bitirdikten sonra rehinin kaldırılması gerekmektedir. Bu yazımızda rehin olarak gösterdiğimiz mallar üzerindeki rehini nasıl kaldırabiliriz, noter rehin kaldırma ücreti sorgulama nasıl yapılır ya da notere ücret ödemeden rehin kaldırma yapılabilir mi gibi türlü türlü sorulara yanıt bulacağız.

Rehin Kaldırma İşlemi

Krediyi çektiğiniz zaman göre iki tip rehin işlemi vardır. Bankalar tarafından bilgisayar kayıtlarına rehin şerhi eklenmesi ve kaldırılması işlemleri 25.09.2010 tarihinden itibaren elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır.

Eski Sistem Rehin Kaldırma

Eğer 2010 yılından önce rehin işlemleri gerçekleştirdiysek, ruhsat üzerinde rehinli ibaresi bulunmaktadır. Bu durumda öncelikle bankadan borcunuzun kalmadığına dair bir yazı almanız ve bunu notere onaylatmanız gerekir. Ancak bunun ardından trafik şubeye giderek rehin kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem herhangi bir trafik tescil kuruluşunca yapılabilir.

Yeni Sistem Rehin Kaldırma

Eğer yeni sistemde rehin işlemi gerçekleştirdiysek, yani internet üzerinden rehin işlemi gerçekleştirdiysek bu durumda kredi çektiğiniz bankaya ulaşmanız yeterli olacaktır. Rehin kaldırma işlemlerini banka kendisi sistem üzerinden gerçekleştirmekte, sizin herhangi bir işlemle uğraşmanıza gerek kalmamaktadır.

Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Öncelikle tüm borcunuzu ödedikten kredileriniz bittikten sonra banka ile görüşüyorsanız görüştüğünüz müşteri temsilcisinden, avukatla görüşüyorsanız avukattan veya borcunuz varlık yönetim şirketlerine devredildiyse ve borcunuzu varlık yönetim şirketlerinden herhangi birisine ödüyorsanız varlık yönetim şirketindeki yetkiliden ibraname talep etmemiz gerekiyor. Ödeme akabinde aynı gün veya en geç bir sonraki gün borcunuzu ödediğinize dair ibranameyi banka, avukat veya varlık yönetim şirketi size vermek zorundadır. Vermemesi, ertelemesi veya umursamaması durumunda yetkili kişiye noter kanalıyla bir ihtarname çekmelisiniz ve 7 gün içerisinde ödeme ibranamesini göndermesini istemelisiniz.

Rehin Kaldırma Masrafı Ne Kadar?

Kredi aldığınız banka, sizden borcunuzun olmadığına dair belge vermek için para isteyebilir.  Bu ücreti tüketici hakem heyeti aracılığı ile iptal eden müşteriler de bulunmaktadır. Bankalar bu belge için 40 ile 100 TL arasında talep edebilmektedir.

Bunun dışında noter işlemi ile uğraşacağınız için notere de belgeler için bir miktar para vermeniz gerekmektedir. Noter için de 60 ile 80 TL civarında bir miktar ödenmektedir. Burada güncel tarifeleri kontrol etmek gereklidir.

Yeni sistemde rehin kaldırmayla ilgili ise bazı bankalar işlem ücreti talep edebilmektedir. Bankaların talep ettiği ücret 40 ile 60 TL civarında değişmektedir.

Kredi çekmekten önce bu ücretleri de araştırmanızda fayda var. 2016 yılı noterlik ücret tarifesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Noter Parası Ödemeden Rehin Kaldırma İşlemi

Krediyi ödemeden önce dosya masrafı, sigorta vb. adı altında birçok masrafa girip bize göre gereksiz bir sürü para ödüyoruz. Kredimiz bittiğinde ise bankalar rehin kaldırmak için noterlerden bankanın verdiği borcu yoktur kağıdını onaylatıyoruz. Bununla trafik tescilden rehin kaldırma işlemi yapıyoruz. Noter parası ödemeden de bu işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Bankadan aldığımız borcu yoktur kağıdını banka posta yolu ile bağlı bulunduğunuz (rehin işlemi yaptırdığınız) trafik tescil bürosuna gönderirse otomatikman rehin düşme işlemi dosyanıza giriyor ve notere gitmek zorunda kalmıyorsunuz. Dolayısıyla noter masrafı da ortadan kalkmış oluyor. Noter rehin kaldırma ücreti sorgulama işlemleri böyle olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.