Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ÖĞRENCİ BELGESİ SORGULAMA

Öğrenci belgesi, okul tarafından öğrenciye o okulda okuduğunu belirten resmi bir belgedir. Öğrenci belgeniz ile birçok resmi işlemlerinizde almış olduğunuz öğrenci belgenizi kullanabilirsiniz. Öğrenci belgesinin üzerinde T.C. kimlik numaranız, okuduğunuz okulda kaçıncı sınıf olduğunuz, hangi dönemi okuduğunuz gibi bilgiler bulunmaktadır.

Öğrenci belgesi sorgulama işlemleri önceleri sadece okuldan yapılabiliyordu. Artık çağımızın getirdiği kolaylıklar sayesinde öğrenci belgesi sorgulama işleminizi internet ortamı üzerinden de yapabilirsiniz. Resmi bir evrak niteliğinde olmaz şeklinde şüpheleriniz olmasın. İnternet ortamı üzerinden de alacağınız öğrenci belgeniz resmi bir evrak niteliğinde olacaktır. Üzerinde soğuk mühür bulunur. Öğrenci belgesi sorgulama işleminizi yapacağınız sistemin adı E-Devlet sistemidir.

Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öğrenci belgesi sorgulama işleminizi yapabileceğiniz E-Devlet sistemi, devletin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunmuş olduğu güvenilir bir sistemdir. E-Devlet sistemi ile birçok devlet kamu işlemlerinizi sıra beklemeden sabah erken saatlerde kalkmak zorunluluğu olmadan yapabileceğiniz elektronik bir ortamdır. E-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi sorgulama gibi yapacağınız işlemlerde kimlik doğrulama sistemini kullanmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama sistemi içerisinde E-Devlet şifresi de bulunmaktadır. E-Devlet şifresi, PTT tarafından 2 lira karşılığında verilen bir şifredir. Şifre kişiye özel olarak verilir.

E-Devlet şifreniz ile öğrenci belgesi sorgulama işleminiz için yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde göstermiş olduğumuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

6

Ardından kimliğinizi doğrulayıp işleminizi yapabilmeniz için bazı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemi bunun için sizden T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi istemektedir. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı resimde göstermiş olduğumuz yerlere yazınız.

Girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

E-Devlet sistemi üzerinden size ait olan E-Devlet şifreniz ile öğrenci belgesi sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Öğrenci belgesi sorgulamadan sonra öğrenci belgenizin çıktısını alarak resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.