Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇ SORGULAMA

Üniversite öğrencileri öğrenim zamanı boyunca Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi ya da katkı kredisi alabilmektedirler. Öğrenim zamanlarında aldıkları öğrenim ya da katlı kredilerini ise okul bittikten 2 yıl sonra ödemeye başlamaları gerekmektedir. Borçlarını ödemeden önce yani borçlarını ödemeleri gereken zaman geldiğinde ise yapmaları gereken işlem borç sorgulamasıdır. Kişiler Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi web sayfasından öğrenim kredisi borç sorgulama işlemini yapabilmektedirler.Yüksek öğrenim katkı kredisi borç sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı bu yazının tamamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşlemi İle Neleri Öğrenebilirsiniz?

 • Öğrenim kredisi ya da katkı kredisi alan kişiler borcun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Ödeme çizelgesini takip edebilirsiniz.
 • Kredi Yurtlar Kurumu’nun bu sitesinden ödemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Borcunuzu ödemediğiniz aylara ait ne kadar faiz geldiğini öğrenebilirsiniz.
 • Borcunuzu ödemeniz gereken ilk ve son tarihleri öğrenebilirsiniz.
 • Tüm bu bilgilere Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Öğrenim-katkı kredisi borç sorgulama işlemini yapmak için ilk olarak yapmanız gereken işlem aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamaktır.
 • Bağlantı adresine tıkladıktan sonra Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi web sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz.

bir

 • Ardından öğrenim-katkı kredisi borç sorgulama için resimde görmüş olduğunuz güvenlik anahtarını gerekli boşluğa giriniz.

iki

 • Öğrenim-katkı kredisi borç sorgulama için son olarak ise en aşağıda yer alan ara butonuna tıklayınız.

üç

 • Bu işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde T.C. kimlik no ile  öğrenim-katkı kredisi borç sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Öğrenim Katkı Kredisi Borç Ödeme

Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK tarafından üniversite öğrencilerine öğrenim süresi boyunca katkı sağlamak amacı ile bir miktar öğrenim kredisi verilmektedir. Bu şekilde öğrencilere destek olunmaya çalışılmıştır. Fakat KYK tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödenmesi gerekmektedir. Geri ödeme öğrencinin eğitimi bittikten sonra başlar. Üniversite eğitimini bitiren öğrenciler KYK öğrenim kredisini geri ödemelidir. Öğrenim katkı kredisi borcu geri  ödeme işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Ziraat Bankası internet bankacılığı ile KYK öğrenim kredisi geri ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Öğrenim Katkı Kredisi Borç Erteleme

Yüksek öğrenim süresinde KYK öğrenim katkı kredisi alan öğrenciler, öğrenimleri bittikten 2 yıl gibi bir süre sonra almış oldukları krediyi geri ödemelidir. Eğer öğrenci üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulamadıysa 1 yıl kredi geri ödemesini erteleme hakkına sahiptir. 1 yıl erteleme yapıldıktan sonra yine iş bulma durumunda bir değişiklik olmazsa 1 yıl daha KYK kredi geri ödemesi ertelenebilir. İş bulamayan üniversite mezunları 10 yıla kadar her yıl dilekçe ile durumlarını belirterek KYK katkı kredisi geri ödemelerini erteleme hakkına sahiptir. Öğrenim katkı kredisi borç erteleme için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na dilekçe yazılması gerekmektedir.

Öğrenim Katkı Kredisi Borç Affı

Öğrenim Katkı Kredisi, öğrencilere KYK tarafından verilen bir kredidir. Öğrencilere yüksek öğrenim süresince KYK tarafından maddi destek amaçlı olarak kredi verilmektedir. Öğrenim katkı kredisi öğrencilere geri ödenmesi şartı ile verilmektedir. Öğrenciler üniversite eğitimlerini tamamladığında 2 yıl gibi bir süreden sonra kredilerini geri ödemeye başlamalıdır. Mezun olduktan sonra iş bulamadığı için kredilerini geri ödeyemeyecek olan öğrenciler 1 yıl daha geri ödemesini erteleme hakkına sahiptir. İş bulamadığını belirten ve SGK’ya giderek gelir testi yaptıran mezunlar 1 yıl daha KYK katkı kredisini geri ödemeyi erteleyebiliyor. Fakat herhangi bir erteleme yapmayan kişiler için haciz yöntemine başlanıyor. Öncelikle e-haciz yöntemi uygulanıyor yani kişilerin banka hesaplarına el konuyor.

Öğrenim katkı kredisi için herhangi bir borç affı olmamaktadır. Öğrenim katkı kredisi borç affı ancak şu şekilde olmaktadır; üniversite okurken evlenen öğrencilerin geçmişe dönük kredi borçları silinir. Öğrenim katkı kredisi borç yapılandırma ise taksitler halinde borcunuzu ödeme imkanı ile sağlanmaktadır.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Borç Erteleme Dilekçesi

KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilere yüksek öğrenim süresince öğrenim katkı  kredisi vermektedir. KYK’nın verdiği öğrenim kredisi geri dönüşümlü olarak verilmektedir. Yani bu demek oluyor ki KYK tarafından verilen öğrenim katkı kredisi size borç olarak verilir ve geri ödenmesi gerekir. Fakat KYK size vermiş olduğu öğrenim kredisini öğreniminiz bittikten 2 yıl sonra geri istemektedir. Eğer üniversiteniz bittikten yani siz mezun olduktan 2 yıl sonra hala bir iş bulamadıysanız kredi ödemesini 1 yıl kadar erteleme hakkına sahipsiniz. Fakat kredi ödemenizi ertelemek için SGK’ya giderek gelir testi yaptırmalısınız. İşsiz olduğunuzu belirten bir dilekçe yazmalısınız. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yazacağınız dilekçe ile KYK katkı kredisi geri ödemenizi erteleyebilirsiniz. Öğrenim ve katkı kredisi borç ertelemesi dilekçe örneğinden bahsedecek olursak klasik bir dilekçe ile aynı şekilde 1 yıl borç erteleme isteği belirtilerek yazılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.