OGS Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

OGS Borç Ödeme

OGS yani açılımı ile birlikte Otomatik Geçiş Sistemi demektir. Ülkemizde aktif olarak kullanılan köprü ve paralı otoyollarda geçiş ücretinin tahsil edilmekte olduğu sistemlerden birisidir. Araçları ile bu alanlardan geçmek isteyen kişilerin ise, anlaşmaları bankalardan yada PTT şubelerinden gerekli olan başvuruyu yapmaları gerekmektedir.

OGS ile birlikte ilk olarak üyelik işlemelerinizi PTT şubelerinden tamamlamanız gerekmektedir. Bu işleminizin ardından ise arabanızın ön camına yapıştırmanız için sizlere bir çip verilecektir. Bu çip ile birlikte bu sizlere bahsetmiş olduğumuz bu yollardan elektronik olarak aracınız tanımlanır ve bağlı olduğu hesaptan geçiş ücreti tahsis edilmektedir. Ancak kişiler bazen araçlarında bulunan bu çiplerin içerisinde bulunan bakiyeleri unutabilmektedir. Böyle bir durumda ise, normal geçiş ücretinden daha fazla bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu kapsamda ise belirlenmiş olan ücretin 11 katı sizlere cezai olarak uygulanmaktadır. Böylesi bir cezai uygulama ile karşılaşmak istemiyorsanız, bakiyenizi düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekmektedir. Sahip olduğumuz OGS kartı üzerinden kredi kartıyla otomatik ödeme talimatı vererek böyle bir duruma düşmekten kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda OGS borç ödeme işlemi hakkında detayları bulabilirsiniz.

OGS Borç Ödeme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

OGS borç ödeme işlemlerinizi anlaşmalı bankalar üzerinde de yapabilirsiniz. OGS borç ödeme kapsamında anlaşmalı olan bankalar ise şöyle sıralanmaktadır;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Yapıkredi bankası
  • Akbank

Bu bankalar aracılığı ile de OGS borç ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ancak her banka için farklı işlem yapmanız gerekmektedir. Yazımızın devamında kullanmakta olduğunuz bankalara göre OGS borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak fiyatlar bankalara göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar alacağınız bankaya göre 40-60 TL arasında olmaktadır. Arabanız için verilen çiplerin garanti süreleri de yine kullanmış olduğunuz bankaya göre farklılıklar içermektedir. Bu kapsamda,  Ziraat Bankası ve Garanti Bankası Otomatik Geçiş Sistemi elektronik çipleri için 3 yıl, Türkiye İş Bankası Otomatik Geçiş Sistemi elektronik çipleri için 4 yıl, Vakıfbank ve Denizbank Otomatik Geçiş Sistemi elektronik çipleri için 5 yıl boyunca sizlere garanti sunmaktadır.

Ziraat Bankası;

444 00 00- 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak, OGS Web’ den veya Ziraat İnternet Şubesinden başvuru yapılabilmektedir.

Vakıfbank;

Yetkili şubeye başvurarak OGS etiketinizi alabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası;

İnternet şubesinde; Başvuru-Ürünler-OGS sekmesini tıklayarak, bankamatiklerde ise başvurular menüsünden OGS sekmesini seçerek OGS’nizi temin edebilirsiniz.

Denizbank;

Denizbank şubelerinden, Açık deniz internet bankacılığından ya da 444 0 800’ü arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti Bankası;

İnternet şubesinden, 444 0 333 Alo Garanti müşteri hizmetlerinden ya da Garanti şubelerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası;

İnternet şubesinden, müşteri hizmetlerinden, mobil şubeden veya banka şubelerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank;

Akbank şubelerinden veya Akbank Direkt İnternet şubesinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bankadan yapacak olduğunuz işlemlerinize ek olarak internet üzerinde de borç sorgulama yaparak OGS borç ödeme işleminizi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden OGS borç ödeme işlemi için öncelikle yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden sizden istenmekte olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekmektedir. Açılan ekran resimde gösterilmiş olduğu gibidir. Bu sayfa üzerinde çerçeve içine alınmış alana aracınızın plakasını yazınız. Plakanızı yazarken büyük harfle ve bitişik yazmanız gerekmektedir. Ardından ise, ok ile gösterilen buton olan “sorgula” ya tıklayınız.

ogs sorgu

Bu adımlar ile birlikte sorgulama ve ödeme sistemine erişebilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise, kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Sonrasında OGS borç ödeme işleminizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Borçlarınız sizlere PTT aracılığıyla ulaşmaktadır. Eğer 15 gün içerisinde borcunuzu öderseniz, yüzde 25 oranında indirimli bir şekilde ödeme hakkınızda bulunmaktadır. Eğer 15 gün içerisinde ödeme işleminizi yapmazsanız tüm borcu ödemek zorunda kalırsınız. Bu kapsamda ödemelerini yapmak isteyen kişiler PTT şubelerine gitmeye ek olarak, 444 11 17 numaralı PTT çağrı merkezinden 7/24 ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

OGS Borç Ödeme İşleminizi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.