Sorgulamalar artık tek çatı altında!

OTOPARKA ÇEKİLEN ARAÇ SORGULAMA

Trafikte hatalı park etme ya da trafiği sıkıntıya sokan durumlarda araç sahipleri trafik ekiplerince araçlarının çekilmiş olduğunu öğrenebilirler. Trafikte bu şekilde fark edilen araçlar trafik ekiplerince otoparka çekilmektedir. Araçlarının çekildiğini sonradan fark eden araç sahipleri araçlarını bulma konusunda ve bu durumu anlama konusunda ciddi sıkıntılar çekmektedir. Tabii ki bu gibi  durumlarda aracın hangi otoparka çekildiği konusunda trafik ekipleri tarafından bilgi verilmelidir. Otoparka çekilen araç sorgulama işlemi bu şekilde devreye girerek kişilerin araçlarının nerede olduğu konusunda bilgilere erişmenize olanak sağlar. Çünkü kişiler bu sistemin belirli bir merkeze bağlı olarak yapılmamasından dolayı aracı çekilen kişilerin çekici ücretlerinin değişmesinden ya da araçlarının trafik ekiplerince çekildiğini farkına varmadıkları için çalıntı ihbarında bulunması gibi pek çok olumsuz duruma yol açmasından dolayı muzdarip olmaktadırlar. Olumsuz durumlara mahal vermemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından otoparka çekilen araç sorgulama işlemi ile otoparka çekilen araçlar hakkında pek çok bilginin bulunduğu sistemi resmi sitesi üzerinden vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Yazımızın devamında otoparka çekilen araç sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetin gelişimi ile birlikte birçok işlem de internet üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. İnternet üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Birçok sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilir.Sorgulama işlemlerinizi kurumlara gitmenize gerek kalmadan oldukça kısa süreler içinde ve oldukça basit bir şekilde yapmanız mümkündür. Eskiden kurumları ziyaret ederek saatlerce bekleyerek yapmış olduğunuz işlemleri artık dakikalar hatta saniyeler içinde yapmanız mümkün olabilir. Hem internet üzerinden yaptığınız işlemler ile zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.İnternet üzerinden yapılabilen sorgulama işlemlerinden bahsedecek olursak, otoparka çekilen aracınızın sorgulama işlemini internet üzerinden yapabilirsiniz.Bazı bilgilerinizi girerek otoparka çekilen aracınızın sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Otoparka çekilen araç sorgulama işlemi ile trafik ekipleri tarafından çekilen aracınızın nerede olduğuna dair bilgi almanız internet üzerinden yapılmaya başlanması ile daha da kolaylaşmıştır. Öncelikle bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilmeniz için yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklayınız. Sorgulama işlemi için açılan sayfada araç sahiplerinin “Kişisel Bilgileriniz” kısmından adınızı ve soyadınızı giriniz.

egm otopark 1

Sonrasında yine “Kişisel Bilgileriniz” kısmından T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı ilgili kutucuklara giriniz.

egm otopark 2

Ardından “Araç Plakası” kısmına aracınızın plakasını giriniz.

egm otopark 3

Son olarak “Otopark Sorgula” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlamış olursunuz.

egm otopark 4

Bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde aracınızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bu işlemi kısa mesaj yolu ile verilen hizmetten yararlanarak da çözmeniz mümkündür. Bu şekilde yapabilmeniz için telefonunuzun mesaj bölümünden PARK yazıp boşluk bıraktıktan sonra birleşik olarak araç plakanızı girmeniz ve sonrasında 1550’a göndermeniz durumunda aracınızın nerede olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Otoparka Çekilen Araç Cezası

Bilindiği üzere bazı yerlere araç park edilmesi yasaktır. Yasak olan yerlere araç park edildiği zaman ya direkt olarak plakaya ceza kesiliyor ya da çekici varsa hem plakaya ceza çekiliyor hem de araç bulunduğu yerden çekiliyor.Eğer araç sürücüsü aracın içerisindeyken park edilmesi yasak bir yere park ettiyse yerin niteliğine göre değişmek üzere 10, 15 ya da 20 ceza puanı kesilmektedir. Yönetmeliğe göre çok fazla park edilmesi yasak alan vardır ve tüm park edilmesi yasak alanlar için ödenecek ceza miktarı belirlenmiştir. Eğer ekstra bir kusur varsa ödenmesi gereken ceza miktarı artacaktır.

Park cezalarında ödenmesi gereken bir diğer ücret ise trafik vakfına ödenmesi gereken araç çekme ücretidir. 3 tip ödeme bulunmaktadır. Çekme için, taşıma için ve kurtarma için farklı olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Ücretler mesafeye ve yapılan işin niteliğine bağlı olarak değişmektedir.

Eğer tebligat elinize erken ulaşırsa ve eğer elinize ulaştıktan 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 oranında uygulanan erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Vakıf ücretinde ve park bedelinde herhangi bir indirim yapılmamaktadır. Trafik cezalarını vergi dairesine ya da online olarak GİB üzerinden motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartı ile tek çekim halinde ödeyebilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araçlar Nasıl Çıkarılır?

Trafikte yanlış bir yere araç park ettiğinizde trafik polisleri bunu tespit eder ve plakanıza ceza keserler.Aynı zamanda aracınız çekici tarafından otoparka çekilebilir. Otoparka çekilen aracınızı nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız,yazımızı okumalısınız.

Otoparka çekilen aracınızı çıkarabilmek için öncelikle cezanızı ve çekici için ödemeniz gereken miktarı ödemelisiniz. Cezaların tamamını ödedikten sonra çekildiği yerden aracın çıkarılması mümkün olacaktır. Yanlış yere park edilmesinden kaynaklanan cezalar sizi oldukça zorlayacaktır bu nedenle park etme konusunda oldukça dikkatli davranmanız sizin için daha iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.