Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ÖYP PUAN HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere ÖYP puan hesaplama işleminizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde ÖYP puan hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

ÖYP, yani açılımı, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı demektir. Ülkemizde her geçen gün üniversite sayıları artarken öğretim üyesi sayılarında aynı oranda bir artış olmamaktadır. Bu noktada ise, üniversitelerde bu amaç doğrultusunda öğretim üyesi yetiştirme programını geliştirmiştir. Bu ihtiyacı göz önünde bulunduran YÖK, uzun yıllardır üniversitelerin kendi bünyesinde alımını yaptığı bu programı 2010 yılından itibaren merkezi atama sistemine yani ÖYP sistemine geçiş yapmıştır. Yeni açılmış olan üniversitelerdeki bu açıkları kapatmak amacıyla olan bu sistemde bireylerin yeterli İngilizce’ye sahip olmaları ile birlikte, alım işlemleri yapılmaktadır.

ÖYP Puan Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

ÖYP puan hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın devamında sizler ile paylaşmış olduğumuz hesaplama aracınızı kullanabilirsiniz.

[oypPuanHesaplamaAraci]

ÖYP puan hesaplama işleminizde ise, almış olduğunuz ALES puanınızın %50’ı,  Lisans mezuniyet notunuzun %35’i (yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır) ve eğer eğitiminiz varsa yabancı dil puanınızın %15’i alınmaktadır. Mezuniyet puanınız 4’lü sistem üzerinden ise, bu puanınızı 100’lük sisteme çevirmeniz gerekmektedir.

Adayların mezun oldukları bölümlerdeki yapacak oldukları başvurularda, puanlar arasında 10 puana kadar yüzdelik oranlarını artırmaya veya eksiltmeye ve buna ek olarak ÖYP puanını % 10’a kadar artırmaya YÖK Yürütme Kurulu yükümlü olmaktadır.

Dönemlere göre ÖYP başvuruları ve sonuçları ise şöyledir;

2010 Yılı
İlan sayısı: 3041
Başvuran Aday sayısı: 65.972
Yerleşen Aday sayısı: 2958
Ataması yapılan aday sayısı: 1726

2011 Yılı
İlan sayısı: 3676
Başvuran Aday sayısı: 77.895
Yerleşen Aday sayısı: 3603
Ataması yapılan aday sayısı: 2175

2012 Yılı İçin verilen Toplam Kadro Sayısı: 4000
Temmuz Ayı İlan Edilen Kadro Sayısı: 2272

Vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında, sınav sonucunuzu kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.