Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ÖZEL PLAKA SORGULAMA

Hepimiz adına önem taşıyan isimler ya da tarihler mutlaka vardır. Bu tarihleri gerek telefon numaralarımıza benzeterek gerekse araç plakalarında kullanarak daha da özel hale getirebiliyoruz. Yeni aldığımız araçlarda bize verilecek plakaları değil kendi belirlediğimiz özel plakaları kullanmak isteyebiliyoruz. Bunun yanı sıra özel şirketler de şirket isimlerine ait araç plakaları bastırmakta ve reklam, prestij anlamında taşımaktadırlar.

Bu plakaları alabilmek için öncelikle almak istediğimiz plakanın boş olup olmadığını sorgulamamız ve bilmemiz gerekmektedir. Bunun için yapmamız gereken Trafik Şube Müdürlüğü’ne giderek sorgulayabilmekle birlikte bu işlemi internet üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir. Aradığınız plaka eğer bir şahısta ise sorgulama işleminde o bilgiler de size sunulmaktadır.

Özel plakaları alabilmek için belirli miktarda normal plaka fiyatlarından farklı olarak bağışlar ödemeniz gerekmektedir. Aldığınız plakanın harf grubuna göre de ödenecek bağış miktarı da farklılık göstermektedir. Sadece Türkçe karakterlerin birleşiminden özel plaka alınabilmektedir. Özel plakayı alacağınız şehre göre de bağış miktarı değişmektedir. Aradığınız plakanın zaten bir sahibi varsa o kişiyle anlaşarak ücret ödeyerek plakaya sahip olma şansınız da vardır.

Özel Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Özel plaka sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü ve E-Devlet işbirliği ile kurulmuş olan online platform üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. İşlemi gerçekleştirebilmeniz için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında adınıza ait şifreyi kapalı zarf içerisinde sahip olabilirsiniz. Tek sefer almanız yeterli olacak ve bundan sonraki işlemlerde o şifreyi kullanabileceksiniz. Bu yüzden bir yere not etmenizde fayda vardır. Özel plaka sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yazımızın sonunda yer alan yönlendirme linkini kullanınız. Yönlendirildiğiniz sayfa resimde olduğu gibi E-Devlet kimlik doğrulama sayfası olmalıdır. Gösterilen kısımdan Özel plaka sorgulama sayfasına erişimi sağlayınız.

araçsorgu

Yukarıda anlatılan işlemleri izlediğinizde TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle resimde gösterildiği gibi giriş yapınız.

edevlet

TC kimlik numaranız ve şifrenizi doğru şekilde tuşladığınız zaman son olarak sorgulama ekranına ulaşmış olacaksınız. Aradığınız plakayı bitişik şekilde yazmanız gerekmektedir. Uygulamalı olarak gösterdiğimiz resimden sorgulama işlemini yapıp özel plaka sorgulama işlemini bitirmiş olursunuz.

plakasorgu

Özel Plaka Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.