Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Pasaport Yenileme

Kişinin yurt dışına çıkarken kullanmak zorunda olduğu pasaportların çeşitlerine göre olan 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık kullanım sürelerinin dolması durumunda yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren, içerisinde kişinin nüfus bilgileri, fotoğrafı ve parmak izlerini barındıran çipli pasaportların kullanılmaya başlanması üzerine, bu tarihten sonraki yenileme işlemlerinde çipli pasaport teslimi başladı.

Pasaport Nereden Yenilenir?

Pasaportların yenilenme işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ancak, yeni çıkan kararname ile pasaportlarla ilgili tüm işlemlerin tahmini bir yıl içinde Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne taşınması planlandı. Fakat hükumet isterse bu süreyi uzatabilecek.

Pasaport Nasıl Yenilenir?

Pasaport yenilenme işlemi alınan pasaportun cinsine göre değişmektedir. Ancak tüm başvurularda ilk aşama Emniyet Genel Müdürlüğünün pasaport işlemleri için oluşturduğu online randevu sisteminden randevu almaktır. Kişiler yazı sonunda yer alan bağlantı adresinden pasaport yenileme işlemi seçilerek randevu aldıktan sonra, randevu verilen saatten en az 10 dakika önce bulundukları İl ya da İlçe Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şubesinde hazır bulunmalıdır.

Tüm başvuruları pasaportunu yenilemek isteyen kişinin bizzat kendisi yapmalıdır, vekaletname bile verilmiş olsa başka biri başvuru yapamaz.

Pasaport Yenileme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport Nasıl Yenilenir?

E-randevu sisteminden randevu alındıktan sonra gerekli belgeler toplanmalıdır. Umuma Mahsus Pasaportların yenilenmesi sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Önceden kullanmakta oldukları pasaport
 • Cüzdan bedeli ve istenilen süreye göre yatırılmış harç bedeli  makbuzunun “tahsil edilmiştir” kaşesi bulunan ve  yetkililer tarafından imzalanmış birinci nüshası. (Yurtdışına eğitim ve kültürel faaliyet amacıyla gidecek öğretmen ve öğrencilerin bunu gerekli belgelerle kanıtlamaları durumunda kendilerine harç bedelsiz pasaport tahsis edilebilir.)

Yukarıdaki belgelerin gerekli şubeye teslim edilmesinden sonra yenilenen pasaport, 3-5 iş günü içinde PTT aracılığıyla kişinin adresine teslim edilir.

Hususi Damgalı (Yeşil) Pasaport Nasıl Yenilenir?

Hususi Damgalı Pasaportların yenilenmesi sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Defter bedelinin ödendiğine dair üzerinde “tahsil edilmiştir” kaşesi bulunan ve yetkililer tarafından imzalanmış birinci nüshası
 • Önceden kullanılmakta olan pasaport
 • Halen görevde bulunanlar için bağlantı adresindeki kadro derecesini gösterir kurumca tanzim edilmiş ve onaylanmış; Hususi Damgalı Pasaport talep formu

Yukarıdaki belgelerin gerekli şubeye teslim edilmesinden sonra yenilenen pasaport, 3-5 iş günü içinde PTT aracılığıyla kişinin adresine teslim edilir.

Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu İçin TIKLAYINIZ!

Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport

Hizmet Damgalı Passaportların yenilenmesi sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport talep eden kişinin çalışmakta olduğu kurumdan onaylanmış  hizmet pasaportu talep formu (Forma aşağıdaki linkten ulaşılabilir.)
 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf

Yukarıdaki belgeleri şubeye teslim edilmesinden sonra yenilenen pasaport PTT aracılığıyla kişinin adresine teslim edilir. Ancak vize istemeyen ülkelere seyahat edecek kişilerin hizmet damgalı pasaport başvuruları en erken 15 gün; vize isteyen ülkeler için ise en erken 25 gün öncesinden alınır.

Form İçin TIKLAYINIZ!

Pasaport Harç Bedelleri

Hususi ve Hizmet Damgalı pasaportlardan harç bedeli alınmamakla birlikte, Umuma Mahsus pasaportların harç bedelleri de kullanım sürelerine göre değişmektedir. 2016 yılı için belirlenen defter bedeli 87.50 TL’dir. Harç bedelleri ise 2016 yılı için şöyledir:

 • 6 aylık      : 111,70 TL
 • 1 yıllık      : 163,30 TL
 • 2 yıllık      : 266,40 TL
 • 3 yıllık       : 378,30 TL
 • 4-10 yıllık : 533,10 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. M dogan dedi ki:

  Ben hollandadan ailemle turkiyeye yerlestimmpasportlarimizin suresi doldu .nerden uzatabilirim bulundugum sehirde mumkunmu