PERSONEL ÖZLÜK DOSYASI CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PERSONEL ÖZLÜK DOSYASI CEZASI SORGULAMA

Personel özlük dosyası cezası sorgulama işlemleri kapsamında merak ettiklerinizi yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgileri yardımıyla ulaşabilirsiniz. Personel özlük dosyası cezası sorgulama işlemlerinden kısaca bahsedecek olursak eğer, işverenler tarafından sigortalı olarak çalıştırdıkları işçiler için yerine getirmekle yükümlü olduğu ancak, yerine getirmeme durumunda karşılaştıkları bir cezalandırma uygulamasıdır diyebiliriz.

Personel özlük dosyası cezası sorgulama kapsamında kanunda yer alan maddelere göre şu ifadelerle açıklamalar yapılmıştır; 75. madde uyarınca her işveren çalıştırmakta olduğu her sigortalı işçi için personel özlük dosyası hazırlamakla yükümlüdür. İşveren tarafında hazırlanmayan özlük dosyaları için ayrıca idari para cezası uygulaması yapılacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz bu uygulamada sigortalı işçiler hakkında bilgiler içermektedir ve işveren tarafından yapılması zorunlu tutulan bir uygulamadır. Yapılması zorunlu olan bu personel özlük dosyası, yapılmaması durumunda işverenlere idari para cezası uygulanacaktır. 2015 yılı içerisinde, personel özlük dosyası cezası sorgulama kapsamında ceza miktarı 1.478 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu ücret miktarı, her bir sigortalı işçiiçin hesaplanmıştır. Bu durumda işveren personel özlük dosyasını hazırlamadığı her bir kişi için ödeyecek olduğu ücret artacaktır.

Bunların yanı sıra personel özlük dosyasının içerisinde, bulundurulması gereken bazı belgeler mevcuttur. İşverenin bu belgeleri eksik hazırlaması durumunda da, işveren idari para cezasını ödemekle yükümlü olacaktır.

Personel özlük dosyası cezalarıyla birlikte iş yerlerinde denetimin sağlanması ve ihtilaflı durumlarda özlük dosyasına ihtiyaç duyulmasında dolayı bu uygulamanın başlamasına neden olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.