Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Gizleme

Cezalardan Kaçış Yöntemi : Plaka Gizleme

Suç işleyen sürücülerin polisten kurtulmak için yaptıkları bir düzenekle plakalarını gizlemeleri ya da değiştirmeleri aksiyon filmlerinden alışık olduğumuz bir sahnedir. Filmlerde izlerken gerçek olması inandırıcı gelmese de ne yazık ki böyle bir sistem var. Bu tarz sistemlere başvuranların sayısı hiç de az değil ve üzücü bir şekilde artarak devam etmekte. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de plaka gizleme yöntemine başvuran otomobil ve motosiklet sürücüleri var.

Özellikle yüksek hızlara ulaşabilen lüks araçlarda ve modifiyeli araçlarda rastlanan bu düzeneklere başvurulmasının birden çok sebebi var. Bunlardan öne çıkanları: köprü, otoyollardan ücret ödemeden geçmek ve en önemlisi trafik kurallarından kendilerini muaf tutarak trafik cezalarından ve kendilerini yaptıkları ihlaller sebebiyle yetkililere plaka üzerinden bildiren bilinçli vatandaşlardan kurtulmak. Tamamen trafikte ki tüm araç ve insanların güvenliği için konulan trafik kurallarına kendi keyifleri için uymayan sürücüler var. Hız sınırlarını ihlal eden kırmızı ışıkta geçen hatalı sollama yapan keyfi bir şekilde emniyet şeridini kullanan ve daha birçok kuralı ihlal eden sürücüler tüm bu trafik kural ihlallerine ve trafikte ki herkesin hayatını tehlikeye atmalarına rağmen ceza ödemek istemiyor.

Plaka Gizleme Yöntemine Karşı Alınan Önlemler

Pek çoğu ölümlü ve yaralanmalı sonlanan kazaların önüne geçmek için yapılması gereken en önemli şeyler: trafik kurallarına uymak ve uymayanları cezalandırmak. Trafik kurallarına uymak kişilerin kendi görevi ancak uymayanları cezalandırmak yetkililerin görevi. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile trafik ihlallerini önlemek ve ihlal yapanlara anında ceza uygulamak için Elektronik Denetleme Sistemi(EDS) hayata geçirildi.

elektronik denetleme sistemi

Belirli noktalara koyulan kameralarla ve kameralarla donatılan mobil araçlarla çalışan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)  7/24 trafik kurallarını ihlal eden araçların plakalarının fotoğrafını çekerek anında plakaya ceza yazıyor. Trafik kurallarına uyulmasını sağlamak için kesintisiz bir şekilde çalışan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) hata yapanlara anında ceza yazdığı için bazı ceza yiyen sürücüleri rahatsız ediyor.  Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler de plakalarına ceza yazılmasın diye yasa dışı olan plaka gizleme yöntemine başvuruyorlar.

Vatandaşın Yapması Gerekenler

Emniyet yetkililerin ve EDS’nin müdahale edemediği durumlarda bilinçli vatandaşlara büyük görev düşüyor. Trafik kural ihlallerine ve ya plaka gizleme gibi yetkililerin ihtiyaç duyduğu durumları vatandaşın yetkililere bildirmesinin için birden fazla yolu mevcut. Bu yöntemler: 155 polis imdat hattını arayarak ya da 533 155 0 155 ve 552 155 0 155 numaralarıyla whatsApp programı üzerinden fotoğraf veya video ile birlikte görüntülü bildirebilirsiniz.  Emniyet Genel Müdürlüğü( EGM) web sitesi ihbar bölümüne hatalı sürücüleri ihbar edebilirsiniz.

EGM İhbar İçin TIKLAYINIZ!

Dolandırıcılığın Farklı Yöntemleri

Yasa dışı yöntemin farklı düzenekleri var: Plakalarını söken, gazete ile saran, harflerini silen… Bu yöntemler polis tarafından daha kolay fark edilebiliyor ancak bu dolandırıcılığa sanat adını verip filmlerdeki düzenekleri aratmayan yöntemlere başvuranlar var. Bu iş için satışı Türkiye’de yasak olan bazı cihazlar dahi üretiliyor.

PLAKA GİZLEME YÖNTEMİ YAPIŞTIRICI

Tek tuşla plakayı saklayan cihazlardan  normal plakayı  fotoğraflarda görünmeyen plakalara çeviren özel yapıştırıcılara kadar birden fazla yöntem uygulanıyor. Yetkililer dolandırıcılıktan işlem başlattıkları olaylarda araç çekmeye kadar ceza uygulanabiliyor.

PLAKA GİZLEME YÖNTEMİ

Yetkililerin büyük çabalarla aldıkları önlemlere, verilen cezalara ve bilinçli vatandaşların uyarı, şikayetlerine aldırış etmeden yaptıkları plaka gizleme yönteminden vazgeçmeyen sürücüler hala var. Sosyal medya üzerinden birbiriyle iletişim kuran bu sürücüler polis önlemlerini ve bu önlemler için geliştirdikleri yeni yöntemleri birbirleriyle paylaşarak insanların hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.