Plaka Haciz Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Haciz Sorgulama

Araç sahipleri günümüzde her geçen gün büyük bir artış göstermektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayalindeki otomobile sahip olmak isteyen insanlar, bu hayallerine ulaşmak için gerekli bütçe ayarlamalarını yaparak istedikleri, hayalini kurdukları araçları satın alırlar. Aldıkları aracı kullanırlarken insanlar bazen almış oldukları aracın gerekli ödemelerini ödeyemeyebilirler. Gerek kredi ödemeleri gerekse diğer ödemelerin yapılamaması sonucunda birey mahkemelik durumlara düşebilir. Ve büyük bir istekle aldığı aracın satışını yaparak, borçlarını kapamak için bir kaynak oluşturma yoluna gidebilir. Ancak ödenmemiş borçlar nedeniyle araç sahibine aracı için bir icra gelebilir. Bu noktada aracın satışı işlemlerinde sorunlar meydana gelebilir. Aracın yeni alıcıları için sıkıntılı bir durum meydana gelebilir. Bu yüzden de bu durumun takibi oldukça önemlidir.

Günümüzde gelişen teknolojik yenilikler birçok işlemin internet üzerinden gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Bu işlemler önemlidir. Çünkü günümüzde en önemli değerlerden biri olan zamanın tasarrufunu sağlamak noktasında önemlidir. Dünyadaki ülkelerde olduğu gibi, ülkemiz de bu teknolojik yeniliklere ayak uydurmuştur. Geliştirilen interaktif uygulamalar sayesinde insanlar devlet kurumlarındaki işlemlerini bu kurumlara gitmeden, hatta evlerinden çıkmadan yapabilir hale gelmişlerdir. Birçok işlem internet üzerinden gerçekleştirilebilir hale getirilmiştir. Bu işlemlerden biri de araç sorgulama işlemidir. Bireyler aldıkları aracın borçlarından dolayı icraya girmesi sonucu aracın usulsüz yollarla satışını yapmayı deneyebilirler. Bu durumda da aracın alıcısı durumunda olan bireyler usulsüz satıştan dolayı mağdur duruma düşürülebilir. Bu yazımızda bu durumun nasıl engellenebileceği üzerine değinmeye çalışacağız. Yazımızda plaka haciz sorgulama işlemi üzerinde yoğunlaşacağız.

Plaka Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bireyler almış oldukları aracın borçları nedeniyle icraya takılmasına neden olabilirler. Bu durumda da araçlarını satarak borçlarını ödemek yoluna gidebilirler. Ancak bu durum aracın hacizli olması nedeniyle sorunlu bir şekilde olabilir ve alıcı mağdur olabilir. Araç sahiplerinin borçları sebebiyle konularında icra işlemi başlatılan araçlar üzerinde haciz işlemi yürütülebilir. Bu noktalarda araçlarından usulsüz şekillerde elden çıkarmak isteyen kişiler olabilir. Bu durumlarda aracın alımı işlemini yapan ancak noterden gerekli belgelerin düzenlenmemesi durumuyla karşı karşıya kalan bireyler bu durumdan mağdur olabilirler. Bu sebeple de günümüzde geliştirilen teknolojiler sayesinde araç sorgulama yapılabilir hale getirilmiş ve bu tarz durumların önüne geçilmeye çalışılmıştır.

E-Devlet adı verilen ve birçok devlet kurumunu içerisinde barındıran sistem sayesinde bu durumlar sorgulanarak engellenmeye çalışılır. Plaka haciz sorgulama işlemi yapılarak araç hakkındaki bilgilere erişilebilir.

E-Devlet üzerinden plaka haciz sorgulama yapabilmek için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Plaka haciz sorgulama için size gerekli olan ilk şey, E-Devlet şifrenizdir. E-Devlet şifrenizi alarak E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve ihtiyaç duyduğunuz plaka haciz sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifreniz için PTT şubelerine giderek T.C. kimliğinizle birlikte şifrenizi alabilirsiniz. Aldığınız şifre ile yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve plaka haciz sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

ssssssssssssssssssssssss

E-Devlet sistemine şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak girişinizi yaptıktan sonra ister birim başlıklarından Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını seçerek araç sorgulama yapabilir isterseniz de sağ üst köşede bulunan arama kutucuğuna araç sorgulama ya da adıma tescilli araç sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz. Burada yapılması gereken sorgulama yapılmak istenen plakanın gerekli yerlere yazılması ve bunun sonucunda istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Plaka haciz sorgulama yapılarak almak istediğiniz araçlar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylece alınmak istenen aracın icraya tabii olup olmadığı bilgisine ulaşacağınız plaka haciz sorgulama işleminizi başarılı şekilde yapabilirsiniz.

Plaka Haciz Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.