Plaka Harf Grubu | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Harf Grubu

“Kara taşıtlarının tamamında plaka bulunmaktadır. Peki bu plakalar nasıl belirleniyor? Plaka üzerinde bulunan harf ve rakamlar neyi ifade etmektedir? Plaka harf grubu nedir? Plaka Harf grupları neye göre belirleniyor?” Tüm bu soruların cevabını yazımızda açıklayacağız.

Plaka araçlar üzerinde bulunan ve araçlar hakkında bir takım bilgileri yansıtan dikdörtgen bir metal üzerine yazılmış harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Bir araç plakası üzerinden araç hakkında bir ceza bulunup bulunmadığı, aracın rengi ve modeli ne, araç sahibi kim gibi bir takım bilgiler öğrenilebilir. Tabi ki bu bilgilere herkes değil sadece bu konuda yetkisi olan kişi ve kurumlar ulaşabilmektedir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; emniyet güçleri aracı ile bir suça karışmış kişinin araç plakası üzerinden kolaylıkla adres bilgilerini öğrenebilir. Peki araç için bir nevi kimlik görevi taşıyan plakalar üzerinde bulunan harf ve rakamlar neyi ifade ediyor?

Araç Plaka Üzerinde Bulunan Harf ve Rakamlar

Bir araç plakasına baktığımızda birtakım harf ve rakamlar görürüz. Bu harf ve rakamlardan ilk iki rakam aracın kayıtlı olduğu il hakkında bilgiler verir. (06 Ankara, 32 Isparta, 70 Karaman vb.) Plakanın orta kısmında ise plaka harf grubu yer alır ve aracın kayıtlı olduğu şehir hakkında bilgi verir. Ancak bazı araç kullanıcıları bu kısma kendisi için özel bir anlam içeren harfler yazdırmaktadır. Aracının plaka harf grubunu belirlemek isteyen araç sahipleri bunun için ekstra ödeme yapar. Bunun dışında plaka zeminin rengi veya plakada bulunan sembollerin rengi de aracın ait olduğu kurum veya kişi hakkında bilgiler vermektedir.

Plaka Harf Grupları

Plaka harf grupları hakkında Gelir İdaresinin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre;

“29 Temmuz 1998 tarihinde, 23417 sayılı Resmi Gazete üzerinden yayımlanmış olan 4369 sayılı Kanun’da ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun MTV taşıt pulu esaslarına göre tahsilini öngören 9. maddenin 4. fıkrasında yer alan A ve B bentleri yürürlükten kaldırılmış ve bu maddenin 5. fıkrasının öncesine “I, II, II ve IV sayılı tarifelerde yer alan taşıtlar için vergi, taşıtların tescil ve kaydının yapıldığı bölgenin Vergi Dairesi’ne ödenecektir.” hükmü getirilmiştir. Yani artık her araç için taşıtlar vergisi aracın kayıtlı olduğu yerin vergi idaresine doğrudan yapılacak bu yöntem sayesinde merkez ile ilçeler arasındaki yazışma para transfer süreçlerini kısaltmayı amaçlanmıştır. Bu konu ile ilgili Gelir İdaresinin resmi web sitesinden; Plaka harf gruplarının oluşturulmasında ki temel amacın vergi işlemlerini daha hızlı, kontrol altında ve düzenli olması amacıyla oluşturulmuş olduğuna dair bir açıklama yapılmıştır. Bu ihtiyaçların ortaya çıkması ile birlikte de Plaka Harf Grupları oluşturulmuştur.

Plaka Harf Grupları Sorgulama

Plaka Harf Grupları sorgulaması yaparak harf grubu üzerinden araç sahibinin vergi borcunu hangi vergi dairesine ödemesi gerektiği öğrenilmekte. Bir araç plakası üzerinde bulunan il kodu ve harfler aracılığı ile aracın hangi vergi dairesine kayıtlı olduğunu öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Tarayıcınızın arama bölümüne Gelir İdaresi Başkanlığı Plaka Harf Grubu rehberi yazarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Arama sonucunda haritadan ilgili ili bularak istediğiniz ilin plaka harf grubuna ulaşabilirsiniz. Ya da bu işlemi sizler için verdiğimiz linki kullanarak yapabilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere Gelir İdaresinin resmi internet sitesi üzerinden plaka harf grubu sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatacağız. İlk olarak yazı bitiminde vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekiyor.

Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza yukarıda ki Türkiye haritası çıkacaktır. Yapmanız gereken tek işlem bu harita üzerinden il seçimi yapmaktır.

Plaka Harf Grubu Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.