Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Harfleri

Plaka araçlara verilen metal levha üzerinde bulunan harf ve sayılardan oluşan bir koddur. Plaka üzerinde ülke kodu ( Türkiye için TR ) plakanın alınmış olduğu ilin plaka sıralaması harfler ve 1,2 veya 3 basamaklı sayıdan oluşur. Plakanın zemin rengi, çerçeve rengi ve plaka üzerindeki harf ve sayıların rengi plakanın türüne göre değişiklikler göstermektedir. Örnek verecek olursak özel araç plakalarında beyaz zemin üzerinde siyah yazı ve harfler kullanılmakta iken, Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı Plakasında kırmızı zemin üzerinde sarı renk ile Cumhurbaşkanlığı mozolesi bulunur. Plakalar bize aracı kullanan kişi hakkında da bazı bilgiler sunmaktadır. Bir aracın plakasına bakarak plakanın alınmış olduğu il hakkında veya özel bir plaka ise aracın ait olduğu kurum hakkında bilgi sahibi olabiliriz (Emniyet araçlarında kullanılmakta olan AA gibi)

Bu yazımızda Plaka Harfleri nedir? Plaka Harfleri neye göre belirlenir? Plaka Harflerini özel olarak belirlemek mümkün mü? Plaka Harflerini belirlemenin özel bir maliyeti var mıdır? konularını anlatacağız.

Plaka Harfleri Nedir?

Plaka dikdörtgen şeklinde ki metal levha üzerinde bulunan sayı ve harflerden oluşmaktadır. Ülkemizde zorunlu bir uygulama olarak motosiklet ve traktörler hariç diğer tüm kara araçlarında hem ön hem de arka kısımlarında plaka bulunur. Plaka üzerinde il kodlarından sonra harfler bulunur. Bu harfler genellikle plakanın kayıtlı olduğu il, ilçe ile ilgili olmaktadır. Örnek verecek olursak İstanbul için;

JE, GB, GU, HC, HP, KN, LC, KZ……………………………………………………………………… ATAŞEHİR

AB, AF, AG, AH, EA, EC, ED, EE, EF, EH, EK, EL, EV, JM, KF……………………………. AVCILAR

DN, RB, RG, TB, ZL , HZ, LE……………………………………………………………………………..B.ÇEKMECE

AG, AJ, EB, EG, EJ, EM, FB, GS, H, K, L, SB, SG, SJ, SM, VA, VB, VC, VD, VE……….B.EVLER

DAA, JAA, LAA, PAA, VFA, YL, YM, YN, YP, YR, YS, YT, YU YV, YY, YZ…………………BAĞCILAR

Ancak bazı özel durumlarda kişiler plakalarındaki harfleri özel olarak belirlemek ister. Bu harfler eşlerinin ve kendilerinin isimlerinin baş harfleri olabileceği gibi kendilerine ait özel bir kısaltmada olabilmektedir.

Plaka Harflerini Özel Belirlemenin Bir Maliyeti Var mıdır?

Araç kullanıcılarının arabanın rengi ve modelini belirledikten sonra araçları için en çok dikkat ettikleri özellik plakadır. Özel olarak istenen Plaka Harflerinin maliyeti değişmektedir. Plaka Harflerinin ne kadara mal olacağı; plakanın ne kadar özel olduğuna ve hangi trafik tescil şubesinde bulunduğuna göre değişir. İl kodundan sonra gelen iki üç harften oluşan plakalar için belirlenen ücret tek seferlik olmaktadır. Ancak alınmak Plaka Harfleri ad, soyad veya şirket isimlerini içeriyorsa ücret yıllık olarak belirlenir ve her yıl memur maaş katsayısı temel alınarak tekrar ücret hesaplaması yapılır. Her yıl düzenli olarak Plaka Harflerinin maliyetinin ödenmesi gerekmektedir. Plaka alımı sırasında eğer almakta olduğunuz araç sıfır ise özel plaka almak daha kolaydır. Bu durumda trafik müşavirleri ya da aracın alınmış olduğu bayii plakayı sistemden aratarak plakanın hangi trafik tescil şubesinde olduğunu bulabilmektedir. Bu durumda plakanın bulunduğu Emniyet müdürlüğünün sitesinden plakayı ayırtabilir ve gidip plakanızı satın alabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.