Plaka ile Ceza Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka İle Ceza Sorgulama

Motorlu bir araç ile trafiğe çıkabilmeniz için ehliyetinizin olması gereklidir. Trafik kuralları içerisinde ehliyetsiz trafiğe çıkmak yasaktır. Cezası da baya ağırdır. Ehliyet sahibi olabilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ehliyet kurslarına başvurmanız gereklidir. Kullanmak istediğiniz motorlu aracın türüne göre ehliyet türleri vardır. Almak istediğiniz ehliyet türüne göre başvuru yapmanız gereklidir. Ehliyet sınavlarını başarı ile geçtikten sonra ve ehliyetinizi elinize aldıktan sonra trafiğe çıkabilirsiniz. Trafiğe çıkmak için sadece ehliyet sahibi olmak yetmez. Trafiğe çıktıktan sonra trafik kurallarına uymanız gereklidir. Aksi takdirde trafik cezası uygulanmaktadır. Trafik cezası almamanız için trafiğe çıktığınızda trafik kurallarına uymanız gereklidir. Trafik kuralları içerisinde hız limitine uymak, hatalı sollama yapmamak, kırmızı ışıkta geçmemek gibi kurallar yer almaktadır. Bu kuralların hepsine uymanız gereklidir. Trafik polisleri trafikte trafik kurallarına uymayan sürücüleri gördüğü zaman durdurarak trafik cezası uygulamaktadır. Trafiğin yoğun olduğu noktalarda ise durdurmalarına gerek kalmadan araç plakasına ceza yazılmaktadır. Araç plakalarına yazılan cezalar araç plakasının kayıtlı olduğu adrese posta aracılığı ile gönderilmektedir. Ama posta ile gönderilen trafik cezalarında bazen aksaklıklar olabiliyor. Bu yüzden trafik cezanız olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Size trafik cezası yazılıp yazılmadığını plaka ile ceza sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Plakanız üzerinden ceza sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi olan EGM sistemi üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de plaka ile ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz ve ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Plaka ile Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden birçok ceza sorgulama işlemi ve ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Vergi işlemleri de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Plaka ile ceza sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Motorlu taşıt işlemleri bölümünden plaka ile ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıt işlemleri sayfasına ulaşabilirsiniz. Motorlu taşıt işlemleri sayfasında bulunan seçeneklerden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Plaka ile ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bazı bilgileri girmeniz gereklidir. İlk önce sorgulama yapmak istediğiniz araç plaka numarasını girmeniz gereklidir. Alt bölümde yer alan özel plaka seçeneğini de girmeniz gereklidir. T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasından birisini de girdikten sonra son olarak tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak girmeniz gereklidir.

hhhhhhhhhhhhh

Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra plaka ile ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir cezanız varsa da bu cezayı anlaşmalı bankaların kredi kartı aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

GİB Plaka ile Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Plaka İle Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi olan EGM internet sitesinden plaka ile ceza sorgulama yapabilmek için ana sayfada yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Ya da yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde direk sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için kimlik bilgileriniz girmeniz gereklidir. Adınızı ve soyadınızı girdikten sonra T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz. Doğum tarihinizi de girdikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

egm-411

Karşınıza gelen sorgulama seçeneklerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtikten sonra ilk önce sorgulama yapmak istediğiniz araç plaka numarasını girmeniz gereklidir. Seri belge ve numarasını da girdikten sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Plaka ile Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.