Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka İşlemleri

Yeni alınmış olan sıfır bir araç için plaka çıkarmak ya da ikinci el bir aracın plakasını değiştirmek üzere yapılacak işlemler sıkça yapılan işlemlerden birisidir. Çünkü birçok birey kendi değerlerine ve fikirlerine göre plakasını değiştirmek ya da almak istemektedir. Son zamanlarda da araç plakalarına bakıldığında yepyeni trendler görülmektedir. Plakalar kişilerin ya sevdikleri kişilerin baş harfleri ya doğum tarihleri gibi simgeleri içermekte olan bir plaka modası hakimdir. Bu araçlara genelde ‘’Özel Plakalı’’ araçlar da denmektedir. Özel plaka çıkarma işleminde, normal plaka işlemiyle çoğu prosedürünün aynı olması ile beraber plaka çıkarma işlemi için ödenmekte olan ücret biraz daha yüksektir. Devletin verdiği özel plaka ve şahıs araçlarında kullanılmakta olan özel plakaların çıkarılma işlemlerinde ne gibi prosedürlerin uygulanacağı da Plaka İşlemleri yazımızda verilecek bilgilerde bulunmaktadır.

Plaka Çıkarma İşlemleri

Plakalar özel plakalar ve standart plakalar olmak üzere iki sınıfta yer almaktadır. Üzerlerinde araç sahibine dair ad, soyad, şirket ya da kurum adı gibi simgelerin bulunduğu plakalara özel plaka denmektedir. Bu özel plakalar için diğer plakalardan ayrı olarak her yıl belli oranlarda vergi ödeme gibi bir zorunluluk bulunmaktadır.

Bütün plaka çıkarma işlemleri için öncelik olarak Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubelerine müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Plaka çıkarma işlemlerini de hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek için EGM online internet sitesinden randevunuzu alarak şubede herhangi bir sıra beklemeden kolaylıkla yapabilirsiniz. Plaka çıkarma işlemleri için randevu alabilmek için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak randevunuzu oluşturabilmeniz mümkündür. Randevu işleminizi oluşturduktan sonra ise bazı belgelerin de önceden hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu belgeler, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, trafik tescil belgesi, tescil dosyaları ve zorunlu trafik sigortasının fotokopisidir. Bu evraklar ile beraber trafik şube müdürlüklerine gidilerek gerekli yönlendirmelerin de gerçekleşmesi ile işlemlerinize başlamış olacaksınız. Orada ilk önce bir plaka (özel plaka) varsa da plaka tahsis bankosuna gidip plakayı seçtiğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ancak daha önceden bir plaka seçimi yapmadıysanız da orada size verilen plaka seçeneklerinden birisini alabilmeniz mümkündür.

Plaka çıkarma işlemlerine başlamadan önce sizden kimlik belgenizi isteyip ardından size seçmiş olduğunuz plaka bilgilerinin yazılı olduğu makbuzu vereceklerdir. Ardından yeni kayıt için sıra numarası almalısınız. Sonrasında ise şoförler odası veznesine gidip 15 lira dilekçe doldurma masrafı, 1.5 lira da dosya kağıt masrafı ödemesinin yapılması gerekmektedir. Plaka tahsis kağıdı, satış belgesi ve geçici tescil, trafik sigortası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeleri de almış olduğunuz dosyalar ile beraber ilgili olan vezneye vermeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından plaka tahsis bankosunun olduğu bölümden de kayıt sırası numarası almanız gerekmektedir. Sıra geldiği zaman vezneye elinizdeki dosyayı vererek basım işlemlerinizin başlamasını sağlıyorsunuz. Ardından size verilecek olan dilekçe ile berber basım atölyesine gitmeniz gerekmektedir. Plaka basım atölyesine tek plaka için 21.5 TL, çift plaka için ise 43 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödemelerini yaptıktan sonra size verilen makbuzla beraber yaklaşık olarak yarım saatlik bir süre zarfında beklemeniz gerekmektedir. Süre tamamlandığı zaman plaka çıkarma işlemlerini de tamamlamış olacaksınız. Yeni bir plaka almak için toplam maliyette 43 TL, plaka için de 16.5 TL dosya masrafı için de toplamda yaklaşık olarak 60 TL gibi bir ücret karşılığında yeni bir plakaya sahip olmaktasınız.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Nüfus cüzdanı (TC kimlik numarası olması gerekmektedir.)
 • Araç sahibi ya da kanuni temsilcisi müracaatı,
 • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi,
 • Noter satışı ve geçici tescil belgesi aslı ve fotokopisi,
 • Araç muayenesi yoksa da muayenenin yaptırılması gerekmektedir.
 • Şoförler odasından nakil dosyası
 • Araç MTV borcu olmaması gerekmektedir.

Araç şirket adına alınmışsa, yukarıda belirtilen belgelere ek olarak,

 • İlgili oda( Sanayi, Esnaf, Ticaret ve Sanatkarlar vb. ) sicil kayıt sureti,
 • Ticaret Sicil Gazetesi,
 • İmza sürküleri ibraz edilmesi gerekmektedir.

Plaka çıkarma işlemleri için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Halit dedi ki:

  Arç Sorgula