Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Modelleri

Plakalar, trafikteki araçların kimlikleridir. Otobüs, otomobil, kamyonet, kamyon, taksi, motosiklet gibi motorlu taşıtlara verilen numara levhalarıdır. Araçların yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan plakalar, araçlarda trafik denetimi sebebi ile bulunurlar. 100 yılı aşkın süredir araçların değişmeyen parçalarındandır.Ucuz veya pahalı, eski veya yeni olması hiç fark etmez, her arabada hukuki ve cezai sorumluluk nedeni ile bulunmalıdır.İlk olarak Fransa’da, Fransa emniyetinin araç sahibinin adının, adresinin ve ruhsat numarasının araçların üzerinde yazılı olmasını şart kılması ile kullanılmaya başlandı. Daha sonra Belçika’nın ve İngiltere’nin kullanmaya başlaması ile tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Türkiye’de ise motorlu taşıtların azlığı ile daha geç kullanılmaya başlandı.1962’de yapılan düzenlemeler ile yönetmelik gereğince ilk iki hanesi il isimlerinin alfabetik sıralamasıyla oluşturulan plakalar kasım ayından sonra kullanılmaya başlandı. Biz de bu yazımızda plaka modellerini ele alacağız.

Trafikte araçların modelleri ve fiyatları kadar plakaları da dikkatimizi çeker. Plakalara olan ilgi son yıllarda artmış durumdadır. Plakalarda kendimizden veya sevdiğimiz şeylerden parçalar görmek istiyoruz. Çoğumuz plaka alırken üstündeki harflere veya sayılara dikkat ederiz. Kimileri plakalarda isimlerinin, tuttukları futbol takımlarının, mesleklerinin veya destekledikleri siyasi partilerin kısaltmalarını kullanmak istiyor. Bu gibi özellikler, çoğu insanın plakalar için normalde ödemesi gereken ücretlerin bir kaç kat fazlasını ödemesine neden oluyor. Mesela üç harfli plakalar için 10 bin liradan fazlası gözden çıkarılırken, siyasi partilerin harflerini taşıyan özel plakalar için 3 bin lira ile 15 bin lira arasında değişen fiyatlar ödeniyor.

Plaka Modelleri Nelerdir?

Plakalara yoğun ilgi duyulduğunu görmüş olduk. Şimdilerde ise plakaların eski ve standart yapısından sıkılan insanlar değişik kenar ve yazı tipi seçenekleri ile farklı tarz da plakalar kullanmaya başlamışlardır. Bu plakaların pek çok farklı modeli vardır. Bu plakalar kenar seçeneklerine ya da yazı seçeneklerine göre çeşitlilik gösterir.

Kenar Seçeneklerine Göre Plaka Modelleri

  • Çerçevesiz Plakalar: En çok satılan ve en çok tercih edilen modeldir. Çerçevesi olmayan, düz olacak şekilde ve orijinal plaka ebatlarında üretilen plakalardır.
  • Beyaz Çerçeveli Plakalar: Çerçeveleri, orijinal plaka gibi kabartılmış olan plaka modelleridir. Farklı olmak isteyen kişiler genellikle bu modelleri tercih etmektedir.
  • Siyah Çerçeveli Plakalar: Orijinal plaka modelleri gibi olan fakat yazıları farklı olan, kişilerin tercihlerine göre kenarları siyah olabilen plaka modelleridir. Genellikle alıcıları klasik plaka modellerini tercih eden kişilerdir.

Yazı Seçeneklerine Göre Plaka Modelleri

  • Kesikli: 0,6,9 şekillerinde kesik olan Alman plaka modelleridir. Aynı anda 1,2,3,4,5,7 şekilleri de Alman fontundan yapılır.
  • Kalın: Karakterler aracınızın plakasındaki karakterlerden daha kalın ve çarpıcıdır. Genellikle sadelikten hoşlanan araç sahipleri bu plaka modellerini tercih etmektedirler.
  • Fransız:Kesik olan modelden bir farkı vardır. Kesikli modeldeki 0.6.9 şekillerindeki çizgiler kesik olmamaktadır. En çok tercih edilen plaka modellerinden biridir.
  • İnce: Genel olarak İstanbul plakaları için verilen ince model, İstanbul’da piyasada olan araçların plakalarında kullanılmaktadır. Bu plaka modelleri, 34 grubu plakalar için üretilmiştir. Aynı zamanda bu plaka modelleri 41, 42, 59 ve 61 modelleri için de çok kullanılmaktadır.
  • Standart: Ankara Şoförler Derneğinde basılan kalıbın aynısıdır. Bu plaka modeli en ince plaka modellerindendir. Orijinal  plaka fontu ile %90 aynı olmaktadır. Taraftar plakaları ve isimli plakalar, bu plaka modelinden yapılmaktadır.
  • Kare: Bu model, standart kare boyutundadır. Bu modelin, kenarları yani çerçevesi bulunmamaktadır. Araç sahipleri, arabalarının önünde veya arkasında yeni bir görüntü oluşturmak isterlerse bu modeli kullanmaları tavsiye edilir.
  • Köşeli: Bu plaka modeli, kalın yazılı plaka modeli ile aynı boyutlara sahiptir. Köşeli modelin kalın modelden tek farkı, kıvrımlar yerine köşelere sahip olmasıdır.

Araç sahipleri, plaka alırken ya da plakalarını değiştirirken bu gibi özelliklere dikkat edebilirler.  Standartların dışına çıkmak ve farklılık yaratmak isteyen araç sahipleri bu modellerden birini tercih edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.