PLAKA NO İLE TRAFİK CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PLAKA NO İLE TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Plaka no ile trafik cezası sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu sorgulama ile trafikteki hatalı davranışlardan dolayı aracınıza kesilmiş cezalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda trafik cezası sorgulama işleminden ve bu işlemin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Verecek olduğumuz bilgileri takip ederek plaka no ile trafik cezası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama Ne Demek?

Mobese kameralarının giderek yaygınlaşmaya başladığı il ve ilçe merkezlerinde, araçların yapmış olduğu trafik kural ihlallerinin tespit edilmesi kolay bir hal almıştır. Ancak trafik cezalarının kişilere ulaştırılması konusunda kişilerin ikamet etmiş oldukları adreslerin değişmesi, bu adresin güncellenmemiş olması gibi sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda ya da seyir halindeyken kişiler bazen aldıkları trafik cezalarından haberdar olmayıp ödemelerini de yapamamaktadır. Yasa gereği kişiler trafik cezalarından haberdar olmasalar da cezalarını ödemekle yükümlüdürler. Bunun yanında yakın tarihte kesilen cezaların sisteme girişinde de sorunlar yaşanması nedeniyle online olarak da trafik cezası sorgulama işlemleri kullanıma sunulmuştur. Yapacağınız trafik cezası sorgulama işlemleri ile trafik cezanızın olup olmadığını öğrenebilir ve trafik cezanız varsa yine online olarak trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Trafik cezanızın ödemesini GİB üzerinden online olarak hızlı ve güvenilir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. GİB üzerinden ceza ödemesi için tek ödeme yöntemi kredi kartı olduğu için kredi kartını kullanmanız gerekir. Aksi halde trafik cezanızı GİB üzerinden ödemeniz mümkün olmayacaktır. Buna karşın, online bankacılık kanalları üzerinden araç plakanızı girerek sorulama yapabilir ve trafik cezanızı bankalar üzerinden ödeyebilirsiniz. Plaka no ile trafik cezası sorgulama işleminizi rutin olarak gerçekleştirerek erken ödeme avantajlarından faydalanmanızı öneririz.

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka no ile trafik cezası sorgulama işleminiz için öncelikle yazının sonunda size vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Ardından karşınıza çıkacak sayfadaki “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri” bölümünü tıklayınız. “PLAKA” , “TC. Kimlik Numarası” ve “Tescil Tarihi”(Ruhsatta yazan tescil tarihi) bölümlerini doldurduktan sonra “TAMAM” butonuna tıklayınız. Plaka bilgilerinizi girerken bitişik biçimde girmeye dikkat ediniz.

Karşınıza aşağıdaki gibi fakat bilgilerin dolu olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda “CEZA BİLGİLERİ” tıklandığında aracımızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezası olup olmadığı görülecektir.

Adsız

Tüm bu uygulamalardan sonra plaka numarası ile trafik cezası sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.