Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Randevu

Plaka trafikte araçların birbirlerinden ayrılmalarını sağlamak amacıyla her araç için ayrı olarak oluşturulmuş bir koddur. Plakayı bu özelliği ile bizlere verilmiş olan kimlik numaraları gibi düşünebiliriz. Nasıl ki aynı isim ve soyisime sahip binlerce kişi varsa aynı şekilde arabalarda da aynı marka ve modelde binlerce araç vardır. Bu arabaları birbirinden ayırmamız için plakalar bize yardımcı olurlar. Aynı zaman da plakaların bir diğer özelliği de kullanıcısı veya ait olduğu kurum ile ilgili bilgi vermeleridir. Yani trafikte bir aracın plakasında kullanılmış olan zemin ve sayı renklerinden veya plaka başında bulunan semboller ile kullanıcıları hakkında bilgi sahibi olabiliriz. ( Emniyete ait araçların plakalarının harf kısmında AA bulunuyor olması gibi)  Araç plakaları kişilerin araçlarının model ve markasından sonra en çok dikkat ettikleri özelliklerden bir tanesidir. Kişiler araçlarını alırken bu aracın plakasının özel olmasını isteyebilirler. Kullanıcılar belirlemiş oldukları plaka kendileri için özel bir şekilde belirleyebilirler. Bu plakalar eşlerinin, anne, babalarının veya kendilerinin baş harflerinden oluşabileceği gibi kendileri için anlam ifade eden başka şeylerden de oluşabilir. Kişiler araç alımlarında kullanmak istedikleri plakayı kendileri belirlemek isterlerse bir takım işlemleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yazımızda Plaka Randevu Nedir? Araç plakamızı kendimiz belirlemek istediğimizde hangi işlemleri gerçekleştirmemiz gerekir? Plaka Randevu Nasıl alınır? Plaka Randevusu hangi kurumdan alınır? Belirlemiş olduğumuz plaka için fazladan maliyet oluşur mu? konularını anlatacağım.

Plaka Randevu Nedir?

Plaka Randevu araç plakanızı kendiniz sizin için anlam ifade eden bir plaka olarak belirlemek istediğinizde gerçekleştirmemiz gereken işlemdir. Bunun için öncelikle plakanın hangi Emniyet Müdürlüğünde olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Araç Plakamızı Kendimiz Belirlemek İstediğimizde Hangi İşlemleri Gerçekleştirmemiz Gerekir?

Araç plakamızı kendimiz belirlemek istediğimizde birtakım işlemleri gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Öncelikle kullanmak istediğimiz plakayı başka bir kimsenin kullanıp kullanmadığını araştırmamız gerekmektedir. Eğer plakayı kullanan bir başkası yoksa plakanın bulunduğu Emniyet Müdürlüğünden Plaka Randevusu almamız gerekir.

Plaka Randevusu Nasıl Alınır?

Plaka Randevusu almak için öncelikle plakanın bulunduğu Emniyet Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden almak istediğiniz plakayı 24 saatlik süre için satın almanız gerekir. Daha sonra ise plakanın bulunduğu il Emniyet Müdürlüğüne giderek plakayı satın almanız gerekmektedir. Plaka için belirlenecek olan ücret il Emniyet Müdürlüğüne göre değişecektir. Ancak tüm bunların dışında almak istediğiniz plaka başka bir şahıs tarafından kullanılıyor ise araç sahibini bulmanız ve araç sahibini plakasını satın almak isteğiniz için ikna etmeniz gerekmektedir. Tabi bu durumda plaka sahibinin ücret talep etmesi halinde talep ettiği ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Belirlemiş Olduğumuz Plaka İçin Fazladan Maliyet Oluşur mu?

Belirlemiş olduğunuz plaka bir tanıtım içermekteyse bu size oluşacak olan fazladan bir maliyeti ifade eder. Yani aracınıza almak istediğiniz plaka reklam içerikli ise bu plakayı kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca her yıl ücret ödemeniz gerekmektedir. Söz konusu ücret sabit bir ücret değildir. Ödemeniz gereken ücret her yıl yeniden hesaplanacaktır. Ancak almak istediğiniz plaka herhangi bir reklam tanıtım içermiyorsa, sadece sizin için anlam ifade eden sayı ve harflerden oluşuyorsa bu plakayı kullanmak için bir kereye mahsus belirlenen ücreti ödemeniz yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.