Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Şikayet

İnsan nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde araç sayısı artmakta ve araç kullanım oranları da buna bağlı olarak artış göstermektedir. Bu durum ise trafiğin karışık olmasına sebebiyet vermektedir. Sadece bireysel kullanıcılar değil toplu taşımada da araç kullanıcılarının özellikle şehir içi taşımada daha çok gelir elde etmek için kuralları göz ardı ediyor. Ülkemizde her gün trafik kazaları ile ilgili haberler yapılmakta. Birçok insan bu trafik kazalarını izlemekte, hatta bazıları direk bu kazalara tanık olmaktadır. Bu durumun asıl sebebi ise araç kullanıcılarının yaptıkları kural ihlalleridir. Kullanıcılar kurallara uymamak da ısrarcı davranınca kazalar kaçınılmaz olmakta. Ne yazık ki birçok araç kullanıcısı yaptıkları davranışların haklı olduğunu savunmakta veya bir seferlik yaptığı ihlalin bir sonucu olmayacağını düşünmektedir. Bilinçsiz tavır sergileyen kullanıcılar kendilerinin ve diğer bir çok insanın hayatını riske atmaktadır. Peki bu trafiği alt üst eden kişiler için yapılabilecek bir şey yok mu? Elbette trafikte sorumsuz davranışlarda bulunan bilinçsiz kullanıcılar için başvurabileceğimiz yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden en basit ve yaygın olanı ise plaka şikayet. Plaka şikayet işlemi sayesinde dikkatsiz araç kullanıcıları araçları üzerinde bulunan plakaları ile şikayet edilebilirler.

Plaka Şikayet Ne İşe Yarar?

Araçların üzerindeki plaka sayesinde araç sahibine ait bir takım bilgiler elde edilebilmektedir. Herhangi bir trafik kazasına, hırsızlığa karışmış veya trafik kurallarını ihlal ederek toplum sağlığını riske atmış kullanıcılar plaka şikayet uygulaması sayesinde emniyete bildirilebilir. Araç plakaları sayesinde yetkili kişiler araç sahibinin adres bilgisine, telefon numarasına ve diğer bazı iletişim bilgilerine ulaşabilir. Bu sayede plaka şikayet işlemi sonucunda ihbar edilmiş olan kişiye yaptırımların uygulanması mümkün olur. Plaka şikayet işlemleri birçok kişi tarafından uğraştırıcı bir işlem olarak görülmekte vatandaşlar her ne kadar yapılan kural ihlallerine tanık olmuş olsalar da şikayet etmemekteler. Ancak bilinçsiz kullanıcıların yaptığı bu sorumsuz davranışın tekrarlanmaması ve insanlara zararı olmaması için yetkili birimlere bildirilmeleri gerekir. Bu konuda bilinçsiz araç kullanıcıları için verilecek cezalar caydırıcı olacaktır. Plaka Şikayet Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Plaka Şikayet Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bizzat başvuruda bulunarak plaka şikayet işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlem hem ekstra zaman ayırmayı gerektirmekte hem de uzun sürmektedir. Bunun yerine Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinde bulunan ihbar kısmından kolaylıkla plaka şikayeti yapılabilir. Sizde şikayette bulunmak istediğiniz konu için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yazımızın devamında plaka şikayet işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. Sizde plaka şikayet işlemlerinizi gerçekleştirmek için yazı sonunda bulunan bağlantı adresini kullanarak anlatacağımız şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresini açmanız gerekiyor. Sonrasında EGM ihbar sayfası açılacaktır. Açılan sayfada ilk olarak * ile işaretlenmiş olan zorunlu alanları doldurmalısınız. Zorunlu alanlar; ihbar ili, Konu (plaka şikayet), Olay yeri, Açıklama. Bu alanların doldurulması mecburidir. Bunun dışında isim, soyisim gibi bilgilerinizin gizli kalmasını istiyorsanız bu bilgileri yazmak zorunda olmadığınızı belirtelim. Ancak yapmış olduğunuz ihbar hakkında size geri dönüş yapılmasını istiyorsanız iletişim bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde forma yazmanız gerekmektedir. Eğer şikayetiniz hakkında elinizde bir fotoğraf bulunuyorsa 10 MB büyüklüğe kadar fotoğraf eklemeniz mümkün. Sonrasında doğrulama kodunu kutucuğa girmeli ve gönder butonuna tıklamalısınız. Böylece Plaka Şikayet işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz örnek bir olay ile formu nasıl dolduracağınızı anlatalım:

il: İstanbul

Konu: Kaldırım üzerine park eden araçlar

Olay Yeri: Bahçelievler İlçesi Cumhuriyet Mahallesi

Açıklama: Mahallemizde bulunan araç sahiplerinden 34 EF ??? plakalı araç okul sahasında bulunan kaldırım üzerine aracını park etmekte bu durum okula gidiş dönüşlerde öğrenciler açısından tehlike arz etmektedir. Aynı zamanda kaldırımı kullanan görme engelli vatandaşlara zarar vermektedir. Mahalle sakinleri olarak gereğinin yapılmasını istiyoruz.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek olayda olduğu gibi sizde plaka şikayet işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem sonucunun size bildirilmesini istiyorsanız kişisel bilgilerinizi forma eklemelisiniz. Bunun dışında şikayetinizle ilgili bir fotoğraf da ekleyebilirsiniz.(Örnek açısından bakacak olursak kaldırıma park etmiş aracın bir fotoğrafı eklenebilir.)

Plaka Şikayet Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.