Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Tahsis

Otomobil ,kamyon ,otobüs ,motosiklet gibi kara yolu taşıtlarına verilmiş olan ön ve arka kısımlarında takılı bulunan numara levhalarıdır. Her vilayetin kendine ait bir plaka kodu vardır. Türkiye deki plaka sistemi 27.09.1962 tarihinde belirlenmiş olan yönetmenliğe göre şehir isimlerinin harf olarak sıralanması neticesinde meydana gelmiş ve plakalar kasım 1962 senesinde kara taşıtlarında kullanılmaya başlanılmıştır. 1962  senesinden sonra il statüsü verilmiş olan yerler sebebiyle alfabetik sıralama değişmiştir.

Plaka Satın Alımı Nasıl Yapılır?

Araç plakasını satın almak trafikteki tescil işleminde yapılan bir işlem olup bu işlem için çok fazla bir ücret de ödenmemektedir. Ama eğer aracı satın alan kişi plakası için düşündüğü özel bir isteği varsa durum burada farklılaşıyor ,plaka için istenen ücret yükseliyor. Özel  olarak istenilen bu plaka fiyatı ise trafik tescil şubesi ve özellik durumuna göre değişebiliyor . Plakalarda il kodu ve hemen sonrasında yazılan iki ya da üç harf ve sonunda bulunan üç ve ya dört haneli özel plakalar için bir seferlik ödeme yapılmaktadır. Fakat kişinin isteği üzerine yapılan isim ,soy isim ,şirket  isimlerinden meydana gelen uzun plakalar için ise her yıl tekrar ücret ödenmektedir .Araç sahibi kimseler plakalarda  isim , soy isim  kullandıkları gibi kendileri için özel anlamı olan harfler ,sevdiği parti ya da tuttuğu takım (FB, GS, BJK  v.b) harflerini de kullanabiliyorlar.

1 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan 27568 sayılı resmi gazetede Kara Yolları Trafik Yönetmeliği’nin Plaka Tahsisi ile ilgili yapılmış olan değişiklik 30. Maddenin  c bendinde şu şekilde belirtilmiştir;

İlk defa tescili yapılan her araca bir tescil plakası tahsis edilir. Satış, devir veya diğer işlemlerde plaka numarası değiştirilmez, daha önce düzenlenerek bir önceki araç sahibine verilmiş olan motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları yeni sahibine devredilir. Can ve mal güvenliğinin gerekli kıldığı hallerde mülki amirin talebi ve İçişleri Bakanlığının onayı ile tescil plaka numarası değiştirilebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların kullanımlarına sunulmuş olan Plaka Tahsis işlemi sayesinde araç kullanıcıları diledikleri plakayı ayırt edebilmektedirler. Tahsisli  plaka ,belirli bir  bölge sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı işlevinde kullanılan otobüsler için , belirli harfler kullanılarak sayı hususunda herhangi bir sınırlandırılma yapılmadan verilebilen ve bu yöntemle bu  faaliyette   kullanılan otobüslerin toplam sayısını sınırlandırmayan plakalardır.

Plaka Tahsisi Nasıl Yapılır?

Sıfır bir araba almak istediğinizde karşınıza çıkabilecek olan bir takım işlemler ve prosedürler vardır.  Sıfır bir araç satın alacağınız zaman aracınızı satın aldığınız galerideki yetkililer araç ile ilgili işlemleri ve belgeleri kendileri hazırlamaktadırlar. Ancak  bu işlemlerde noter imzası gerekmektedir. Yürütülecek olan bu işlemlerden bir tanesi de plaka tahsisi işlemidir.

Satın alınacak olan aracın kayıt işlemleri için bazı belgeler gerekmektedir.Bu belgeler:

  • Aracı alacak olan kişinin nüfus cüzdanı
  • Aracı aldığını gösteren araca ait satış faturası
  • Aracın satış faturasını düzenleyen bayiye ait olan yetki belgesi
  • Aracın satışını yapan bayinin zorunlu mali sorumluluk belgesi
  • Belirlenmiş olan yasalara göre Özel Tüketim Vergisinin ödendiğini gösteren ödeme belgesi
  • Plaka tahsis
  • Tescil ve trafik belgesi

Bu belgeler tamamlandığı takdirde aracın satışı meydana gelmektedir. Ancak herhangi bir belgenin eksik olması dahilinde aracın satışı ve plaka tahsisi yapılamamaktadır.

Yeni bir araç satın aldınız ve ya noter satışı sırasında plakanız ile ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsunuz bu durumda size öncelikle ikamet etmekte olduğunuz ile ait bir plaka tahsis edilmektedir.

Plaka tahsisi yapılırken o anda hangi seri numaranın sırası gelmişse o sıradan size plaka verilmektedir.

Ama eğer siz plaka tahsisinde farklı bir seride ve sizin istediğiniz harflerle başlayan özel bir plaka istiyorsanız bu gibi durumlarda ise siz bunu önceden bildirip beyan etmeli ve bununla ilgili randevu almalısınız.Çünkü randevunuzu alıp özel plakanızı önceden rezerve etmeniz gerekiyor.

Plaka tahsisi işlemleriniz için bu sistemden Pazartesi günü saat 8:00 itibariyle gerçekleştirebilirsiniz.plaka tahsisi işleminizi 24 saat içerisinde tamamlamanız gerekmektedir.

Plaka Tahsisi İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka tahsisinizi iptal etmek istiyorsanız öncelikle plaka randevusu almış olduğunuz İl Emniyet Müdürlüğünün resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. Plakanızı , T.C kimlik numaranızı ,vergi numaranızı yazıp sayfada bulunan güvenlik kodunu da girerek iptal işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.