Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka Tanıma Sistemi araçların plakalarından tanınmalarını sağlayan görsel tabanlı bir resim işleme teknolojisidir. Hayatımızın bir çok alanında yaygın olarak plaka tanıma sisteminin kullanıldığını fark etmişizdir. Otoparklarda, otoyol kontrol noktalarında, trafik kontrollerinde, havaalanlarında, Otellerde, sitelerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, kantarlarda ve bunlar gibi birçok ortamda Plaka Tanıma Sistemi kullanılmaktadır. Havaalanları, otoyol kontrol noktaları gibi yoğun kullanım alanlarında araçların tek tek kontrol edilmesi hem zor hem de fazladan zaman gerektiren bir uygulamadır. Bu yüzden bu tarz yoğun kullanım alanlarında Plaka Tanıma Sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Plaka Tanıma Sisteminin devreye girmesi için araç giriş kapısının önüne gelir sistem aracın plakasını okur. Plaka Tanıma Sisteminin veri tabanına daha önceden işlenmiş olan plakalarla okunan yeni plaka karşılaştırılarak; okunan plakanın kayıtlı plakalardan herhangi birisi ile eşleşmesi sonucunda kapı açılır. Sistem sahip olduğu plaka okuma kamerası ile aracın ön ve arkasından bir resim alır. Plaka tanıma sisteminin işlevini basitçe bu şekilde açıklamamız mümkündür. Plaka tanıma sistemine farklı isimlerde verilmektedir bunlar;

 • Automatic Number Plate Recognition – Otomatik Plaka Tanımlama ( ANPR )
 • Automatic Vehicle Identification – Otomatik Araç Tanımlama (AVI )
 • Car Plate Reader – Araç Plaka Okuyucu ( CPR )
 • Car Plate Recognition – Araç Plaka Tanımlama ( CPR )
 • Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanımlayıcı ( OCR ) ‘dır.

Plaka Tanıma Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Plaka Tanıma Sistemlerinin faydaları kullanılmakta olan alanlara göre farklılıklar göstermektedir. Ancak genel olarak sistemin faydalarının neler olduğuna bakacak olursak;

 • İçeri alınmış olan misafir ve yabancı arabaların tespitleri sistem sayesinde kolay bir şekilde yapılmaktadır.
 • Güvenlik bariyerinin açılması işlemi otomatik olarak sistem tarafından yani insansız yapılır. Bu sayede giriş ve çıkışlarda ki bekleme süresinin azaltılması sağlanır.
 • Sistem sayesinde giriş kartları ve bariyer kumandası kullanımına gerek kalmaz.
 • Plaka Tanıma Sistemi tarafından oluşturulan raporların belirlenmiş olan mail adresine otomatik olarak gönderimi sağlanır.
 • Otoyol kontrol noktalarında ard arda gelen araçların plakaları sistem tarafından kolay ve hızlı bir şekilde tanımlanması sağlanır böylelikle kayıp ve çalıntı araçların tespiti sağlanır.
 • Kırmızı ışık ihlallerinin belirlenmesi sağlanır.
 • İstenilen noktalarda ki araç yoğunlukları sistem sayesinde tespit edilebilir.

Plaka Tanıma Sistemlerinin bunlar ve bunlar gibi birçok özelliğini saymamız mümkündür.

Plaka Tanıma Sistemlerinde Verimlilik

Plaka Tanıma Sistemlerinde verimlilik esastır. İlk kullanılan sistemlerde verimlilik düşük teknoloji olanakları sebebiyle alınan sonuçların kalitesi düşüktü. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte Plaka Tanıma Sistemleri de gelişmiş ve kullanım popülaritesi gün geçtikçe artmıştır.

Plaka Tanıma Sistemleri Nelerden Oluşmaktadır?

Plaka Tanıma Sistemleri kamera, aydınlatma, DVR kart, bilgisayar, yazılım, donanım ve veritabanı bileşenlerinin bir araya getirilmesiyle oluşmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Plaka Tanıma Sistemlerinin kullanım alanlarına bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; otoyol kontrol noktalarında kullanılan bir Plaka Tanıma Sistemi, site için kullanılana göre farklılık gösterir. Plaka Tanıma Sistemlerini 4 farklı kategoride değerlendirmemiz mümkündür.

 1. Otopark Plaka Tanıma Sistemi
 2. Mobil Plaka Tanıma Sistemi
 3. Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi
 4. Otoyol Plaka Tanıma Sistemi

Otopark Plaka Tanıma Sistemi: Park süresinin belirlenmesi, ücretin hesaplanması konularında bu sistem kullanılabilir. Ayrıca sistem sayesinde araç kaçırmalarının engellenmesi sağlanır.

Mobil Plaka Tanıma Sistemi: Bu sistemde araç içerisine yerleştirilen kameralar yol kenarına bakacak şekilde ayarlanır. Sistem sayesinde yolda bulunan park halindeki ve hareketli araçlar taranır. Böylelikle aranan araç var ise sistem sesli ve görsel alarmlar verir.

Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi: Tanımlanmış araçlar için otomatik kapı açılması sağlanır ve park süresinin belirlenmesi, ücretin hesaplanması konularında bu sistem kullanılır.

Otoyol Plaka Tanıma Sistemi: Bu sistem özellikle emniyet teşkilatı açısından büyük kolaylık oluşturmaktadır. Yoldan geçen araçların plakalarının seri olarak okunması sağlanır. Ayrıca karayollarının araç yoğunluk ölçümleri de bu sistem sayesinde belirlenebilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.