PLAKADAN TRAFİK CEZA SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PLAKADAN TRAFİK CEZA SORGULAMA


Plakadan trafik ceza sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi resmi sitesi üzerinden kolayca yapılmaktadır. Bu sorgulama ile ödemekle yükümlü olduğunuz tüm cezaların bilgisine ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda plakadan trafik ceza sorgulamanın ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz. Bu vermiş olduğumuz bilgileri adım adım takip ederek plakadan trafik ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Nedir?

Her şeyde olduğu gibi trafikte de uyulması gereken kurallar vardır ve bu kurallar trafikte düzenin sağlanması, aksaklıkların en aza indirgenmesi için oldukça önemlidir. Eğer trafik kurallarına uymaz ve trafik polisleri tarafından yakalanırsanız trafik cezası alırsınız. Trafikte trafik cezası alırsanız bu size makbuz olarak yazılır. Ama eğer ceza sizin plakanıza yazılır ise bunu Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubesine giderek sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile bu işlemi oturduğunuz yerden üstelik dakikalar içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu işlemi online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sonucunda radara yakalanan, motorlu taşıtlar vergi borcu, uyuşturucu ve alkol kullanımı cezası, emniyet kemeri ve kask takmamanın cezası, hız sınırı aşım cezası, yanlış park cezası, araç kullanım halindeyken cep telefonu kullanmanın cezası gibi trafik cezalarının ödenmiş veya ödenmemiş olduğunu öğrenebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama işlemlerini ihmal etmeyerek erken ödeme indirimi imkanlarını da kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Trafik cezası ödeme süresi olan 15 gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Bu sürenin geçirilmesi durumunda erken ödeme indiriminden yararlanılmayacağı gibi, sonrasında gecikilen her ay için gecikme faizi karşınıza çıkacaktır. Aşağıdaki başlığımızda sizlere bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi sırasıyla vereceğiz.

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Karşınıza çıkacak sayfada “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri” bölümünü tıklayınız. Aşağıda verdiğimiz görselde bulunduğu üzere “PLAKA”, “TC. Kimlik Numarası” ve “Tescil Tarihi” bölümlerini doldurarak “TAMAM” butonuna tıklayınız.

Karşınıza aşağıda vermiş olduğumuz görseldeki gibi ancak bilgilerin dolu olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda bulunan “CEZA BİLGİLERİ” butonuna tıkladığınızda aracınızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezası olup olmadığını görebilirsiniz.

Plakadan yazılabilecek trafik cezalarına karşı araç sahiplerinin belirli aralıklarla plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yapmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Üzerinde ödenmesi gereken ceza bulunan araçların muayenesinin yapılmadığı önemli bilgisini de hatırlatmak isteriz. Tüm bu uygulamalardan sonra plakadan trafik ceza sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Plakadan Trafik Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.