Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Posta Kodu Arama

Posta kodu arama işlemleri için internet yeterlidir. Posta Kodu normal günlük yaşantı içerisinde çok da akılda tutulmayan aslında çok da gerek olmadığı sürece hatırlanmayan bir kavramdır.

Posta Kodu Nedir?

Posta kodu bir gönderinin alıcısına kolay bir şekilde ulaşması için her bölgeye özel olarak oluşturulmuş rakamlardır. Rakamlardan oluşan posta kodu ülkeden ülkeye farklılıklar göstererek bazen kombinasyon içerisine harflerde eklenebilir. Posta kodu her ülkenin Posta Yönetimi için olmazsa olmazdır. Eskiden sadece mektup ve telgraf için kullanılan posta kodu şimdilerde her türlü gönderi için kullanılmaktadır. Posta kodu sayesinde gönderilerimiz alıcısına kısa zamanda ve doğru bir şekilde ulaştırılır.

Kullanılan posta kodları aynı zamanda ulusal niteliğe de sahiptirler. Yurt içi veya yurt dışı gönderilerin de aynı posta kodu ile gönderilmesi gerekmektedir.

Dünya Posta Birliği verilerine göre 2005 itibari ile 190 dünya ülkesinin 117’si ulusal niteliğe sahip posta kodları kullanmaktadır. Ülkemizde ulusal niteliğe sahip posta kodu kullanan ülkeler arasındadır.

Ulusal posta kodu kullanmayan ülkeler de vardır. İrlanda ve Gana ulusal posta kodu kullanmamaktadırlar.

Posta Kodu Arama Nasıl Yapılır?

Posta kodu arama işlemi için en çok tercih edilen ve kullanılan araç şüphesiz ki internettir. Günümüzde merak edilen her türlü soru için kullandığımız internet Posta kodu arama içinde en çok tercih edilen araçtır.

Her hangi bir arama motoruna Posta Kodu arama yazdığınızda yüz binlerce sonuçla karşılaşırsınız.

Posta Kodu arama sorgusu için güvenilir kaynakları tercih etmek gerekir. Bunun için çıkan sonuçlardan PTT resmi internet sitesinin kullanılması doğru tercih olacaktır.

PTT Genel Müdürlüğü posta kodu arama işlemleri için özel bir web sitesi oluşturmuş ve özel olarak hazırlanan site üzerinden il, ilçe, mahalle, köy gibi bilgileri girerek bulunduğunuz bölgeye özel posta kodunu öğrenebilirsiniz.

Posta Kodu bilgileri tüm internet kullanıcısına açık bilgiler içermektedir. Yani isteyen herkes istediği her bölgenin posta kodunu öğrenebilir. Bu bilgi gizlilik esasları içerisinde yer almamaktadır.

Posta kodu arama işlemini dilerseniz resmi devlet adresi üzerinden e-devlet sistemine girip, benim sayfam kısmında yer alan adres bilgilerinizden de öğrenebilirsiniz.

Posta kodu yalnızca size gelen gönderiler için değil sizin göndereceğiniz gönderiler için de önem arz etmektedir.

Posta kodu arama için PTT resmi internet sitesi dışında bir çok internet sitesi de hizmet vermektedir.

Posta Kodu Arama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Posta Kodu Yapısı Nasıldır?

Posta Kodu Arama işleminizi yukarıdaki yönergeleri takip ederek kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemiz de uluslar arası posta kodu kullanan ülkelerden biridir. PTT Genel Müdürlüğü’nün ilk kuruluş yılından bu yana sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır.

Türkiye’de posta kodu yapısı gereği sadece rakamlardan / sayılardan oluşmaktadır. Başka ülkelerde posta kodu içerisinde harfler ve rakamlar da yer almaktadır.

Posta kodu bulunduğu ili, ilçeyi ve mahalleyi temsil etmektedir.

Bunu küçük bir posta kodu arama işlemi ile görelim.

Adana ilinin, Çukurova İlçesinin Beyaz Evler Mahallesinin posta kodunu öğrenelim.

Posta Kodu Arama

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere Adana / Çukurova / Beyaz Evler Mahallesine ait posta kodu arama sonuçları yer almaktadır. Posta Kodunun başında yer alan 01 Adana ilinin plaka kodudur, 170 ise bulunduğu ilçe ve mahalleyi temsil etmektedir.

Tüm posta kodları ilgili şehirlerin plaka kodları ile başlar ve bağlı bulunduğu ilin ilçe ve mahalle sıralamasına göre devam eder.

Posta Kodu arama sorgulamasının tersini sorgulamak da mümkündür. Bazı zamanlar bir posta kodunun nereye ait olduğunu bulmamız gerekebilir. Yine bunun için yukarıda verdiğimiz PTT resmi internet sitesinde yer alan posta kodu arama sitesine tıklamamız gerekmektedir.

Bu ekranda Posta Kodu sorgulama hanesine posta kodunu girdikten sonra sorgula butonuna basmamız yeterli olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.