Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Posta Kodu Öğrenme

Bildiğiniz üzere yaşadığınız ilin, ilçenin, mahallenin veya köyün posta kodları bulunmaktadır. Posta kodları genellikle adres bulmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Göndericilerin alıcılarına daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi için posta kodları kullanılmaktadır. Kendi posta kodunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Ama öğrenme işlemi çok basittir. İnternet üzerinden posta kodunuzu öğrenebilirsiniz. Posta ile ilgili işlemler PTT kurumlarından gerçekleştirildiği için posta kodu öğrenme işlemini de PTT kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Posta Kodu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Posta kodu öğrenme işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden posta kodu öğrenme işlemini PTT kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz link ile PTT kurumunun posta kodu öğrenme ekranına ulaşabilirsiniz. Linki tıkladığınızda posta kodu öğrenme ekranı karşınıza gelir. Posta kodu öğrenme işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak öğrenmek istediğiniz yerin bağlı olduğu il bilgisini seçmeniz gereklidir. İl bilgisini seçtikten sonra o ilde bulunan ilçeler karşınıza gelecektir. O ilçeler içerisinden posta kodu öğrenmek istediğiniz ilçeyi seçmeniz gereklidir. Son olarak da o ilçeye bağlı olan mahallelerden posta kodu öğrenmek istediğiniz mahalleyi seçmeniz gereklidir. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra posta kodunuzu öğrenebilirsiniz.

151

Alt bölümde yer alan seçeneklerden diğer sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Sokak cadde sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için sokak cadde bilgisini girmeniz gereklidir. Eğer posta kodunuzu biliyorsanız ve adres bilgilerinizi bilmiyorsanız posta kodu sorgulama seçeneğine girmeniz gereklidir. Posta kodu sorgulama bölümüne girdikten sonra aranacak posta kodunu girmeniz gereklidir. Posta kodunu doğru bir şekilde girdikten sonra alt bölümde yer alan güvenlik kodunu da doğru bir şekilde girmeniz gereklidir. Bu sayede adres bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Sorguladığınız posta kodunun hangi il, ilçe ve mahalleye ait olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Diğer bir sorgulama şekli ise kurum sorgulamadır. Kurum sorgulama bölümüne girdiğinizde sorgulamak istediğiniz kurumun adını girmeniz gereklidir.

Posta Kodu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Adres Kodu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

1 Mart 2013 tarihinden itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi kullanılmaya başlanmıştır. Zorunlu deprem sigortası poliçelerinde adres kodu bilgisi kullanılmaktadır. 10 haneli olan adres kodu ülkemizde olan bütün binaların kendi özel kodlarıdır. Adres kodunuzu bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız internet üzerinden adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. DASK yani Doğal Afet Sigortalar Kurumu’nun internet sitesinden adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde de adres kodu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verdiğimiz linki tıkladıktan sonra 5 adımda adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. İlk adımda ne yapmak istediğinizi seçmeniz gereklidir. Adres kodu öğrenme seçeneğini seçtikten sonra 2. adıma geçebilirsiniz. 2. adımda adres kodunu öğrenmek istediğiniz konutun bilgilerini girmeniz gereklidir. İlk olarak ikamet ettiğiniz il bilgisini girmeniz gereklidir. Daha sonrasında ilçe, mahalle ve köy bilgilerini de girmeniz gereklidir. 3. adımda ise sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Cadde sokak bilgisine göre, bina site adına göre veya bina numarasına göre sorgulama seçenekleri vardır. Bu sorgulama seçeneklerinden birisini seçtikten sonra aşağıdaki bölümden oturduğunuz yeri seçmeniz gereklidir. 4. adımda bina numarası veya site, apartman numarasını girmeniz gereklidir. Bilmiyorsanız eğer aşağıdaki bölümden numaranızı bulabilirsiniz. 5. adım olan son adımda ise iç kapı numaranızı seçmeniz gereklidir. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra 10 haneli adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. Adres kodunuzu gerekli tüm yerlerde kullanabilirsiniz. En çok da deprem sigortası için kullanılmaktadır. Zorunlu deprem sigortası için gerekli olan adres kodunuzu bu şekilde öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden adres kodu öğrenme işlemini gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda verdiğimiz linke girmelisiniz.

Adres Kodu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.