Sorgulamalar artık tek çatı altında!

POSTA KODU SORGULAMA

Sanal ortamdan yapacağımız işlemlerin sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Günümüzde teknoloji oldukça hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir.Teknolojinin gelişimi ile birlikte internetin kullanımı da yaygınlaşmıştır. İnternetin kullanımının yaygınlaşması ile işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştirmemiz kolaylaşmıştır. İnternet üzerinden yapılan işlemler oldukça kısa sürelerde gerçekleşmektedir. Eskiden kurumları ziyaret ederek yapmış olduğumuz işlemleri günümüzde internet üzerinden dakikalar hatta saniyeler içerisinde oldukça basit bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Devlet ve bağlı kurumlar artık gelişen teknolojinin etkisi ile birlikte kendisine sanal ortamda yer edinme ihtiyacı hissetmiş ve bazı uygulamaları hizmete sunmuştur. Bu hizmetlerden bir tanesi PTT ana sayfasında yer alan posta kodu sorgulama işlemidir.Posta kodu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ve bilgi almak istiyorsanız posta kodu sorgulama uygulaması ile internet üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Yazımızın tamamını okuyarak posta kodu sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Posta Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Posta kodu sorgulama yapabilmek için ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan linke tıklayınız. Daha sonra posta kodu sorgulama için karşınıza çıkacak olan sayfada ilk olarak posta kodunu öğrenmek istediğiniz yerin bağlı olduğu ili seçiniz. İl seçimini tamamladıktan sonra ise sıra yine posta kodunu öğrenmek istediğiniz yerin bağlı olduğu ilçeyi seçmek olacaktır. Çünkü illere ve ilçelere göre farklı olarak posta kodlarına ulaşabilirsiniz.Posta kodu sorgulama yapmak istediğiniz ilçeyi de belirledikten sonra ise bu sefer bağlı bulunulan mahalle ya da köy bilgisini seçiniz. Tüm bu işlemleri sırası ile yaptıktan posta kodu sorgulama işlemini yerine getirmiş olacaksınız ve posta kodunu öğreneceksiniz.

1

Eğer elinizde posta kodu var ancak adresi tam olarak bilemiyorsanız bu sefer ise yine aynı sayfadan il, ilçe, mahalle ve köy hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu işlemi yerine getirmek için posta kodu sorgulama yazan yere tıklayınız daha sonra karşınıza çıkan bölümde elinizde bulunan posta kodunu ilgili kısma doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. İlgili alana posta kodu numarasını eksiksiz olarak girdikten sonra en alt kısımda yer alan harf ve rakamları güvenlik kodu yazan alana giriniz. Bu işlemi de yaptıktan sonra sorgulama butonuna basarak posta kodunun hangi il, ilçe , köy ya da mahalleye ait olduğunu öğrenebilirsiniz.İlgili sorgulama işlemi için nasıl bir sorgulama ekranı ile karşılaşacağınızı görmek istiyorsanız aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki gibi posta kodu sorgulama ile ilgili kısımdan sokak ya da cadde adı bilgisini boşluğa yazmalısınız. Sonrasında ise resimdeki kodu ilgili kısma girmelisiniz.Sorgula butonuna tıklayarak posta kodu sorgulama işleminizi başarı ile tamamlayabilirsiniz.

12

Posta Kodu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

Posta Kodu Nedir?

Posta kodu, posta gönderilerinin ayrımının makine tarafından yapılmasını sağlamak amacı ile ve postaların istenilen adreslere kolaylıkla ve en hızlı şekilde gitmesini sağlamak amacı ile posta gönderilerinin üzerine, alıcı adresi ile beraber varış adresinin önüne gönderici tarafından yazılan harf rakam karışımı ya da sadece rakamdan oluşan işaretler topluluğudur. Yani kısaca posta kodu adresin bir parçası olmaktadır. Çoğu ülkede farklı farklı tiplerde, genel olarak harf rakam karışımı ile ya da değişik sayıda rakamların toplamından oluşan posta kodları kullanılmaktadır.

Türkiye’de posta kodları 5 rakamdan oluşmaktadır.Akılda çok daha kolay kalmasını sağlamak amacı ile ilk iki rakam il plaka kodunu, son üç rakam ise o şehrin sınırları içinde dağıtım grubu ya da birimini göstermektedir. Tüm iller için farklı olan posta kodlarını internet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. PTTnin sayfasına girerek posta kodlarını öğrenebilirsiniz.Örneğin sizinle bazı illerin posta kodlarının bilgilerini paylaşalım;

İstanbul posta kodu: İstanbul posta kodu semtlere göre farklılık göstermektedir. Bu neden ile posta kodunu öğrenmek istediğiniz semtin ptt resmi sitesi üzerinden posta koduna ulaşmanız mümkün olacaktır.

İzmir Posta kodu:Aynı şekilde izmir için de farklı posta kodları bulunmaktadır.

Posta Kodu Bursa:Bursanın hangi ilçesinin posta kodunu öğrenmek istediğinize göre posta kodları değişmektedir.

Posta Kodu Antalya:PTT sitesi üzerinden posta kodunu öğrenmek istediğiniz ilçeyi seçiniz.

Posta Kodu Adana:Adana için belirlenen posta kodları bilgilerine PTT adresinden erişebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.