Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Radar Cezaları

Günümüzde nüfusun artmasıyla araç sayısının arttığını ve trafiğin yoğunlaştığını görüyoruz. Trafikteki araçların çoğu ise kişisel araçlardır. Kişisel araçlar çoğunlukla bize yarar sağlasa da büyük şehirlerde karşılaşabileceğimiz bencil sürücüler, trafiğin daha da çekilmez hale gelmesine ve kazaların olmasına neden olur. Hatta bu bencil sürücüler çoğu insanın hayatının bitmesine bile neden olmaktadır. 2016 yılındaki verilere göre kazaların en büyük nedeni aşırı hızdır. Yani trafik canavarları nedeniyle aşırı hız bir sürü kazaya ve can kaybına neden olur. Aşırı hız sonucunda da radar cezaları meydana gelir. Radar cezası sorgulama işlemi ile bu cezalar öğrenilebilir.

Aşırı hız nedeniyle meydana gelen kazalara engel olmak için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Trafik şubeleri tarafından bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Yerleşim yerlerinin içinde veya dışında yol kenarlarına belirli aralıklarla yerleştirilen ve araç geçişleri sırasında araçların hızlarını anlık yüksek teknolojili kayıt yöntemiyle ölçen aletler vardır.Bu aletlere radar adı verilir. Radar sayesinde sürücülerin hızları kontrol altına alınmaya çalışılır. Radarın konulduğu yerin ilerisinde bekleyen polis ekipleri aşırı hız yapıp radara yakalanan araçları çevirip tutanak halinde ceza kesiyor ve buna da radar cezaları deniyor. Bu şekilde ceza kesilmesinin en kötü yanı ise sürücülerin cezalarının ehliyetlerine ceza puanı olarak yansımasıdır. Bir diğer ceza kesilme yöntemi ise kamera sistemi ile ceza kesilme yöntemidir. Araçların hız yapabileceği noktaların başlangıç ve bitiş kısımlarına konulan kameralar ile yapılan hızı aradaki mesafeye göre hesaplanıp, bu hesaplanan değere göre ceza kesiliyor. Bu sisteme ise Elektronik Denetleme Sistemi adı veriliyor, kesilen cezaların tutanakları ev adresine yollanıyor. Ancak bu yöntem sadece hız değil diğer trafik ihlalleri için de uygulanıyor ve bu sistem için ceza şekillerinden ceza puanı değil para cezası uygulanıyor. Radar cezaları bu şekildedir.

Bu sistem asla rastgele uygulanan bir sistem değildir. Sürücüler yol kenarlarında bulunan trafik uyarı levhaları ile belirlenen hız limitleri hakkında bilgilendirilir. Sürücüler bu uyarılardaki hız limitlerini dikkate almalıdır. Eğer ki sürücüler hız sınırını geçip radara yakalanmış ise ceza kesilir. bu cezalara da radar cezaları adı verilir. Bu cezalar büyük miktarlara ulaşabilir. Eğer ki sürücüler yolda hareket halindeyken hız limiti uyarı levhalarını dikkate almayıp radara yakalanmışsa aşırı hız yani radar cezaları sürücüye değil plakaya kesilir. Radar cezaları sürücülerin kendi üstlerine ait olmaması durumunu da dikkate alınarak, plakaya yazılan durumlarda plaka sahibinin veya sürücüye yazılan durumlarda ise sürücünün adresine yollanır. Tabi ki ne kadar dikkat etmeye çalışsak ta istemeden hız aşımı yapabilirsiniz. Bunun yanında ibrede de hata payı olabilir. Ayrıca radarlarda %3’e kadar hata payı vardır ancak cezalar uygulanırken %10’a kadar yapılan hız aşımlarına tolerans gösterilir. Radar cezalarının da ana hatları böyledir.

Hız Sınırı Aşma Cezaları

Araçların hız sınırını aşma sınırının %3 olduğunu biliyoruz. Hız sınırı aşma miktarı %10 ile %30 arasında ise ceza miktarı 199 TL  ve ceza puanı 10 ceza puanı olarak değerlendirilir. Eğer ki hız ihlali %30’u geçerse ceza  miktarı 412 TL ve ceza puanı 15 ceza puanıdır.

Trafik cezalarının ya da radar cezalarının 15 gün içinde ödenmesi halinde ceza miktarlarında %25 indirim yapılıyor. Yani sorumluluk bilinciyle erken ödeyen kişiler indirim hakkından yararlanabilecek. Ceza miktarı %10 ile %30 arasında olan ceza sahiplerinin cezaları indirim ile 149,25 TL’ye düşerken ceza miktarı %30’dan fazla olanların ise cezaları 309 TL olarak ödenir.

Ceza Ödeme

Radar cezalarını Vergi Dairelerine nakit olarak ya da Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesi seçeneğinin motorlu taşıtlar bölümünden anlaşmalı bankaların kredi kartıyla tek çekim ödeyebiliriz. Motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklandıktan sonra çıkan sayfada ödeme yapmak isteyenlerden plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi istenir. Bu bilgiler girildikten sonra tamam butonuna tıklanmalıdır. Radar cezaları bu şekilde ödenebilir.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı Hız Sınırı cezası ödemek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.