Sorgulamalar artık tek çatı altında!

RESMİ TATİLDE ÇALIŞMA CEZASI SORGULAMA

Bilindiği gibi resmi tatillerde ve tatillerde işçi çalıştırmak yasaktır. Ancak bu yasağa rağmen ülkemizde, malesef ki tatillerde ve resmi tatillerde işçi çalıştırma durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumda 4857 sayılı iş yasasının 44. maddesinde yer alan yasaya göre, belirli resmi tatillerde ve diğer tatillerde işçi çalıştırılıp çalıştırılmaması durumu iş sözleşmelerinde yer almakta olan durumlara göre şekillenmesi gerektiği belirtilmiştir.

İş sözleşmelerinde tatillerde işçi çalıştırmasına yönelik maddeler bulunan işletmeler konuyla ilgili herhangi bir ceza almamaktadırlar. Fakat iş sözleşmelerinde bu maddeleri bulundurmayan kurumlar için belirlenmiş cezalar bulunmaktadır. Resmi tatilde çalışma cezası sorgulama işlemlerine göre, söz konusu olan bu günlerde işçi çalışımı yaptıran kurumlarda ilk olarak işçinin onayını alma zorunluluğu mevcuttur. Bu şartlar altında resmi tatilde çalışan işçinin cezasının tümünü işveren tarafından karşılanma cezası mevcuttur.

Eğer böyle bir durumda işçinin onayı alınmadan çalıştırılması söz konusu ise, resmi tatilde çalışma cezası sorgulama kapsamında normal zamanda almış olduğu ücretin yüzde 50 oranında fazla ücret alma hakkına sahiptir. Örneğin işçi normal çalışma zamanında, günlü yevmiye olarak 20 TL ücret alıyor ise ve aynı zamanda resmi tatillerde çalışması talep ediliyor ise, çalıştığı günkü yevmiyesi 30 TL olacaktır.

Bu şartlar altında, resmi tatilde çalışma cezası sorgulama kapsamında, işverenlerin tatil süresi boyunca çalıştıracak olduğu her işçiden onay almalı ve gerekli ücretlendirmeyi de yapmalıdır. Resmi tatilde çalışma cezası sorgulama konusunda işçilerinde, işverenler kadar dikkatli olması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.