Sorgulamalar artık tek çatı altında!

RUHSATA LPG İŞLETMEME CEZASI SORGULAMA

Ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama işlemi kapsamında yer alan cezalar ve böyle bir durumda karşılacağınız uygulamalar hakkındaki ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler ile bulabilirsiniz.

Araç sahiplerinin ruhsatlarına LPG işletmeme cezası, trafik kanunları içerisinde yer alan ve gerekse araç içindeki kişilerin güvenliği gerekse trafikte yer alan diğer araç ve insanların güvenliği açısından uygulamaya konulmuş olan bir kuraldır diyebiliriz. Malesef ki ülkemizde ruhsata LPG işletmeme durumlarıyla oldukça sık karşılaşmaktayız. Bu yüzden ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama kapsamında cezalar ve çeşitli uygulamalar devreye girmektedir.

Karayolları trafik kanununa göre, 32. maddesinde yer alan kurala göre, ruhsata LPG işletmeme cezası şöyle açıklanmıştır; ‘Araç üzerinde yapılan teknik değişiklik 30 gün içerisinde tescili yapan kuruluşa bildirilmek zorundadır.’ Madde de belirtilmiş olduğu gibi belirtilen süre içerisinde, ruhsata LPG cezası işletmeme cezası sorgulama kapsamında idari para cezası uygulaması yapılacaktır.

Belirtilmiş olan kurala uymayan araç sahiplerine 2015 yılı içerisinde 2 durum üzerinden idari para cezasına uygulaması yapılmaktadır. Bunlardan birisi, ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama işlemleri kapsamında, herhangi bir kontrol veya kaza anında tespit edilmesi durumunda 80 TL idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezasının yanı sıra, araç sürücülerinden 10 ceza puanı da sürücü belgelerinden düşülecektir. Bunlara ek olarak aracınız trafikten men edilmektedir.

Ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama kapsamında ikinci bir durum ise, aracınıza montaj faturası kestirip ancak 1 ayı takip eden süre içerisinde gidip LPG’yi ruhsatınıza işletmezseniz, trafik tescil şubede işlemleriniz yapılırken size 1 aylık süreyi geçirdiğiniz için aynı ceza uygulanır ancak aracınız trafikten men edilmez. Ancak kesilmiş olan cezayı 15 gün içerisinde vergi dairesi veya PTT şubelerinden yapacak olduğunuz beyanlı ödeme durumunda mevcut borcunuzdan yüzde 15 oranında indirim kazanabilirsiniz.

Ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama şartlarında yer alan bu durumlarda, sürücülerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.