Sorgulamalar artık tek çatı altında!

RUHSATSIZ SİLAH BULUNDURMA CEZASI SORGULAMA

Kamuoyunda ateşli silahlar kanunu olarak bilinen 6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun hükümleri uyarınca ruhsatsız silah bulundurmak veya taşımak suç teşkil etmektedir. Ateşli bir silahı üzerinizde, arabanızda, işyerinizde veya evinizin herhangi bir yerinde bulundurduğunuz takdirde bu kanun hükümlerine aykırı hareket etmiş olursunuz. Adalet Bakanlığı’nın E-Devlet ve UYAP ile birlikte geliştirmiş olduğu sorgulama sistemleri içerisinde ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulama isimli bir sistem henüz bulunmamaktadır. Bununla birlikte ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların haklarında savcılıkça yürütülen bir soruşturma olması halinde bu soruşturma dosyasını E-Devlet sisteminden savcılık ismi ve dosya numarası bilgileriyle ulaşmaları mümkündür.

Ruhsatsız Silah Bulundurma Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulamak isteyen vatandaşların merak ettiği konuların başında haklarında kamu davası açılıp açılmadığı ve ne kadar ceza alacakları sorusu gelmektedir.

15.07.1953 tarihinde yürürlüğe giren kamuoyunda bilinen adıyla ateşli silahlar kanunu hükümlerine göre ruhsatsız silah bulundurmak veya taşımak suretiyle suç işleyen kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasına çarptırabilmektedir. Taşıma veya bulundurma ruhsatı bulmaksızın ateşli silahlara sahip kişilerin bu silahları yetkili yerlere teslim etmeleri gerekmektedir. Avcılık faaliyetleri kapsamında kullanılan silahlarda bu kanun hükümlerine tabidir.

Bulundurulan ateşli silahın niteliği veya sayısının fazla olaması halinde verilecek hapis cezası beş yıl ile sekiz yıla kadar hapis cezasıdır. Bununla birlikte 500 günden, 5000 TL’ye kadar adli para cezası verilir.

Ruhsatsız Silah Bulundurmaktan Hakkınızda Açılan Soruşturma ve Davaları Görmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.