Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60’ıncı maddesi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılan kişiler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kimseler kanuna göre kişinin sahip olduğu sağlık sigortasından faydalanabileceklerdir. Bu kişilerin eşleri ve 18 yaşından küçük olan çocuklarının sistemi kaydı otomatik olarak yapılmaktadır. Bunların dışında kalan kişinin bakmakla yükümlü olduğu diğer aile fertleri için ise başvuru yapılması gerekmektedir. İşte bu sağlık yardımından yararlanmak için Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt başvurusunda bulunulmalıdır. Türk toplum yapısına baktığımız zaman genellikle çalışma hayatındaki kişinin erkek olduğunu kadının ev işleri ve çocuk bakımını yüklendiğini görürüz. Bu durumda da normal şartlar içerisinde düşündüğümüzde kadının ve çocukların sağlık güvencesine sahip olmadığını görürüz.  5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bu durum için çalışmakta olan kişinin eşini ve çocuklarını sağlık güvencesine alır. Aynı zamanda bakmakla yükümlü olduğu diğer aile fertleri anne ve babası da bu sağlık sigortasından başvuru yapılması sonucunda yararlanabilirler.

Yazımızın bu bölümünde Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt başvurusu nasıl yapılır?  Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt başvurusunu e devlet üzerinden yapmanın yollarını ve  Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt başvurusunu sitemiz üzerinde verilen bağlantı sayesinde nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt başvurusu yapmanın ilk yolu Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunarak Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt formunun doldurulması ve teslim edilmesi gerekmektedir. Formda ilk bölüme kendiniz ile ilgili bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler T.C. kimlik numaranız, Sosyal Güvenlik Sicil Numaranız, baba adınız, uyruğunuz, adresiniz gibi kişisel bilgilerinizdir. Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt formunun ikinci kısmına Bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz ve çocuklarınızın adı soyadı T.C. kimlik numaraları, öğrenim durumu, gelir veya aylık alıp almadıkları ile ilgili bilgileri yazmalısınız. Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt formunun üçüncü kısmına ise bakmakla yükümlü olduğunuz anne ve babanızın adı soyadı T.C. kimlik numaraları, gelir veya aylık alıp almadıkları ile ilgili bilgileri yazmalısınız. Daha sonra formun son bölümünde beyan ve taahhüt kısmı bulunmaktadır burada ise Tarihi adınızı soyadınızı yazmalı ve imzalamalısınız. Doldurmuş olduğunuz Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt formunu Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeniz halinde Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt başvurunuzu yapmış olacaksınız.

E Devlet Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türksat A.Ş tarafından hayatımıza kazandırılmış olan e devlet sistemi üzerinden bir çok online hizmet vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmeti olan  Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt hizmeti de e devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Üstelik bu hizmet sayesinde kuruma gitmeye gerek kalmadan çok kısa bir süre içerisinde başvurunuzu yapma imkanına sahip oluruz. E Devlet Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurusu yapmak için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Biz yazımızda e devlet şifresi kullanarak  Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurusu nasıl yapılır anlatacağız. Bu işlem için ise öncelikle e devlet sistemine sahip olmanız gerekmektedir. E devlet şifrenizi PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. E Devlet Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurunuzu yapmak için yazımızın bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanabilirsiniz.

5

Aşağıda yazını bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı açmanız durumunda  üstteki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada işlem yapabilmek için öncelikle kimlik doğrulaması yapmalısınız.

123456

Kimlik doğrulaması yapmak için kırmızı ok ile gösterilen kısma T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız.

1

Daha sonra karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Bu sayfadan yapmak istediğiniz işleme göre Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum yada Bir yakınımın sağlık sigortasından yararlanmak istiyorum seçeneklerinden birini seçiniz. Bu sayede e devlet sistemi üzerinden Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurunuzu yapmış olacaksınız.

E Devlet Sistemi Üzerinden Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Başvurunuzu Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.