Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SAHTE PARA SORGULAMA

İnternetin her eve girmesi ile birlikte artık birçok işlemimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Birçok kurum ve kuruluş her geçen gün internet üzerinden yapılabilecek uygulamaları sisteme sokmaktadır. İnternet üzerinden yapılabilen işlemler sayesinde oldukça hızlı bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.Eskiden kurumları ziyaret ederek uzun kuyruklu sıralarda zaman kaybı yaşıyorduk, fakat şimdi internet üzerinden oldukça kısa sürelerde işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden bir tanesi de sahte para sorgulama işlemidir.

Dolandırıcılığın günümüzde artması ile birlikte birçok şekilde sahte para piyasa sürülmektedir. Siz de bunun bir parçası olmamak için internet üzerinden sahte parayı sorgulaması yapabilirsiniz. Elinizdeki banknotun sahte mi gerçek mi olduğunu internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunu internet üzerinden yapmak oldukça basit bir işlemdir. Vermiş olduğumuz linkle açılan sayfadaki bilgileri doldurarak elinizdeki paranın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sahte parayı sorgulama uygulamasını kullanmak için yazının devamında verdiğimiz bilgileri takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sahte para oldukça önemli bir konudur. Eğer elinize fark etmeden sahte para geçtiyse bunu öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz andan itibaren parayı imha etmeniz gerekmektedir. Sahte parayı yok etmezseniz ve alışverişlerinizde kullanırsanız, bu oldukça büyük bir suçtur.Sahte para basmaktan bile büyük bir suç olan sahte parayı piyasada kullanmak sizin hapis cezası ile cezalandırılmanıza sebep olacaktır. Eğer parayı bir yere verdiğinizde size sahte olduğunu söylerse hemen o parayı yok etmelisiniz.Israr ederek paranın sahte olmadığını savunursanız,polise şikayet edilebilirsiniz.Aynı zamanda bankalara sahte para verdiğinizde paranın sahte olduğunu anlayarak, parayı derhal delecektir. Yine aynı şekilde paranın ısrarla sahte olmadığını savunmamalısınız. Sahte paraları gördüğünüzde imha etmeniz gerekir.

Sahte Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elinizde bulunan paranın sahte olup olmadığını anlamanız mümkündür.İnternet üzerinden yapılabilen sahte para sorgulama işlemi sayesinde elinizdeki paranın sahte olup olmadığını anlayabiliyorsunuz. Sahte para sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında bir bilgi sahibi değilseniz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sahte parayı sorgulama uygulamasını kullanmak için yazının sonunda verdiğimiz “Sahte Para Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!” adlı linke tıklayınız. Açılan sayfadan ilk olarak para biriminizi Yeni Türk Lirası mı yoksa Türk Lirası mı olduğunu seçin. Daha sonra banknot değerini 5, 10, 20, 50, 100, 200 seçeneklerinden seçiniz. Daha sonra seri ve sıra numarasını giriniz. Ardından işlem kodunu değiştir kısmına kutucuktaki harf ve rakamları giriniz. Son işlem olarak sorgula butonuna tıklayınız. Açılan sayfadan bu şekilde paranızın sahte olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

1

Sahte Para Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde sahte paralar  oldukça artmıştır. Teknolojinin gelişimi ile para basımları da artmıştır. Özellikle renkli ve baskılı fotokopi cihazlarının kullanımı ile sahte para basımı yaygınlaşmıştır.Gerçek bir parayı sahte paradan ayırmanız mümkündür. Gerçek bir parada bulunan bazı özellikler vardır.Her ne kadar dıştan görünümü aynı olsa da sahte parada taklit edilemeyen özellikler vardır.Eğer sahte parayı nasıl tespit edebileceğinizi bilmiyorsanız, gerçek parada bulunan özellikler ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızın tamamını okuyunuz.Özellikleri okuyup anladığınızda elinizdeki paranın sahte olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer elinizdeki paranın sahte olduğunu kesin olarak tespit edemiyorsanız,bu konudaki uzmanlara paranızı götürerek kesin bir sonuç almanız mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti banknotlarının üzerinde 12 adet güvenlik özelliği bulunmaktadır. Dokunma, bakma ve açılı bakma ile 10 adet özelliğini kontrol etmeniz mümkündür. Diğer 2 özellik ise büyüteç ve UV ışık veren cihazlar ile görüntülenebilir. Tüm banknotlar aynı şekilde kontrol edilebilir. Banknotların sahte olup olmadığını anlamak için neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

Banknotların üzerinde tasarımları ile uyumlu motifler bulunmaktadır. Farklı açılardan banknotlara bakıldığında bu motifler renkli ve parlak olarak görünür. Özellikle dikdörtgen şekil içindeki TL harfleri kupür değerine dönüşür. Aynı zamanda emniyet şeridinden bahsedelim. Kağıda gömülü olarak emniyet şeridi yer alır. Emniyet şeridi üzerinde 50 sayısı ve TL harfleri bulunur. Banknotu ışığa tuttuğunuzda her iki yüzden de kesintisiz olarak görebilirsiniz. Banknota yatay konumdan ve göz hizanızdan baktığınızda Atatürk portresinin sağ alt köşesinde yedigen şeklin içinde 50 sayısı görülmelidir. Banknotun ön yüzünde göreceğiniz Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren 50 sayısı görülmelidir. Banknotu ışığa tutarsanız bu sayı her iki yüzden de görülmelidir. Aynı zamanda banknotu ışığa tuttuğunuzda, sol üst kenarda göreceğiniz şekiller arka yüzdeki şekiller ile birleşerek kupür değerini oluşturmaktadır. Kabartma baskı ile de paranızı kontrol edebilirsiniz. Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunan kabartma baskıları dokunduğunuzda hissedebilirsiniz. Aynı zamanda görme engellilere yönelik olarak da bir özellik bulunmaktadır. Banknotların ön yüzünde filigranın sol üst kenarında Braille alfabesi ile hazırlanan, parmak ile dokunulduğunda hissedilebilen noktalar yer almaktadır. Banknotların ön yüzünde bulunan ay yıldız motifinin içinde 50 TL yazısı ve holografik şerit folyo üzerinde dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında TCMB ibaresi mikro olarak yazılmıştır. Banknotların üzerinden renk değiştiren şeritler bulunmaktadır. Farklı açılardan baktığınızda altın sarısına dönüşür. Tüm banknotların belirli bir ölçüsü bulunmaktadır. Uzun kenarları 6 mm, kısa kenarlar ise ikili olarak gruplandırılarak 4 mm farklar oluşturulmuştur.

Bahsettiğimiz özellikleri inceleyerek bir paranın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sahte paraların basımı fazla olduğu için bizim de elimize geçmesi imkanı vardır. Eğer sahte para elinize geçtiyse bunu fark ettiğinizde parayı imha etmeniz gerekmektedir. Alışverişlerinizde bilerek sahte para kullanırsanız bunun cezası 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası olacaktır. Sahte parayı fark ettiğiniz gibi o paradan kurtulmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.